Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Lekcje biblioteczne

Kolorowy świat Herve Tulleta

21 kwietnia 2018, 22:42

Wiosna to pora roku, kiedy to kolory budzą się do życia. Postanowiliśmy wspólnie z przedszkolakami obudzić kolory w Pracowni Orange. Do pobudki wykorzystaliśmy książkę Herve Tulleta „Kolory”, a pomogły nam przedszkolaki z grupy „Misie” z Przedszkola nr 1 oraz Niepublicznego Przedszkola „Miś Puchatek” w Bytowie.

19 i 20 kwietnia mieszaliśmy, łączyliśmy, potrząsaliśmy, pocieraliśmy… wywołaliśmy prawdziwą kolorową eksplozję.

Interaktywnie z jednookim kosmitą

21 kwietnia 2018, 20:48

Przy książkach Hervé Tulleta nawet najlepsze bajki bledną, a tablety, smartfony i gry stają się nieatrakcyjne.  17 kwietnia przekonały się o tym „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Bytowie.

Książki Hervé Tulleta udowodniły, jak doskonała może być zabawa w czytanie. Do wspólnej zabawy zaprosił nas Turlututu. Turlututu to przedziwny bohater Tulleta, który poprowadził nas poprzez kolejne karty książki, ale też wysłał w kosmos i zaangażował nas w przedziwne zadania do wykonania. W Pracowni Orange wspólnie z jednookim bohaterem odbyliśmy kosmiczną podróż, śpiewaliśmy i czarowaliśmy.

Kreatywna edukacja z książkami Herve Tulleta

11 kwietnia 2018, 22:15

Dwa „kropkowe” i „dziurawe” dni z magicznym „naciskaniem”.

10 i 11 kwietnia w Pracowni Orange przedszkolaki utrwalały kolory, kierunki, liczenie. Wykonywały proste polecenia, ćwiczyły zdolności manualne klaszcząc w dłonie, trzęsąc książką i przekręcając ją.  Do świata wypełnionego niezwykłymi książkami wciągnął dzieci Herve Tullet.

Warsztaty „Bez Nienawiści”

15 marca 2018, 22:08

Dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie, a dokładnie z Lilianną Strakosz, pracownikiem socjalnym,  15 marca 2018 roku w Pracowni Orange odbyło się już trzecie spotkanie dla uczestników zajęć reintegracji społeczno-zawodowej na temat mowy nienawiści i hejtu. Poprzednie miały charakter informacyjno-wykładowy, to spotkanie było typowym warsztatem z dyskusją, pracą w grupach i studium przypadku.

Lekcja kultury szacunku w Sieci

03 marca 2018, 19:28

Większość osób jest przekonana, że hejt ich nie dotyczy. Jednak wystarczy się zastanowić, ilu rzeczy nie osiągnęliśmy, bo czyjaś krytyka osłabiła zapał, by zrozumieć, że hejt to zjawisko powszechne i dotyka każdego z nas. Obraźliwe, wulgarne komentarze w Sieci to niestety jedna z wielu mrocznych stron Internetu. Nic tak nie rani jak słowo, dlatego tak istotne jest, aby nieustannie uczyć odpowiedzialności za werbalny komunikat. Odpowiedzialności za informację, która ma niebagatelny wpływ na właściwe relacje społeczne, uczyli się uczestnicy zajęć reintegracji społeczno-zawodowej z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie.

3 marca 2018 roku w Pracowni Orange uczestnicy dowiedzieli się, że bierność wobec hejtu i mowy nienawiści jest równa przyzwoleniu, długotrwałe przyzwalanie, brak reakcji oraz konkretnych, kompleksowych działań, prowadzi w konsekwencji do niebezpiecznego zjawiska – mowa nienawiści zabija, ale również wyzwala sadystyczną satysfakcję ze śmierci.

Lekcja biblioteczna w Pracowni Orange

22 lutego 2018, 23:56

Na początek wprowadzenie w biblioteczny świat, dopiero później przyjemności - edukacyjne zabawy z książką oraz plastycznymi przyborami. Niby nic nowego, zajęcia zgodne z bibliotecznym standardem: poprzez lekcję wprowadzającą do zabawy. Jednak za każdym razem to nowa przygoda i doświadczenie, nie tylko dla małych, nowych czytelników, ale także dla bibliotekarek.  22 lutego 2018 roku biblioteczną podróż w magiczny świat książek odbyły przedszkolaki z grupy „Krasnale” z Przedszkola nr 1 w Bytowie.

Niech żyje Miś! Misiowe Święto w Sali Bajek

26 listopada 2017, 15:05

Przez cały listopad w Sali Bajek Oddziału dla Dzieci obchodziliśmy nietypowe urodziny. Małego, dużego, burego, kolorowego, milutkiego, z kokardką, w kubraczku... Kolegi do zabawy, kompana podróży, przyjaciela, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Przypadający 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia stał się okazją do zorganizowania „Misiowej imprezy czytelniczej”. Spotkania młodych czytelników, w których uczestniczyły także małe i duże misie, odbywały się kilka razy w tygodniu przez cały listopad. Pluszowy symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych, bohater wielu książek i filmów, przyciągnął do Biblioteki prawdziwe tłumy dzieci.

strona:    1    2    Następna strona