Spotkania
Spotkanie w Filii
18 października 2022, 10:25

Wspomnienia szkolnych lat
Od kałamarza, pióra, bibuły do tablicy interaktywnej i komputera...
Z okazji Święta Edukacji Narodowej w naszej Filii przy ul. Zwycięstwa spotkały Czytelniczki, a wśród nich emerytowane nauczycielki, aby powspominać szkolne czasy.
Panie dyskutowały o tym, jak zmieniła się szkoła i nauka na przestrzeni lat. Zaznaczyły, że dawniej do szkoły uczęszczało się 6 razy w tygodniu, obowiązkowo w mundurku i z przypiętą tarczą. Wtedy też nauczyciel cieszył się większym poważaniem wśród uczniów, był prawdziwym autorytetem.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a przywołane sytuacje często wywoływały szeroki uśmiech u uczestniczek.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z KATARZYNĄ ZDANOWICZ
27 września 2022, 11:53

Zawsze mówi, że wróci
Spotkanie autorskie z Katarzyną Zdanowicz odbyło się 23 września i przebiegło w rewelacyjny sposób. Autorka podzieliła się z uczestnikami historiami żon i partnerek himalaistów. Opowiadała również jak praca dziennikarki wpłynęła na jej życie, a tym bardziej rozmowy przeprowadzone podczas sporządzania książki Zawsze mówi, że wróci. Po przeprowadzonym wywiadzie każdy z uczestników miał możliwość zadawania pytań prowadzącej i znalazło się kilku śmiałków, którzy je zadali. Uczestnicy dowiedzieli się jak trudne jest życie gdy partner jest fanem sportu ekstremalnego jakim jest himalaizm. Każdy również podzielił się swoimi historiami i spostrzeżeniami dotyczącymi takiego typu partnerstwa.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
29 czerwca 2022, 14:59

Rozmowy w wakacyjnej atmosferze
Pomimo pochmurnej aury za oknem, wczorajszym rozmowom o książkach towarzyszyła iście wakacyjna atmosfera. We wtorek 28 czerwca klubowiczki dyskutowały o książkach nawiązujących do lata.
Panie jednomyślnie przyznały, że bez wątpienia jest to najbardziej romantyczna pora roku. Ciepłe, długie letnie wieczory, zachody słońca, pola pełne kwiatów. To wszystko sprzyja wakacyjnej miłości, a piękna pogoda sprawia, że częściej sięgamy po lekturę na świeżym powietrzu.
Wśród książek, o których była mowa znalazły się głównie powieści m.in. „Lato, gdy mama miała zielone oczy”, „Magiczne lato”, „Lato leśnych ludzi”, „Lato wśród wydm”, „Lato w Toskanii”, „Wakacyjna miłość”, „Wakacyjne przyjaciółki”, „Wakacje w Raju” czy „Wakacje z duchami”.
Zachęcamy do dołączenia do klubu. Kolejne spotkanie DKK 21 lipca. Tematem będą „Książki ze starej walizki”. Już teraz gorąco zapraszamy!
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
WARSZTATY ANTYDYSKRYMINACYJNE
27 czerwca 2022, 15:13

Nie bądźmy obojętni
W poniedziałek 27 czerwca 2022 r. bibliotekarze i pracownicy instytucji pomocowych z Powiatu Bytowskiego wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, które poprowadził dr Grzegorz Piekarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Podczas szkolenia dowiedzieliśmy się czym jest łańcuch dyskryminacji, czyli jak stereotypy i uprzedzenia prowadzą do skrajnych zachowań i nierównego traktowania. Łatwo jest szufladkować ludzi. Jesteśmy MY i ONI. Musimy jednak pamiętać, że dzielenie ludzi na lepszych i gorszych zawsze niesie ze sobą poważne konsekwencje.
Dr Piekarski opowiedział o Eksperymencie Stanleya Milgrama, który przeprowadzono w latach 60. XX wieku, by zbadać posłuszeństwo wobec autorytetów. Pokazał on jak łatwo jesteśmy w stanie wyłączyć krytyczne myślenie i podporządkować się „ekspertom”.
Warsztaty nie tylko uświadomiły nam, dlaczego tak ważne jest przeciwdziałanie dyskryminacji, ale przede wszystkim zwróciły uwagę na to, by nie być obojętnym.
Wystarczy, by dobrzy ludzie nic nie zrobili, a zło zatriumfuje.
~ Edmund Burke
RUSZA DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
22 czerwca 2022, 15:58

Spotkanie inauguracyjne
We wtorek 21 czerwca w Pracowni Orange odbyło się pierwsze spotkanie DKK dla Czytelników Działu dla Dzieci. Zebranie miało charakter organizacyjny – rozmawialiśmy o tym, jak będą wyglądały spotkania klubu. Oczywiście nie zabrakło dyskusji o książkach! Młode Czytelniczki opowiedziały, co czytają najchętniej.
Podzieliły się z nami propozycjami ciekawych lektur, a my pokazałyśmy im niezwykłe książki interaktywne.
Działania dziecięcego DKK planujemy kontynuować po wakacjach.
Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się w bibliotece, aby dyskutować o literaturze, po którą ostatnio sięgnęli. Nie muszą to być poważne dyskusje literackie. Ważne, aby przekazać innym to, jakie wrażenie wywarły na nas przeczytane książki.
Zasady dyskusji:
1. Szanujemy opinie innych klubowiczów.
2. Nie oceniamy gustów czytelniczych innych członków grupy.
3. Nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać.
4. Przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało nam się dokończyć lektury.
5. Każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta.
6. Jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki
DKK realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo.
Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim
21 czerwca 2022, 13:47

ŚWIĘTO OGNIA
W czwartek 9 czerwca 2022 naszą Bibliotekę odwiedził Jakub Małecki. Pisarz, autor bestsellerowych powieści takich jak „Dygot”, „Rdza” oraz „Ślady” opowiadał o swoim najnowszym dziele pt. „Święto ognia”.
W rozmowie z naszą bibliotekarką Eweliną Fabjan wyjaśnił skąd się wzięło pisanie w jego życiu i dlaczego porzucił pracę w banku. Opowiedział o swoim warsztacie dodając, że nie ma jakichś specjalnych rytuałów, jak to często bywa z innymi pisarzami. Zdradził w jaki sposób buduje postaci w książkach oraz z którymi z tych bohaterów utożsamia się najbardziej.
Udzielił odpowiedzi na pytania o ekranizację Święta ognia, bo prawa do niej jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. Idy i Zimnej wojny.
Były momenty smutne, jak wtedy kiedy opowiadał o Nastce ze swojej ostatniej książki – dwudziestolatce z porażeniem mózgowym. Ale nie zabrakło również śmiesznych anegdot z życia dotyczących rozpoznawalności na ulicy, jak np. historia o kobiecie wbiegającej do pociągu po… autograf.
Ogrom wrażeń sprawił, że było to bardzo wartościowe spotkanie, a wielu z Was, już po zakończeniu, powiedziało nam, że był to dobrze spędzony czas.
I trudno się z tym nie zgodzić.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie
Spotkanie autorskie z Markiem Szymaniakiem
01 czerwca 2022, 12:33

„ZAPAŚĆ”
O swoich reportażach z mniejszych miast, w naszej Bibliotece, we wtorek 31 maja opowiadał Marek Szymaniak. Dziennikarz i reporter od wielu lat jeździ po Polsce, rozmawia z ludźmi i zbiera materiały do swoich publikacji. W 2018 roku wydał debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy”. Podczas spotkania w Bytowie przedstawił nam kulisy powstawania jego najnowszego dzieła Zapaść
Jak już sam tytuł sugeruje, autor reportażu zwraca uwagę na problemy mieszkańców małych i średnich miast, którym grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Zabierając nas w podróż po Polsce, w kolejnych rozdziałach opisuje trudności, z którymi na co dzień muszą sobie radzić jego rozmówcy. Samotność osób starszych i brak mieszkań dla ludzi młodych. Bezrobocie i niskie płace. Brak życia towarzyskiego. Wyludnienie, rosnąca liczba emerytów. Brak sklepów, brak dostępu do lekarzy specjalistów, słaba komunikacja do miast wojewódzkich. Zagrażający zdrowiu smog, korki i ogromny hałas. Do tego wszystkiego lokalne układy.
Bohaterami reportaży są prawdziwi ludzie, którzy często rozdarci pomiędzy przywiązaniem do rodzinnej miejscowości, a brakiem perspektyw na przyszłość, stanęli przed ważnym życiowym wyborem – zostać czy wyjechać…
Jak po tym wyborze potoczyły się ich losy? Szczegółów nie zdradzimy. Polecamy lekturę książki, którą oczywiście możecie wypożyczyć w naszej Bibliotece.