20 czerwca 2024, 16:05

Erich von Däniken i jego kosmiczne hipotezy

Wczoraj, 18 czerwca 2024 roku, na balkonie Biblioteki odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych poświęcone twórczości Ericha von Dänikena. Sylwetkę autora i jego teorie przedstawiła pani Wanda Newlin-Łukowicz.
Tematem spotkania były książki Dänikena, w których autor wysuwa tezę, że w przeszłości Ziemię odwiedziły obce cywilizacje. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi opiniami na temat tej teorii, przytaczając argumenty zarówno za, jak i przeciw.
Niektórzy z nich uważali, że hipotezy Dänikena są fascynujące i skłaniają do refleksji nad miejscem człowieka we wszechświecie. Inni natomiast byli bardziej sceptyczni i podawali w wątpliwość rzetelność badań autora.
Pomimo różnic w opiniach, dyskusja przebiegała w życzliwej atmosferze. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi innych osób i chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami.

Następne spotkanie DKK w lipcu. Zapraszamy!

29 maja 2024, 09:41

Maj, maj, maj, opaował cały kraj...

Tematem przewodnim majowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych była poezja, a spotkanie odbyło się pod hasłem „Maj w poezji”. Uczestniczki spotkania zaprezentowały ulubione wiersze polskich poetów i poetek, którzy w swoich utworach opisywali piękno i uroki maja. Czytałyśmy m.in. „Maj” Zdzisławy Pierończyk, fragmenty „Żyć każdym dniem” Phila Bosmansa czy opis wiosny z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Poezja stała się punktem wyjścia do dyskusji o różnych aspektach maja. Rozmawiałyśmy o tym, co kojarzy nam się z tym miesiącem, jakie są nasze ulubione majowe wspomnienia i dlaczego maj jest tak chętnie opisywany w literaturze. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki czytaliśmy również m.in. „Spotkanie z matką” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Następne spotkanie DKK już 18 czerwca. Zapraszamy!

25 kwietnia 2024, 11:10

Twórczość Hanny Krall i Akcja Żonkile

W nawiązaniu do obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim, uczestniczki kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych zapoznały się z twórczością Hanny Krall. Biografię pisarki przedstawiła pani Lucyna, a pani Gosia zaprezentowała książki "Zdążyć przed Panem Bogiem", "Wyjątkowo długa linia", "Hipnoza" czy "Król kier znów na wylocie". Członkinie klubu wykonały też żonkile z papieru w związku z Akcją Żonkile, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

14 marca 2024, 10:37

Wieczór poezji śpiewanej... i nie tylko

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zamieniło się w wieczór poezji śpiewanej. Uczestniczki oprócz czytania swoich ulubionych wierszy, podzieliły się utworami muzycznymi, które nadal pamiętają z czasów młodości.

Wśród utworów poetyckich panie zaprezentowały m.in. "Pchłę Szachrajkę" Jana Brzechwy, "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima, "Rękawiczkę" Friedricha Schillera (tłum. Adam Mickiewicz), a także wiersz pani Aldony Magdaleny Peplińskiej "Rózi - Kochanej Mamie". Ponadto pojawiły się dzieła Władysława Broniewskiego, Edwarda Stachury i Bułata Okudżawy.

Już dzisiaj zapraszamy na kwietniowe spotkanie, które będzie poświęcone twórczości Hanny Krall.

Więcej zdjęć ze spotkania na naszym Facebooku i Instagramie

15 lutego 2024, 10:19

Serduszka i wierszyki

Z okazji walentynek, lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych było poświęcone wierszom romantycznym i erotycznym. Pani Lucyna przygotowała serduszka z papieru z ręcznie napisanymi utworami.

Było na poważnie i z humorem, a czasem i z "pazurkiem". Niektóre panie recytowały także wiersze z pamięci. Rozmawiałyśmy również o książkach "Miłość pięciogwiazdkowa" i "Kochaj" Reginy Brett.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

Następne spotkanie 12 marca. Zapraszamy!

24 stycznia 2024, 14:17

Pierwsze spotkanie w 2024

16 stycznia po raz pierwszy w tym roku spotkały się uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Panie przedstawiły propozycje tematów na 2024 rok.

W dalszej części opowiedziały o wybranej przez siebie książce, która wywarła na nich największe wrażenie. Były to m. in. "Ziemia Obiecana" W. Reymonta, "Sydonia" E. Cherezińskiej, "Życie Violette" V. Perrin i "Huśtawka" A. Lis. Najbliższe spotkanie już we wtorek, 13 lutego. Zapraszamy! 🤓

Więcej zdjęć na Facebooku i Instagramie.

14 grudnia 2023, 10:35

Świąteczne spotkanie

Tradycją stał się fakt, że grudniowe spotkanie DKK poświęcamy książkom o tematyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Tak było i w tym roku.

We wtorek 12 grudnia uczestniczki klubu żywo dyskutowały o tym, jakie książki towarzyszyć im będą w okresie zimowym i świątecznym. Panie wielokrotnie nawiązywały do tradycji opisywanych w literaturze i porównywały je do tych, które wyniosły z domu rodzinnego.

Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd – ulubioną okazała się oczywiście „Bytowska kolęda”.

strona:    1    2    3    4    5    Następna strona