Muzeum Zachodnio-Kaszubskie

Spotkania

Laboratoria i warsztaty

21 czerwca 2018, 17:50

19 czerwca 2018 roku na długo pozostanie w pamięci bytowskich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Jeden wyjazd, dwa rodzaje zajęć oraz ogrom nowej wiedzy i umiejętności. Chociaż każde ze spotkań było interesujące, to jednak największe wrażenie na studentach trzeciego wieku zrobiły zajęcia laboratoryjne. Dla większości słuchaczy wizyta w laboratorium była pierwszym spotkaniem ze specyficznymi warunkami pracy, zapewne to wpłynęło na opinię, jednak istotnym elementem był przedmiot prowadzonych badań.

Warsztaty z Mobilnym Doradcą ICT Sektora 3.0

12 czerwca 2018, 17:15

Wydawać by się mogło, że redagowanie tekstów w edytorze MS Word nie wymaga od bibliotekarza dogłębnej znajomości tego programu. To błędne założenie. Braki techniczne w obsłudze podstawowego narzędzia pracy, jakim jest edytor tekstu, mogą w skali całej kariery kosztować tysiące godzin zmarnowanych na frustrującą walkę z edytorem tekstu.

Każdy bibliotekarz na co dzień zajmuje się redagowaniem tekstów, zatem poznanie jego tajników, dzięki którym można pracować szybciej, wydajniej i w rezultacie zaoszczędzić sporo czasu, jest koniecznością. Popularny edytor tekstu kryje możliwości, o których nie wie część jego użytkowników.

12 czerwca 2018 roku bibliotekarze z bibliotek publicznych i szkolnych powiatu bytowskiego po raz trzeci mieli okazję poznać możliwości tego popularnego edytora tekstu. W trzecim z cyklu szkoleń wzięło udział 15 bibliotekarzy z 6 bibliotek.

Warsztat Seniora Podróżnika w ramach UTW

08 czerwca 2018, 22:13

Emerytura jest bardzo dobrym okresem, żeby w końcu wyjechać, odwiedzić miejsca, które chciało się zobaczyć, a wcześniej nie było na to czasu. Jak dowiedzieliśmy się podczas warsztatu, nie ma wyjazdów lepszych i gorszych, każde miejsce może nas nauczyć czegoś nowego i dostarczyć niezapomnianych przeżyć. Potrzebna jest motywacja i wytrwałość w wyszukiwaniu połączeń i noclegów. Na pozór może się to wydawać trudne i nudne, ale prawie każdy, kto spróbuje raz, szybko łapie bakcyla. My złapaliśmy.

3-godzinny warsztat poprowadzony przez dr Danutę Narożną z Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych Akademii Pomorskiej w Słupsku, który odbył się 7 czerwca 2018 roku w Pracowni Orange, pokazał, że znalezienie taniego pomysłu na wyjazd to w dużej mierze kwestia inwencji i odpowiednio wcześniejszego planowania wyjazdu.

Seminarium edukacyjne

10 czerwca 2018, 13:27

Mammografia to najlepsza metoda wczesnego wykrywania raka piersi. Ratuje zdrowie i życie milionom kobiet na świecie „Idę, bo chcę – chcę, bo warto – warto, bo chcę żyć!” pod takim hasłem odbyło się  5 czerwca w Pracowni Orange  seminarium edukacyjne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2015 roku na nowotwory raka piersi zachorowało ponad 18 tys. kobiet. Prawie 6 tys. z nich nie poradziło sobie z chorobą. Najskuteczniejszym narzędziem walki z tym problemem jest profilaktyka i odpowiednio wczesne wykrycie raka piersi. O czynnikach zwiększających ryzyko wystąpienia choroby, jej objawach, przebiegu i przede wszystkim profilaktyce opowiadała Maja Bukowska, specjalistka zdrowia publicznego. Specjalistka  ze Stowarzyszenia „Moja Mammografia” uświadamiała żeńską część Uniwersytetu, jak ważne jest regularne wykonywanie badań mammograficznych.

Wykład o melatoninie

07 czerwca 2018, 07:15

Bezsenność, kłopoty ze snem, trudności z zaśnięciem albo wielokrotne budzenie się w nocy, to rzeczywistość, z którą niemal wszyscy się spotkali. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo radzić sobie z bezsennością.

Regulatorem biologicznego zegara człowieka jest melatonina – hormon snu wydzielany przez niewielki gruczoł w mózgu. To właśnie ten hormon był tematem kolejnego wykładu dla słuchaczy bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 5 czerwca 2018 roku w Pracowni Orange, stałym już miejscu spotkań studentów trzeciego wieku, o melatoninie, ale przede wszystkim o roli snu dla zdrowia człowieka, opowiadała prof. dr hab. Natalia Kurhaluk z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Nietypowa promocja - dwie książki jednego autora

09 czerwca 2018, 14:25

O edukacji, wielokulturowości, słowach wytrychach i tym, co przedkłada się na jakość naszego życia, mogliśmy usłyszeć podczas promocji książek Cezarego Obracht- Prondzińskiego, która odbyła się 22 maja 2018 roku w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych.

„Dylematy edukacyjne. Z Kaszubami i Pomorzem na pierwszym planie” i „Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza” to najnowsze książki autorstwa profesora Cezarego Obracht- Prondzińskiego poświęcone naszemu regionowi, które promowane były podczas wtorkowego spotkania. W pierwszej z nich opisana jest sytuacja naszej oświaty, druga stanowi przegląd wielokulturowości Pomorza.

Dzięki spotkaniu zorganizowanemu przez Bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko -Pomorskiego oraz Instytut Kaszubski spędziliśmy kilka wyjątkowych chwil z tekstami trochę o samych sobie.

Benefis Henryka Czyża

09 czerwca 2018, 16:19

Znamy go wszyscy. Siwiutki pan, często w kaszkiecie, zawsze z laseczką i torbą przewieszoną przez ramię, przemierzający powoli Bytów. Co tydzień czytamy jego wiersze, zamieszczane od lat w Kurierze Bytowskim. Henryk Czyż, bo o nim mowa wydał swój 11 tomik wierszy. Z tej okazji odbył się 21 maja 2018 roku benefis tego niezwykłego poety.

Na prowadzonej  przez Bożenę Mazur, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie, uroczystości gościli bliscy, przyjaciele i współpracownicy. Oprócz zabawnych anegdot z życia prywatnego poety nie zabrakło oczywiście muzyki i recytacji jego wierszy. Benefis na cześć poety był zarazem okazją do rozmów z nim i o nim, które przybliżyły jego życie i twórczość.

strona:    1    2    3    4    5    Następna strona