Licznik odwiedziń: 1252843

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - KSIĄŻKI Z STAREGO KUFRA

21 lipca 2022, 15:25

Powrót do przeszłości wraz z książkami

 

 

Nawet w najbardziej gorący dzień uczestniczki brały udział w spotkaniu, które odbyło się 21.07 w czwartek. Podczas Dyskusyjnego Klubu Książki panie rozmawiały na temat ulubionych książek z dawnych lat. Każda z nich miała inne upodobania, lecz wszystkie znalazły coś dla siebie oraz potrafiły otworzyć się na spostrzeżenia i opinie innych. Najczęściej wymienianymi tytułami były: Trędowata, Przeminęło z wiatrem, książki Marii Radziewiczówny, Noce i Dnie, Krzyżacy, Zapałka na zakręcie, Ordynat Michorowski oraz wiele innych. Nawet jedna z uczestniczek przyniosła z swojej domowej biblioteczki książkę, pod tytułem: Ludzie bez trwogi wydaną w 1947 roku, z nią wiąże się wiele sentymentalnych wspomnień. Uczestniczki stwierdziły, że wtedy książki były jedynym medium, które potrafiło nas przenieść do innego świata, teraz wraz z postępem technologicznym wszystko się zmienia, ale czy aby na lepsze?

Zachęcamy do dołączenia do klubu. Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 31 sierpnia. Tematem będą „Wakacyjne podróże”.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

29 czerwca 2022, 14:59

Rozmowy w wakacyjnej atmosferze 


Pomimo pochmurnej aury za oknem, wczorajszym rozmowom o książkach towarzyszyła iście wakacyjna atmosfera. We wtorek 28 czerwca klubowiczki dyskutowały o książkach nawiązujących do lata.


Panie jednomyślnie przyznały, że bez wątpienia jest to najbardziej romantyczna pora roku. Ciepłe, długie letnie wieczory, zachody słońca, pola pełne kwiatów. To wszystko sprzyja wakacyjnej miłości, a piękna pogoda sprawia, że częściej sięgamy po lekturę na świeżym powietrzu.


Wśród książek, o których była mowa znalazły się głównie powieści m.in. „Lato, gdy mama miała zielone oczy”, „Magiczne lato”, „Lato leśnych ludzi”, „Lato wśród wydm”, „Lato w Toskanii”, „Wakacyjna miłość”, „Wakacyjne przyjaciółki”, „Wakacje w Raju” czy „Wakacje z duchami”.


 

Zachęcamy do dołączenia do klubu. Kolejne spotkanie DKK 21 lipca. Tematem będą „Książki ze starej walizki”. Już teraz gorąco zapraszamy!

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie 

WARSZTATY ANTYDYSKRYMINACYJNE

27 czerwca 2022, 15:13

Nie bądźmy obojętni


W poniedziałek 27 czerwca 2022 r. bibliotekarze i pracownicy instytucji pomocowych z Powiatu Bytowskiego wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, które poprowadził dr Grzegorz Piekarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.


Podczas szkolenia dowiedzieliśmy się czym jest łańcuch dyskryminacji, czyli jak stereotypy i uprzedzenia prowadzą do skrajnych zachowań i nierównego traktowania. Łatwo jest szufladkować ludzi. Jesteśmy MY i ONI. Musimy jednak pamiętać, że dzielenie ludzi na lepszych i gorszych zawsze niesie ze sobą poważne konsekwencje.


Dr Piekarski opowiedział o Eksperymencie Stanleya Milgrama, który przeprowadzono w latach 60. XX wieku, by zbadać posłuszeństwo wobec autorytetów. Pokazał on jak łatwo jesteśmy w stanie wyłączyć krytyczne myślenie i podporządkować się „ekspertom”.


Warsztaty nie tylko uświadomiły nam, dlaczego tak ważne jest przeciwdziałanie dyskryminacji, ale przede wszystkim zwróciły uwagę na to, by nie być obojętnym. 

 

Wystarczy, by dobrzy ludzie nic nie zrobili, a zło zatriumfuje.

Ed­mund Burke

RUSZA DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

22 czerwca 2022, 15:58

Spotkanie inauguracyjne


We wtorek 21 czerwca w Pracowni Orange odbyło się pierwsze spotkanie DKK dla Czytelników Działu dla Dzieci. Zebranie miało charakter organizacyjny – rozmawialiśmy o tym, jak będą wyglądały spotkania klubu. Oczywiście nie zabrakło dyskusji o książkach! Młode Czytelniczki opowiedziały, co czytają najchętniej.  

Podzieliły się z nami propozycjami ciekawych lektur, a my pokazałyśmy im niezwykłe książki interaktywne.

 

Działania dziecięcego DKK planujemy kontynuować po wakacjach.

 

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się w bibliotece, aby dyskutować o literaturze, po którą ostatnio sięgnęli. Nie muszą to być poważne dyskusje literackie. Ważne, aby przekazać innym to, jakie wrażenie wywarły na nas przeczytane książki.

 

Zasady dyskusji:

1. Szanujemy opinie innych klubowiczów.

2. Nie oceniamy gustów czytelniczych innych członków grupy.

3. Nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać.

4. Przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało nam się dokończyć lektury.

5. Każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta.

6. Jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki

 

DKK realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo.

Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim

21 czerwca 2022, 13:47

ŚWIĘTO OGNIA


W czwartek 9 czerwca 2022 naszą Bibliotekę odwiedził Jakub Małecki. Pisarz, autor bestsellerowych powieści takich jak „Dygot”, „Rdza” oraz „Ślady” opowiadał o swoim najnowszym dziele pt. „Święto ognia”.


W rozmowie z naszą bibliotekarką Eweliną Fabjan wyjaśnił skąd się wzięło pisanie w jego życiu i dlaczego porzucił pracę w banku. Opowiedział o swoim warsztacie dodając, że nie ma jakichś specjalnych rytuałów, jak to często bywa z innymi pisarzami. Zdradził w jaki sposób buduje postaci w książkach oraz z którymi z tych bohaterów utożsamia się najbardziej.


Udzielił odpowiedzi na pytania o ekranizację Święta ognia, bo prawa do niej jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. Idy i Zimnej wojny.

Były momenty smutne, jak wtedy kiedy opowiadał o Nastce ze swojej ostatniej książki – dwudziestolatce z porażeniem mózgowym. Ale nie zabrakło również śmiesznych anegdot z życia dotyczących rozpoznawalności na ulicy, jak np. historia o kobiecie wbiegającej do pociągu po… autograf.


Ogrom wrażeń sprawił, że było to bardzo wartościowe spotkanie, a wielu z Was, już po zakończeniu, powiedziało nam, że był to dobrze spędzony czas.

I trudno się z tym nie zgodzić.

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie 

Spotkanie autorskie z Markiem Szymaniakiem

01 czerwca 2022, 12:33

„ZAPAŚĆ”


O swoich reportażach z mniejszych miast, w naszej Bibliotece, we wtorek 31 maja opowiadał Marek Szymaniak. Dziennikarz i reporter od wielu lat jeździ po Polsce, rozmawia z ludźmi i zbiera materiały do swoich publikacji. W 2018 roku wydał debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy”. Podczas spotkania w Bytowie przedstawił nam kulisy powstawania jego najnowszego dzieła Zapaść 

 

Jak już sam tytuł sugeruje, autor reportażu zwraca uwagę na problemy mieszkańców małych i średnich miast, którym grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Zabierając nas w podróż po Polsce, w  kolejnych rozdziałach opisuje trudności, z którymi na co dzień muszą sobie radzić jego rozmówcy. Samotność osób starszych i brak mieszkań dla ludzi młodych. Bezrobocie i niskie płace. Brak życia towarzyskiego. Wyludnienie, rosnąca liczba emerytów. Brak sklepów, brak dostępu do lekarzy specjalistów, słaba komunikacja do miast wojewódzkich. Zagrażający zdrowiu smog, korki i ogromny hałas. Do tego wszystkiego lokalne układy.


Bohaterami reportaży są prawdziwi ludzie, którzy często rozdarci pomiędzy przywiązaniem do rodzinnej miejscowości, a brakiem perspektyw na przyszłość, stanęli przed ważnym życiowym wyborem – zostać czy wyjechać…


Jak po tym wyborze potoczyły się ich losy? Szczegółów nie zdradzimy. Polecamy lekturę książki, którą oczywiście możecie wypożyczyć w naszej Bibliotece.

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

13 maja 2022, 12:57

Wielokulturowość to wielka wartość 

 

O cudzoziemcach, z którymi spotkamy się na co dzień, we wtorek 10 maja opowiadała Ewa Orzechowska z Grupy POMOSTJej członkowie nie tylko bezpośrednio pomagają uchodźcom, ale również wdrażają różnorodne działania edukacyjne w naszym regionie. I tak też było podczas spotkania.


Pani Ewa opowiedziała o kobietach uchodźczyniach z różnych rejonów świata, które świetnie sobie radzą w nowej rzeczywistości. Przybliżyła historie osób, które potrafiły odnaleźć się w zupełnie obcym kraju, a teraz pomagają w tym innym cudzoziemcom.

Jednak nie zabrakło również dyskusji o problemach życia na emigracji – zakwaterowanie, znalezienie pracy, czy szkoły dla dzieci… Bariera językowa, sprawy urzędnicze, a do tego wszystkiego bardzo często spotykana niechęć i dyskryminacja ze strony obywateli naszego kraju.


Jak mówią członkowie grupy POMOST ważne jest, aby pokazać też tę drugą – lepszą stronę multikulturowości, a nie powielać informacji, które głownie przekazują nam media. A co najważniejsze – przede wszystkim musimy potrafić dostrzec w drugim człowieku dobro, a nie zagrożenie.


Wtorkowe spotkanie idealnie wkomponowało się w hasło tegorocznej Edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek: Biblioteka – Świat w jednym miejscu.

 

 

Grupa POMOST została założona we wrześniu 2021 roku przez mieszkańców gminy Parchowo zaniepokojonych sytuacją uchodźców docierających do Polski przez granicę z Białorusią. Jej członkowie kierują się wartościami humanitarnymi. Organizują wsparcie dla osób znajdujących się w sytuacji uchodźczej – na granicy, w ośrodkach i w tymczasowych kwaterach, niezależnie od ich pochodzenia.


Do Grupy POMOST należą:

Aniela Daszkowska, Ewa Buczyńska Gańska, Beata Korynt Gostkowska, Katarzyna Neumuller, Emilia Kuczkowska, Grzegorz Kurek, Maciej Kwaśkiewicz, Ewa Orzechowska, Jolanta Osińska, Danuta Pietranek, Joanne Wehrli, Agnieszka Zarzycka

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    Następna strona
Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.