Polska Biblioteka Internetowa

Partnerstwo Dorzecze Słupii

Jak „Wesele”, to wesele! Narodowe Czytanie 2017

04 września 2017, 12:42

Wrześniową tradycją stała się już coroczna akcja Narodowego Czytania, podczas której pod patronatem Prezydenta RP w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone wspólnej lekturze wybranego arcydzieła literatury polskiej.

Tak, jak dla Wyspiańskiego inspiracją do napisania „Wesela” były zaślubiny poety, Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, tak dla nas impulsem do weselnego biesiadowania było Narodowe Czytanie! 2 września 2017 roku Dziedziniec Zamku Krzyżackiego na potrzeby inscenizacji zmienił się w podkrakowskie Bronowice. W wyjątkowej scenerii zamkowych murów, pośród duchów historii, pochyliliśmy się nad tym genialnym dramatem, w którym przeplata się różnorodność bohaterów, symboli i nawoływań patriotycznych. Punktualnie o godzinie 16 do suto zastawionego biesiadnego, symbolicznego stołu zasiedli wszyscy weselni goście. Na stole sąsiadowały ze sobą gliniane misy i porcelanowa waza – symbolika łącząca dwór ze wsią. Wokoło zebranych z pożniwnych bel słomy wysnuły się chochoły, a wspaniały i jasny kolor słoneczników wyrażał optymizm, pozytywne myślenie i radość zebranych. To było wesele nie na kilka osób, ani nawet na kilkadziesiąt. Ponad 150 osób… tylu mieszkańców i turystów wzięło udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez pracowników Biblioteki Miejskiej w Bytowie pod kierunkiem Bożeny Mazur, dyrektor bytowskiej książnicy.

Wizyta delegacji z litewskiego miasta Tauragė

09 lipca 2017, 12:05

W sobotę, 8 lipca 2017 roku, naszą Bibliotekę odwiedziła litewska delegacja z Tauragė. Gości z Litwy na czele z Virginija Eičienė, zastępczynią Burmistrza Miasta, powitała Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Delegacji towarzyszyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bytowie: Jacek Czapiewski, wiceburmistrz Bytowa oraz Mariola Wejman, kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji.

To kolejna zagraniczna delegacja, która odwiedziła naszą Bibliotekę. Ponad miesiąc temu gościliśmy szwedzką delegację z Markaryd – miasta partnerskiego Gminy Bytów. Wówczas celem wizyty było zapoznanie z realizowanymi w Bibliotece działaniami na rzecz seniorów. Goście z Litwy zainteresowani byli biblioteczną ofertą kulturalno-edukacyjną dla wszystkich grup wiekowych. Przedstawiciele litewskiego miasta Tauragė rozpoczęli swoją wizytę zwiedzaniem siedziby Biblioteki.

Wyjazd studyjny

24 czerwca 2017, 13:18

Obecnie biblioteki, aby zapewnić możliwie wysoką jakość świadczonych usług, oprócz kreowania własnej strategii rozwoju, powinny czerpać z dobrych wzorów. Dlatego też uczymy się od siebie nawzajem poprzez wizyty studyjne w bibliotekach regionu.

22 czerwca 2017 roku w ramach zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy wyjazd studyjny do Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz do Sopoteki – Galerii Kultury Multimedialnej w Sopocie. W edukacyjno-integracyjnej wycieczce udział wzięły 32 osoby z 11 bibliotek, bibliotekarki i bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego.

NOC BIBLIOTEK po raz trzeci w Polsce, po raz trzeci w Bytowie

04 czerwca 2017, 17:58

Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek odbyła się w sobotę 3 czerwca 2017 roku. W myśl hasła tegorocznej edycji „Czytanie porusza”, PORUSZENIE wieczorowo-nocną porą miało miejsce aż w 1353 bibliotekach w całej Polsce. Wśród nich  była także bytowska książnica.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.  To także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta.

Wizyta delegacji z Markaryd

21 maja 2017, 11:50

W piątek, 19 maja 2017 roku, naszą Bibliotekę odwiedziła szwedzka delegacja z Markaryd – miasta partnerskiego Gminy Bytów. Delegację na czele z  Bengtem Germundssonem – Burmistrzem Markaryd, w bibliotecznych progach powitała Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Przedstawiciele rozpoczęli swoją wizytę zwiedzaniem  siedziby Biblioteki.

Konkurs wiedzy o zamkach gotyckich - edycja 2017

19 maja 2017, 16:47

Za nami etap gminny konkursu wiedzy o zamkach gotyckich.

W środę, 10 maja 2017 r. w Czytelni Oddziału dla Dzieci odbył się konkurs wiedzy o zamkach gotyckich w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. W konkursie wzięło udział 20 uczniów, którzy reprezentowali 4 placówki: Szkołę Podstawową w Gostkowie i Pomysku Wielkim oraz Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Bytowie.

Podsumowanie konkursu po raz 17.

06 kwietnia 2017, 17:01

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc – najradośniejsze, kwitnące i pachnące Święto. To również okazja do przekazywania młodszym pokoleniom tradycji.

Coroczny konkurs „Wielkanocne palmy i pisanki” organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Dzieci Europy w Bytowie, jest najlepszą sposobnością, aby wykonywać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak co roku uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się w czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych, gdzie również ma miejsce pokonkursowa wystawa prac dla mieszkańców Bytowa i okolic. 6 kwietnia 2017 roku  Kazimierz Kerlin, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, wręczył nagrody i wyróżnienia uczniom, szkołom oraz opiekunom.

strona:    1    2    Następna strona