Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Lekcje biblioteczne

Niech żyje Miś! Misiowe Święto w Sali Bajek

26 listopada 2017, 15:05

Przez cały listopad w Sali Bajek Oddziału dla Dzieci obchodziliśmy nietypowe urodziny. Małego, dużego, burego, kolorowego, milutkiego, z kokardką, w kubraczku... Kolegi do zabawy, kompana podróży, przyjaciela, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Przypadający 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia stał się okazją do zorganizowania „Misiowej imprezy czytelniczej”. Spotkania młodych czytelników, w których uczestniczyły także małe i duże misie, odbywały się kilka razy w tygodniu przez cały listopad. Pluszowy symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych, bohater wielu książek i filmów, przyciągnął do Biblioteki prawdziwe tłumy dzieci.

Kreatywna lekcja patriotyzmu

12 listopada 2017, 13:09

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości trwały kilka dni. Wśród wielu wydarzeń związanych z 99. rocznicą odzyskania niepodległości było też i takie, które poprzez twórczą, plastyczną pracę, uczyło szacunku do symboli narodowych najmłodszych obywateli naszego miasta.

Na pytanie „Czy znasz polskie symbole narodowe?” odpowiadali uczestnicy WARSZTATÓW PATRIOTYCZNYCH,  które odbyły się 8 listopada 2017 roku w Oddziale dla Dzieci.

Głośno czytać każdy może

03 października 2017, 13:44

Wrzesień kojarzony jest z rozpoczęciem roku szkolnego, początkiem edukacji, jesienią, ale przede wszystkim z ważnymi akcjami promującymi czytelnictwo. Nie tylko szkoły, ale także biblioteki edukują.  Uczymy i wspieramy rozwój dzieci poprzez  zabawę. Biblioteczne lekcje w Oddziale dla Dzieci to dobra zabawa, kreatywne ćwiczenia, gdzie edukacja, choć priorytetowa, nie jest elementem widocznym i zniechęcającym. Wrzesień 2017 zainaugurowaliśmy zabawą z czytaniem – głośnym czytaniem, a wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Chociaż to jeden dzień i to jeden z ostatnich wrześniowych dni, dla nas każdego roku jest ważnym powodem do zorganizowania cyklicznych spotkań rozwijających słownictwo i zdolności manualne przedszkolaków. Nie inaczej było i tym razem.

O hejcie i mowie nienawiści

06 marca 2017, 14:44

„Pamiętajmy jednak o tym, iż wbrew pozorom, słowa mogą ranić tak mocno, że są w stanie doprowadzić zaszczutą ofiarę nawet do samobójstwa” [Beata Taraszkiewicz]

3 marca 2017 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych odbyła się nietypowa lekcja biblioteczna na temat hejtu i mowy nienawiści - niepokojących zjawisk, które zataczają coraz szersze kręgi w naszym społeczeństwie. O odpowiedzialności za informację i jej skutki społeczne rozmawialiśmy z gimnazjalistami z Zespołu Szkół w Borzytuchomiu.