14 marca 2024, 10:37

Wieczór poezji śpiewanej... i nie tylko

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zamieniło się w wieczór poezji śpiewanej. Uczestniczki oprócz czytania swoich ulubionych wierszy, podzieliły się utworami muzycznymi, które nadal pamiętają z czasów młodości.

Wśród utworów poetyckich panie zaprezentowały m.in. "Pchłę Szachrajkę" Jana Brzechwy, "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima, "Rękawiczkę" Friedricha Schillera (tłum. Adam Mickiewicz), a także wiersz pani Aldony Magdaleny Peplińskiej "Rózi - Kochanej Mamie". Ponadto pojawiły się dzieła Władysława Broniewskiego, Edwarda Stachury i Bułata Okudżawy.

Już dzisiaj zapraszamy na kwietniowe spotkanie, które będzie poświęcone twórczości Hanny Krall.

Więcej zdjęć ze spotkania na naszym Facebooku i Instagramie

15 lutego 2024, 10:19

Serduszka i wierszyki

Z okazji walentynek, lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych było poświęcone wierszom romantycznym i erotycznym. Pani Lucyna przygotowała serduszka z papieru z ręcznie napisanymi utworami.

Było na poważnie i z humorem, a czasem i z "pazurkiem". Niektóre panie recytowały także wiersze z pamięci. Rozmawiałyśmy również o książkach "Miłość pięciogwiazdkowa" i "Kochaj" Reginy Brett.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

Następne spotkanie 12 marca. Zapraszamy!

24 stycznia 2024, 14:17

Pierwsze spotkanie w 2024

16 stycznia po raz pierwszy w tym roku spotkały się uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Panie przedstawiły propozycje tematów na 2024 rok.

W dalszej części opowiedziały o wybranej przez siebie książce, która wywarła na nich największe wrażenie. Były to m. in. "Ziemia Obiecana" W. Reymonta, "Sydonia" E. Cherezińskiej, "Życie Violette" V. Perrin i "Huśtawka" A. Lis. Najbliższe spotkanie już we wtorek, 13 lutego. Zapraszamy! 🤓

Więcej zdjęć na Facebooku i Instagramie.

14 grudnia 2023, 10:35

Świąteczne spotkanie

Tradycją stał się fakt, że grudniowe spotkanie DKK poświęcamy książkom o tematyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Tak było i w tym roku.

We wtorek 12 grudnia uczestniczki klubu żywo dyskutowały o tym, jakie książki towarzyszyć im będą w okresie zimowym i świątecznym. Panie wielokrotnie nawiązywały do tradycji opisywanych w literaturze i porównywały je do tych, które wyniosły z domu rodzinnego.

Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd – ulubioną okazała się oczywiście „Bytowska kolęda”.

20 listopada 2023, 10:49

Patriotycznie

Listopadowe spotkanie DKK upłynęło pod znakiem rozmów o Niepodległej Polsce.

Uczestniczki deklamowały wiersze o umiłowaniu ojczyzny m.in. „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej oraz „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego. Jednak najbardziej uroczystym punktem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. „Hej, hej ułani” niosło się po całej Bibliotece…

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

DYSKUSYJNY KLUB KSIAŻKI

27 października 2023, 14:16

Maria Rodziewiczówna - życie i twórczość

Maria Rodziewiczówna, niezapomniana polska pisarka, była członkinią Warszawskiego Towarzystwa Teozoficznego i Warszawskiego Stowarzyszenia Ziemianek. Jej twórczość dotykała tematów cywilizacyjnego wpływu kultury polskiej na Kresy Wschodnie. W trakcie Dyskusyjnego Klubu Książki, Panie pasjonująco dyskutowały o jej dziełach i ulubionych utworach. Pani Gabrysia przybliżyła nam fascynujące życie i twórczość Rodziewiczówny. Każda uczestniczka podzieliła się ciekawostkami na temat autorki i jej literackiego dorobku, a powieść Dewajtis o losach rodziny Czertwanów była punktem kulminacyjnym rozmów.

SPOTKANIE Z PRZYRODĄ

12 czerwca 2023, 14:28

Przyroda ma w sobie coś uniwersalnego, coś dla wszystkich

W poniedziałek, 5 czerwca, odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Dziekanowskim oraz Kazimierzem Rolbieckim. Poprowadził je Jarosław Czarnecki, który zapoznał nas z tematyką najnowszej publikacji. Spotkanie autorskie dotyczyło promocji książki pod tytułem Przyroda na Kaszubach / Roda na Kaszëbach.
Autorzy poprzez piękne zdjęcia oraz tekst w języku polskim oraz kaszubskim przekazali dawkę wiedzy o najbliższych oraz najdalszych terenach Kaszub.
Podczas spotkania wywiązała się rozmowa dotycząca, że jest to jedna z nielicznych publikacji o tej tematyce. Zarówno współtwórcy jak i uczestnicy mieli okazję wypowiedzieć się na temat otaczającej nas przyrody. Każdy z obecnych stwierdził, że naszym zadaniem jest chronienie fauny i flory oraz dbanie o nią.
Książka pełni rolę vademecum, które może stać się źródłem wiedzy zarówno dla lokalnych mieszkańców jak i turystów. Jej dodatkowym walorem jest to, że napisana jest w dwóch językach: kaszubskim oraz polskim. Przyroda na Kaszubach / Roda na Kaszëbach jest skarbnicą ciekawostek o kaszubskiej przyrodzie, o których nie myśli się na co dzień. Kaszuby to nie tylko miejsca turystyczne, w których zwiedzamy zabytki, lecz pełno jest tutaj pomników przyrody, które zachwycają za każdym razem.
strona:    1    2    3    4    5    Następna strona