Lekcje biblioteczne

Nietypowa lekcja języka kaszubskiego dla Ślązaków

24 lipca 2019, 12:41

24 lipca 2019 roku odwiedziła nas grupa przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich ze Śląska. Zaplanowana wycieczka po Bibliotece  i Pracowni Orange szybko zmieniła się w lekcję języka kaszubskiego. Najwięcej emocji wywołało wspólne czytanie „Pana Tadeusza” po… kaszubsku. Nasi Goście po powrocie na Śląsk będą mieli okazję poćwiczyć język kaszubski, czytając „Póna Tadeùsza” oraz przygody naszego pluszowego kasztanka we wdzianku rycerza „Bёtk na  zómkù w Bëtowie”.

23 lipca 2019, 15:09

Tym razem pogoda zmieniła nasze plany. Założyliśmy, że cotygodniowe zajęcia z Photonami będą odbywały się w terenie. Pierwsze miały miejsce na zamkowym dziedzińcu, drugie na rynku miejskim. 23 lipca 2019 roku deszcz uniemożliwił zabawę z Photonami na bytowskim rynku. Do nauki programowania wykorzystaliśmy nietypowe miejsce Działu dla Czytelników Dorosłych naszej Biblioteki – zamkowy balkon.

Podczas kolejnej przygody z Photonem, dzieci wykorzystywały do sterowania robotem aplikację Photon Coding. W tej aplikacji dzieci mają wolny dostęp do wszystkich interfejsów programowania, a co najważniejsze samodzielnie programują robota. Jedynym wyznacznikiem naszej edukacyjnej zabawy była wyobraźnia dzieci.

18 lipca 2019, 16:45

Bycio przewodnik Photonów!

Nasz pluszowy kasztanek we wdzianku rycerza, gdyby żył w naszych czasach, musiałby się mierzyć z cudami techniki podobnie jak my.

18 lipca 2019 roku sprawdziliśmy, jak daje radę nasz współczesny Bycio podczas spaceru na rynek miejski. Dzieci, które nam towarzyszyły, ich rodzice oraz turyści byli pod ogromnym wrażeniem.

Programowanie dla Bycia to jak przysłowiowa bułka z masłem...

11 lipca 2019, 18:28

Od niedawna w naszej Bibliotece mieszkają dwa roboty Photon.

11 lipca 2019 roku postanowiliśmy pokazać im zamkowy dziedziniec, a przy okazji się z nimi zaprzyjaźnić i nauczyć programowania.  Zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców, a także dla niektórych z nas, było to pierwsze spotkanie z programowaniem. Wspólnie od podstaw poznawaliśmy tajniki programowania, czyli od poziomu dla trzylatków. Przy okazji świetnie się bawiliśmy, bo roboty Photon są naprawdę urocze i zabawne! Pierwsze eksperymentalne zajęcia były dla nas nie lada wyzwaniem.

W krainie baśni i bajeczek

28 czerwca 2019, 14:30

W czerwcu Biblioteka przemieniła się w krainę baśni i bajeczek. Do naszej książnicy zawitały przedszkolaki, aby poznać tradycyjne i współczesne bajki.

W czasie zajęć dzieci rozpoznawały bajki na podstawie ilustracji oraz rozwiązując różne zagadki bajkowe. Maluchy w czasie zajęć opowiadały o swoich ulubionych bajkach i ich bohaterach. Poza tym  wysłuchały bajki  „Czerwony kapturek” oraz obejrzały animowaną wersję jednej z baśni Braci Grimm pt. „Kopciuszek”. Na zakończenie zajęć układały bajkowe puzzle.

Warsztaty Patriotyczne

10 listopada 2018, 15:57

Sto lat temu, po ponad wieku nieobecności, Polska wróciła na mapę Europy. Zakończenie I wojny światowej przyniosło Polakom jeszcze jeden powód do świętowania – odrodzenie ojczyzny. 11 listopada w kraju nad Wisłą stał się dniem wyjątkowym.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości trwały kilka dni. Wśród wielu wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości było też i takie, które poprzez twórczą, plastyczną pracę, uczyło szacunku do symboli narodowych najmłodszych obywateli naszego miasta. 8 listopada 2018 roku pomarańczową przestrzeń Pracowni Orange wypełniły barwy narodowe.

12 października – Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października 2018, 16:54

Obecnie chyba nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera bez dostępu do Sieci, dlatego z okazji tego „święta” odbyły się w Pracowni Orange warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści - niepokojących zjawisk, które zataczają coraz szersze kręgi w naszym społeczeństwie.

Uczestnicy zajęć reintegracji społeczno-zawodowej z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie uczyli się odpowiedzialności za informację, która ma niebagatelny wpływ na właściwe relacje społeczne. Celem warsztatu było pobudzenie do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienia świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści.