Licznik odwiedziń: 2204744

07 lipca 2018, 15:12

CYFROWE UMIEJĘTNOŚCI = NOWE MOŻLIWOŚCI,

NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA TWOJEJ BIBLIOTEKI

Szkolenia ICT dla bibliotekarzy powiatu bytowskiego...

Innowacyjne działanie! Jedyne takie w regionie!

Wraz zakończeniem roku szkolnego dobiegła końca druga edycja cyklicznych szkoleń z zakresu nowych technologii dla bibliotekarek i bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego.

Edycja 2017/2018 to:

4 bloki tematyczne
8 spotkań
27 godzin
114 uczestników

Łącznie w II edycji odbyło się 8 spotkań:

• 17.11.2017 r. - Warsztaty kompetencji cyfrowych dla bibliotekarzy (14 bibliotekarzy z 6 bibliotek)
  • 12.12.2017 r. - Warsztaty kompetencji cyfrowych dla bibliotekarzy (18 bibliotekarzy z 12 bibliotek)
  • 15.01.2018 r. - Arkusz kalkulacyjny i jego zastosowanie w pracy bibliotekarza - cz. I (13 bibliotekarzy z 7 bibliotek)
  • 19.02.2018 r. - Arkusz kalkulacyjny i jego zastosowanie w pracy bibliotekarza - cz. II (11 bibliotekarzy z 7 bibliotek)
  • 19.03.2018 r. - Arkusz kalkulacyjny i jego zastosowanie w pracy bibliotekarza - cz. III (11 bibliotekarzy z 7 bibliotek)
  • 16.04.2018 r. - Zaawansowane funkcje edytora tekstu MS Word - cz. I (17 bibliotekarzy z 7 bibliotek)
  • 16.05.2018 r. - Zaawansowane funkcje edytora tekstu MS Word - cz. II (15 bibliotekarzy z 6 bibliotek)
  • 12.06.2018 r. - Zaawansowane funkcje edytora tekstu MS Word - cz. III (15 bibliotekarzy z 6 bibliotek)

Zakres tematyczny każdego ze szkoleń był wcześniej konsultowany z uczestnikami. Spotkania poświęcone były przeważnie jednemu, konkretnemu zagadnieniu. Wyjątek stanowiły szkolenia pn. „Warsztaty kompetencji cyfrowych dla bibliotekarzy”, podczas których omawiane były różne tematy, jak również różne narzędzia ICT, m.in. konwersja plików, narzędzia on-line do tworzenia plakatów, ulotek, licencje Creative Commons itp.

Inauguracyjne szkolenie w ramach współpracy pomiędzy Biblioteką Miejską w Bytowie a Mobilnym Doradcą Sektora 3.0 odbyło się 9 grudnia 2016 roku. Nikt wówczas nie przypuszczał, że w będzie początkiem cyklicznych warsztatów. Od tego spotkania dużo się pozmieniało, przede wszystkim zmieniło się miejsce szkoleń. Od lutego 2018 roku stałym miejscem spotkań jest Pracownia Orange. Poszerzyło się także grono uczestników o przedstawicieli bibliotek szkolnych i pedagogicznych. To nie wszystko, zwiększyła się częstotliwość spotkań. W porównaniu do pierwszej edycji odbyło się o pięć szkoleń więcej.  Edycję 2018/2019 rozpoczynamy już 18 września cyklem szkoleń „Prezentacje multimedialne w pracy bibliotekarza - praca w programie PowerPoint”.

Szkolenia z zakresu ICT dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to stały element działalności Biblioteki Miejskiej w Bytowie oraz Pracowni OrangeW ramach oferty dla bibliotekarzy z terenu powiatu odbywają się szkolenia z zakresu:

• nowe technologie w promocji biblioteki,
  • nowe technologie w zarządzaniu biblioteką,
  • nowe technologie w marketingu biblioteki.

Ponadto zapewniamy:

• pomoc w diagnozie problemów i potrzeb biblioteki,
  • doradztwo w zakresie tworzenia strategii wykorzystywania technologii.

Warsztaty prowadzi Jacek Prądziński - Mobilny Doradca ICT Sektora 3.0. Mobilny Doradca – to ekspert Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z zakresu ICT, który działa w ramach Sektora 3.0 – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Mobilny Doradca to konsultant, specjalista, który oferuje wsparcie organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom np. bibliotekom, domom kultury itp. w zakresie wykorzystania oraz rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparcie udzielane przez Mobilnego Doradcę nie jest jednorazowe, lecz wpisuje się w proces długofalowego doradztwa. Pomoc Mobilnego Doradcy dedykowana jest przede wszystkim małym organizacjom i podmiotom, których nie stać na zatrudnienie informatyków lub doradców technologicznych. Jest on neutralnym konsultantem i nie reprezentuje żadnych grup interesu. Organizowane przez niego szkolenia oraz doradztwo jest całkowicie bezpłatne.

Edycja 2017/2018 w liczbach