Licznik odwiedziń: 541931

Lekcje biblioteczne

Warsztaty Patriotyczne

10 listopada 2018, 15:57

Sto lat temu, po ponad wieku nieobecności, Polska wróciła na mapę Europy. Zakończenie I wojny światowej przyniosło Polakom jeszcze jeden powód do świętowania – odrodzenie ojczyzny. 11 listopada w kraju nad Wisłą stał się dniem wyjątkowym.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości trwały kilka dni. Wśród wielu wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości było też i takie, które poprzez twórczą, plastyczną pracę, uczyło szacunku do symboli narodowych najmłodszych obywateli naszego miasta. 8 listopada 2018 roku pomarańczową przestrzeń Pracowni Orange wypełniły barwy narodowe.

12 października – Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października 2018, 16:54

Obecnie chyba nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera bez dostępu do Sieci, dlatego z okazji tego „święta” odbyły się w Pracowni Orange warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści - niepokojących zjawisk, które zataczają coraz szersze kręgi w naszym społeczeństwie.

Uczestnicy zajęć reintegracji społeczno-zawodowej z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie uczyli się odpowiedzialności za informację, która ma niebagatelny wpływ na właściwe relacje społeczne. Celem warsztatu było pobudzenie do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienia świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści.

Kolorowy świat Herve Tulleta

21 kwietnia 2018, 22:42

Wiosna to pora roku, kiedy to kolory budzą się do życia. Postanowiliśmy wspólnie z przedszkolakami obudzić kolory w Pracowni Orange. Do pobudki wykorzystaliśmy książkę Herve Tulleta „Kolory”, a pomogły nam przedszkolaki z grupy „Misie” z Przedszkola nr 1 oraz Niepublicznego Przedszkola „Miś Puchatek” w Bytowie.

19 i 20 kwietnia mieszaliśmy, łączyliśmy, potrząsaliśmy, pocieraliśmy… wywołaliśmy prawdziwą kolorową eksplozję.

Interaktywnie z jednookim kosmitą

21 kwietnia 2018, 20:48

Przy książkach Hervé Tulleta nawet najlepsze bajki bledną, a tablety, smartfony i gry stają się nieatrakcyjne.  17 kwietnia przekonały się o tym „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Bytowie.

Książki Hervé Tulleta udowodniły, jak doskonała może być zabawa w czytanie. Do wspólnej zabawy zaprosił nas Turlututu. Turlututu to przedziwny bohater Tulleta, który poprowadził nas poprzez kolejne karty książki, ale też wysłał w kosmos i zaangażował nas w przedziwne zadania do wykonania. W Pracowni Orange wspólnie z jednookim bohaterem odbyliśmy kosmiczną podróż, śpiewaliśmy i czarowaliśmy.

Kreatywna edukacja z książkami Herve Tulleta

11 kwietnia 2018, 22:15

Dwa „kropkowe” i „dziurawe” dni z magicznym „naciskaniem”.

10 i 11 kwietnia w Pracowni Orange przedszkolaki utrwalały kolory, kierunki, liczenie. Wykonywały proste polecenia, ćwiczyły zdolności manualne klaszcząc w dłonie, trzęsąc książką i przekręcając ją.  Do świata wypełnionego niezwykłymi książkami wciągnął dzieci Herve Tullet.

Warsztaty „Bez Nienawiści”

15 marca 2018, 22:08

Dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie, a dokładnie z Lilianną Strakosz, pracownikiem socjalnym,  15 marca 2018 roku w Pracowni Orange odbyło się już trzecie spotkanie dla uczestników zajęć reintegracji społeczno-zawodowej na temat mowy nienawiści i hejtu. Poprzednie miały charakter informacyjno-wykładowy, to spotkanie było typowym warsztatem z dyskusją, pracą w grupach i studium przypadku.

Lekcja kultury szacunku w Sieci

03 marca 2018, 19:28

Większość osób jest przekonana, że hejt ich nie dotyczy. Jednak wystarczy się zastanowić, ilu rzeczy nie osiągnęliśmy, bo czyjaś krytyka osłabiła zapał, by zrozumieć, że hejt to zjawisko powszechne i dotyka każdego z nas. Obraźliwe, wulgarne komentarze w Sieci to niestety jedna z wielu mrocznych stron Internetu. Nic tak nie rani jak słowo, dlatego tak istotne jest, aby nieustannie uczyć odpowiedzialności za werbalny komunikat. Odpowiedzialności za informację, która ma niebagatelny wpływ na właściwe relacje społeczne, uczyli się uczestnicy zajęć reintegracji społeczno-zawodowej z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie.

3 marca 2018 roku w Pracowni Orange uczestnicy dowiedzieli się, że bierność wobec hejtu i mowy nienawiści jest równa przyzwoleniu, długotrwałe przyzwalanie, brak reakcji oraz konkretnych, kompleksowych działań, prowadzi w konsekwencji do niebezpiecznego zjawiska – mowa nienawiści zabija, ale również wyzwala sadystyczną satysfakcję ze śmierci.

strona:    1    2    Następna strona