Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

Pierwszy w Polsce kurs odbył się u nas!

05 maja 2021, 16:50

Od połowy kwietnia spotykaliśmy się on-line z osobami, które dołączyły do naszego najnowszego działania – Klubu Wiedzy. Udało się go zorganizować w ramach ogólnopolskiej akcji Kluby Wiedzy w polskich bibliotekach.

Gdy zgłaszaliśmy się do działającego na całym świecie programu Peer 2 Peer University (w skrócie P2PU), spotkania Klubów miały się odbywać w siedzibie biblioteki. Niestety, pandemia wszelkie takie działania przeniosła do sieci. Sprostaliśmy jednak i jako pierwsi z około 21 wybranych do projektu polskich bibliotek uruchomiliśmy w Bytowie Klub Wiedzy!

Nowa forma, większy zasięg…

28 grudnia 2020, 14:03

Szkolenia online to nie to samo, co tradycyjne, stacjonarne szkolenia, to jednak mają dużą zaletę… możliwość udziału osób z odległych miejscowości. Do tej pory w naszych szkoleniach uczestniczyli bibliotekarze z powiatu bytowskiego.

23 grudnia 2020 roku, dzięki formie online uczestnikami szkolenia byli bibliotekarze, dyrektorzy bibliotek publicznych, pedagogicznych, instytucji pomocowych oraz pracownicy socjalni z Gdańska, Słupska, Pucka, Bytowa, Parchowa i Trzebielina.

Promocja książki Ingi Mach „Wyszywanie. Wësziwk”

14 sierpnia 2020, 11:57

Pracę połączyła z pasją. Dla wielu była wzorem i mentorem, często służąc dobrą radą, pomocą. Postanowiła uchronić wieloletnie doświadczenie przed zapomnieniem. Znana bytowska hafciarka, Inga Mach, wydała książkę, kompendium wiedzy o hafcie. Spotkanie autorskie promujące książkę „Wyszywanie. Wësziwk” Ingi Mach, mistrzyni haftu kaszubskiego odbyło się 13 sierpnia 2020r. w Pracowni Orange.

Przygotowywane przez bytowiankę opracowanie poświęcone jest nauce haftu. Znajduje się w nim wiele cennych wskazówek dla przyszłych adeptów tego wyjątkowego zajęcia. Nie zabrakło też motywów czysto bytowskich. Opis stroju kaszubskiego ilustrowany jest fotografiami Bytowskiego Zespołu Pieśni i Tańca. W tym samym rozdziale są pokazane eksponaty służące do wyrobu tkanin z bytowskiego muzeum, są także rozdziały o hafcie, w które wplecione są wątki bytowskie. Chociażby takie jak kwiat, którego nie ma w innych szkołach. Hafciarka znalazła go w Tuchomiu, więc nazywała go różą tuchomską.

Szkolenie „Rodzic w Internecie”

02 lipca 2020, 14:10

Globalna pandemia COVID-19 uświadomiła wszystkim jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa technologia. Kompetencje cyfrowe nazywane kiedyś kompetencjami przyszłości, stały się nagle kompetencjami codzienności. Dlatego tak ważne jest nieustanne nabywanie kolejnych umiejętności poruszania się w Sieci. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku, ponieważ każdy z nas miał okazję dostrzec, że Sieć stała się nagle niezbędnym narzędziem w rękach biznesu, administracji publicznej, placówek edukacyjnych i służby zdrowia. Szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych od kilku lat są u nas codziennością i od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem.  Jednak po wznowieniu ich realizacji na każde szkolenie zgłasza się więcej osób niż przewidzianych miejsc. 1 lipca 2020 roku w szkoleniu „Rodzic w Internecie” uczestniczyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, nauczyciele oraz rodzice.

„Kultura w Sieci” - szkolenie dla bibliotekarzy

18 czerwca 2020, 11:38

Po trzymiesięcznej przerwie powróciliśmy do szkoleń z zakresu kompetencji cyfrowych. Umiejętności cyfrowe poruszania się w świecie wirtualnym są obecnie niezbędnym narzędziem oszczędzającym czas i pieniądze. Świat wirtualny spotykamy zarówno w pracy, nauce, opiece nad dziećmi, przy załatwianiu spraw administracyjnych, jak również w kulturze. 17 czerwca 2020 roku w Pracowni Orange kompetencje cyfrowe z zakresu „Kultury w Sieci” poszerzali bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego.