Lekcje biblioteczne

Kolorowy potwór emocji

06 listopada 2019, 10:55

Będąc dziećmi nie do końca wiemy, jak sobie poradzić z tym, co czujemy. Targają nami różne emocje, a my nawet nie wiemy, dlaczego tak się dzieje. Dlatego Odział dla Dzieci Biblioteki Miejskiej postanowił zorganizować, na podstawie książki Anny Llenas „Kolorowy potwór”, cykl lekcji bibliotecznych.

W zajęciach udział wzięło 58 przedszkolaków z Przedszkola nr1 i nr 2 w Bytowie.

Kolorowy potwór powstał żeby pomóc najmłodszym w lepszym zrozumieniu swoich emocji. Autorka przedstawiła głównego bohatera w 6 kolorach: żółty radość, niebieski smutek, czarny strach, zielony spokój, czerwony złość czy różowy miłość, każdemu z tych  potworków odpowiada poetycki tekst, który w prostych i  przystępnych słowach tłumaczy daną emocję.

Książka składa się z 10 rozkładówek, każde przewrócenie strony to wizualna niespodzianka dla czytelnika. Kolorowy potwór nie czuje się najlepiej. W jego życiu emocjonalnym panuje straszne zamieszanie, ponieważ jego emocje nieźle się poplątały. Ze swoich zmartwień zwierza się koleżance, a ona obiecuje mu, że pomoże mu uporządkować emocje.

Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania książki. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci rozpoznawały po kolorach, poszczególne emocje oraz mówiły w jakich sytuacjach dane uczucia się u nich pojawiają. Następnie przeniosły się do Sali Bajek gdzie czekało na nich kolejne zadanie polegające na uporządkowaniu „emocji” w bibliotece (uporządkowanie klocków według kolorów). Po wykonaniu tego zadania znów przenieśliśmy się do Pracowni Orange gdzie przy użyciu „kostki z emocjami” przedszkolaki świetnie się bawiły, pokazując emocję, która wypadła na kostce. Na koniec zajęć dzieci musiały pokolorować potworka z wybraną emocją.

Emocji warto się uczyć od najmłodszych lat. Wszyscy przeżywamy różne uczucia i wszystkie nasze emocje są dobre, prawidłowe i potrzebne. Emocje zawsze wynikają z naszych potrzeb i nie podlegają dyskusji – po prostu są. Warto je doceniać, rozpoznawania i radzić sobie z nimi już od najmłodszych lat.

Kolorowy potwór emocji