Polska Biblioteka Internetowa

Lekcje biblioteczne

Głośno czytać każdy może

03 października 2017, 13:44

Wrzesień kojarzony jest z rozpoczęciem roku szkolnego, początkiem edukacji, jesienią, ale przede wszystkim z ważnymi akcjami promującymi czytelnictwo. Nie tylko szkoły, ale także biblioteki edukują.  Uczymy i wspieramy rozwój dzieci poprzez  zabawę. Biblioteczne lekcje w Oddziale dla Dzieci to dobra zabawa, kreatywne ćwiczenia, gdzie edukacja, choć priorytetowa, nie jest elementem widocznym i zniechęcającym. Wrzesień 2017 zainaugurowaliśmy zabawą z czytaniem – głośnym czytaniem, a wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Chociaż to jeden dzień i to jeden z ostatnich wrześniowych dni, dla nas każdego roku jest ważnym powodem do zorganizowania cyklicznych spotkań rozwijających słownictwo i zdolności manualne przedszkolaków. Nie inaczej było i tym razem.

O hejcie i mowie nienawiści

06 marca 2017, 14:44

„Pamiętajmy jednak o tym, iż wbrew pozorom, słowa mogą ranić tak mocno, że są w stanie doprowadzić zaszczutą ofiarę nawet do samobójstwa” [Beata Taraszkiewicz]

3 marca 2017 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych odbyła się nietypowa lekcja biblioteczna na temat hejtu i mowy nienawiści - niepokojących zjawisk, które zataczają coraz szersze kręgi w naszym społeczeństwie. O odpowiedzialności za informację i jej skutki społeczne rozmawialiśmy z gimnazjalistami z Zespołu Szkół w Borzytuchomiu.

Bombkowe Mikołajki – zajęcia edukacyjne w Filii nr 1

14 grudnia 2016, 15:35

Mikołajki to czas bardzo wyczekiwany przez najmłodszych. To okazja do sprawiania wszelkiego rodzaju niespodzianek, ale także do ciekawych i kreatywnych zajęć w bibliotece.

Klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia można było poczuć podczas warsztatów plastyczno-edukacyjnych  w Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej. Specjalne zajęcia dla uczniów klasy III c z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie, przygotowała bibliotekarka Grażyna Lisowska. Inicjatorką spotkania była Irena Łangowska, wychowawczyni klasy III c, nauczycielka klasy początkowej współpracująca na co dzień z biblioteczną Filią.

Pierwsza podróż na Księżyc !

04 listopada 2016, 15:35

14 października 2016 r. rozpoczęliśmy cykl zajęć opartych na podstawie książki Ewy Nowak „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” z serii książek „Czytam sobie” wydawnictwa „Egmont”. W spotkaniach wzięli udział uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie oraz dwie grupy sześciolatków z Zespołu Szkół w Czarnej Dąbrówce.