Licznik odwiedziń: 2202763

Spotkanie autorskie z Markiem Szymaniakiem

01 czerwca 2022, 12:33

„ZAPAŚĆ”

O swoich reportażach z mniejszych miast, w naszej Bibliotece, we wtorek 31 maja opowiadał Marek Szymaniak. Dziennikarz i reporter od wielu lat jeździ po Polsce, rozmawia z ludźmi i zbiera materiały do swoich publikacji. W 2018 roku wydał debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy”. Podczas spotkania w Bytowie przedstawił nam kulisy powstawania jego najnowszego dzieła Zapaść

Jak już sam tytuł sugeruje, autor reportażu zwraca uwagę na problemy mieszkańców małych i średnich miast, którym grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Zabierając nas w podróż po Polsce, w  kolejnych rozdziałach opisuje trudności, z którymi na co dzień muszą sobie radzić jego rozmówcy. Samotność osób starszych i brak mieszkań dla ludzi młodych. Bezrobocie i niskie płace. Brak życia towarzyskiego. Wyludnienie, rosnąca liczba emerytów. Brak sklepów, brak dostępu do lekarzy specjalistów, słaba komunikacja do miast wojewódzkich. Zagrażający zdrowiu smog, korki i ogromny hałas. Do tego wszystkiego lokalne układy.

Bohaterami reportaży są prawdziwi ludzie, którzy często rozdarci pomiędzy przywiązaniem do rodzinnej miejscowości, a brakiem perspektyw na przyszłość, stanęli przed ważnym życiowym wyborem – zostać czy wyjechać…

Jak po tym wyborze potoczyły się ich losy? Szczegółów nie zdradzimy. Polecamy lekturę książki, którą oczywiście możecie wypożyczyć w naszej Bibliotece.