Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Partnerstwo Dorzecze Słupii

Lekcje biblioteczne

Z PHOTONEM w świecie programowania - zajęcia edukacyjne dla małych i dużych

11 lipca 2019, 18:28

Od niedawna w naszej Bibliotece mieszkają dwa roboty Photon.

11 lipca 2019 roku postanowiliśmy pokazać im zamkowy dziedziniec, a przy okazji się z nimi zaprzyjaźnić i nauczyć programowania.  Zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców, a także dla niektórych z nas, było to pierwsze spotkanie z programowaniem. Wspólnie od podstaw poznawaliśmy tajniki programowania, czyli od poziomu dla trzylatków. Przy okazji świetnie się bawiliśmy, bo roboty Photon są naprawdę urocze i zabawne! Pierwsze eksperymentalne zajęcia były dla nas nie lada wyzwaniem.

W krainie baśni i bajeczek

28 czerwca 2019, 14:30

W czerwcu Biblioteka przemieniła się w krainę baśni i bajeczek. Do naszej książnicy zawitały przedszkolaki, aby poznać tradycyjne i współczesne bajki.

W czasie zajęć dzieci rozpoznawały bajki na podstawie ilustracji oraz rozwiązując różne zagadki bajkowe. Maluchy w czasie zajęć opowiadały o swoich ulubionych bajkach i ich bohaterach. Poza tym  wysłuchały bajki  „Czerwony kapturek” oraz obejrzały animowaną wersję jednej z baśni Braci Grimm pt. „Kopciuszek”. Na zakończenie zajęć układały bajkowe puzzle.

Warsztaty Patriotyczne

10 listopada 2018, 15:57

Sto lat temu, po ponad wieku nieobecności, Polska wróciła na mapę Europy. Zakończenie I wojny światowej przyniosło Polakom jeszcze jeden powód do świętowania – odrodzenie ojczyzny. 11 listopada w kraju nad Wisłą stał się dniem wyjątkowym.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości trwały kilka dni. Wśród wielu wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości było też i takie, które poprzez twórczą, plastyczną pracę, uczyło szacunku do symboli narodowych najmłodszych obywateli naszego miasta. 8 listopada 2018 roku pomarańczową przestrzeń Pracowni Orange wypełniły barwy narodowe.

12 października – Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października 2018, 16:54

Obecnie chyba nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera bez dostępu do Sieci, dlatego z okazji tego „święta” odbyły się w Pracowni Orange warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści - niepokojących zjawisk, które zataczają coraz szersze kręgi w naszym społeczeństwie.

Uczestnicy zajęć reintegracji społeczno-zawodowej z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie uczyli się odpowiedzialności za informację, która ma niebagatelny wpływ na właściwe relacje społeczne. Celem warsztatu było pobudzenie do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienia świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści.