Spotkania
ŚWIĘTO DYNI W BIBLIOTECE
28 października 2022, 09:57
Warsztaty ART
Efekty ich prac możecie zobaczyć na naszym Facebooku i Instagramie
EGZOTYCZNY ŚWIAT ZWIERZĄT W BIBLIOTECE
26 września 2022, 14:56
Warsztaty przyrodnicze z Panem Przygodą
Czy węże są obślizgłe? Czy skorpiony świecą w ciemności? A czy jaszczurki jedzą truskawki? Na te pytania, w czwartek 22 września, odpowiedział nam Pan Przygoda prezentując swoich niezwykłych przyjaciół:
Boa dusiciela MARIUSZA, jadowitego skorpiona STEFANA, uroczego (choć nie dla wszystkich) ptasznika BOŻENKĘ, agamę brodatą KAJTKA i białego jeża JERZEGO.
Takich gości jeszcze w naszej bibliotece nie było! Nic więc dziwnego, że Pracownia Orange pękała w szwach.
NARODOWE CZYTANIE 2022
15 września 2022, 11:09
Balladowo, romantycznie…
zrobiło się we wtorek 13 września na zamkowym dziedzicu za sprawą czytanej i śpiewanej poezji Adama Mickiewicza. Grupa uczestniczek sekcji teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przedstawiła Świteziankę – utwór traktujący o nieuchronności kary za popełniony grzech. Historia dziewicy i niewiernego jej strzelca wprowadziła nas w bardzo uczuciowy, choć mroczny nastrój romantyzmu. Warto dodać, że nasze aktorki pani: Basia, Bożena, Grażyna, Maria i Janina do występu przygotowywały się samodzielnie.
Międzynarodowy Dzień Pisarzy
04 marca 2022, 12:00
Spotkanie Klubu Literackiego WERS
„Mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi”
~ Jerzy Pilch
W Międzynarodowym Dniu Pisarzy myślimy nie tylko o naszych ulubionych książkach, ale przede wszystkim o ich autorach. Święto zostało ustanowione w 1984 roku przez PEN Club (jest to skrót od słów: poeta, eseista, nowelista). Ma na celu promowanie literatury oraz obronę wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Z tej okazji organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.
W naszej Bibliotece również nie zabrakło obchodów tego wyjątkowego literackiego święta. 3 marca w Pracowni Orange spotkali się członkowie Klubu Literackiego WERS. Bytowscy pisarze rozmawiali o swoich najnowszych utworach i wymienili się opiniami na ich temat.
Wszystkim Pisarzom i Pisarkom życzymy lekkiego pióra!
Harmonogram spotkań Klubu WERS znajdziecie tutaj.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
20 czerwca 2024, 16:05
Erich von Däniken i jego kosmiczne hipotezy
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
29 maja 2024, 09:41
Maj, maj, maj, opaował cały kraj...
Tematem przewodnim majowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych była poezja, a spotkanie odbyło się pod hasłem „Maj w poezji”. Uczestniczki spotkania zaprezentowały ulubione wiersze polskich poetów i poetek, którzy w swoich utworach opisywali piękno i uroki maja. Czytałyśmy m.in. „Maj” Zdzisławy Pierończyk, fragmenty „Żyć każdym dniem” Phila Bosmansa czy opis wiosny z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Poezja stała się punktem wyjścia do dyskusji o różnych aspektach maja. Rozmawiałyśmy o tym, co kojarzy nam się z tym miesiącem, jakie są nasze ulubione majowe wspomnienia i dlaczego maj jest tak chętnie opisywany w literaturze. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki czytaliśmy również m.in. „Spotkanie z matką” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Następne spotkanie DKK już 18 czerwca. Zapraszamy!
Więcej zdjęć ze spotkania na naszym Facebooku i Instagramie.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
25 kwietnia 2024, 11:10
Twórczość Hanny Krall i Akcja Żonkile
W nawiązaniu do obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim, uczestniczki kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych zapoznały się z twórczością Hanny Krall. Biografię pisarki przedstawiła pani Lucyna, a pani Gosia zaprezentowała książki "Zdążyć przed Panem Bogiem", "Wyjątkowo długa linia", "Hipnoza" czy "Król kier znów na wylocie". Członkinie klubu wykonały też żonkile z papieru w związku z Akcją Żonkile, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Więcej zdjęć ze spotkania na naszym Facebooku i Instagramie.