Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Lekcje biblioteczne

Warsztaty Patriotyczne

10 listopada 2018, 15:57

Sto lat temu, po ponad wieku nieobecności, Polska wróciła na mapę Europy. Zakończenie I wojny światowej przyniosło Polakom jeszcze jeden powód do świętowania – odrodzenie ojczyzny. 11 listopada w kraju nad Wisłą stał się dniem wyjątkowym.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości trwały kilka dni. Wśród wielu wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości było też i takie, które poprzez twórczą, plastyczną pracę, uczyło szacunku do symboli narodowych najmłodszych obywateli naszego miasta. 8 listopada 2018 roku pomarańczową przestrzeń Pracowni Orange wypełniły barwy narodowe.

12 października – Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października 2018, 16:54

Obecnie chyba nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera bez dostępu do Sieci, dlatego z okazji tego „święta” odbyły się w Pracowni Orange warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści - niepokojących zjawisk, które zataczają coraz szersze kręgi w naszym społeczeństwie.

Uczestnicy zajęć reintegracji społeczno-zawodowej z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie uczyli się odpowiedzialności za informację, która ma niebagatelny wpływ na właściwe relacje społeczne. Celem warsztatu było pobudzenie do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienia świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści.

Kolorowy świat Herve Tulleta

21 kwietnia 2018, 22:42

Wiosna to pora roku, kiedy to kolory budzą się do życia. Postanowiliśmy wspólnie z przedszkolakami obudzić kolory w Pracowni Orange. Do pobudki wykorzystaliśmy książkę Herve Tulleta „Kolory”, a pomogły nam przedszkolaki z grupy „Misie” z Przedszkola nr 1 oraz Niepublicznego Przedszkola „Miś Puchatek” w Bytowie.

19 i 20 kwietnia mieszaliśmy, łączyliśmy, potrząsaliśmy, pocieraliśmy… wywołaliśmy prawdziwą kolorową eksplozję.

Interaktywnie z jednookim kosmitą

21 kwietnia 2018, 20:48

Przy książkach Hervé Tulleta nawet najlepsze bajki bledną, a tablety, smartfony i gry stają się nieatrakcyjne.  17 kwietnia przekonały się o tym „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Bytowie.

Książki Hervé Tulleta udowodniły, jak doskonała może być zabawa w czytanie. Do wspólnej zabawy zaprosił nas Turlututu. Turlututu to przedziwny bohater Tulleta, który poprowadził nas poprzez kolejne karty książki, ale też wysłał w kosmos i zaangażował nas w przedziwne zadania do wykonania. W Pracowni Orange wspólnie z jednookim bohaterem odbyliśmy kosmiczną podróż, śpiewaliśmy i czarowaliśmy.

Kreatywna edukacja z książkami Herve Tulleta

11 kwietnia 2018, 22:15

Dwa „kropkowe” i „dziurawe” dni z magicznym „naciskaniem”.

10 i 11 kwietnia w Pracowni Orange przedszkolaki utrwalały kolory, kierunki, liczenie. Wykonywały proste polecenia, ćwiczyły zdolności manualne klaszcząc w dłonie, trzęsąc książką i przekręcając ją.  Do świata wypełnionego niezwykłymi książkami wciągnął dzieci Herve Tullet.