Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Nasz Instagram

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

II ZAMEK W POEZJI

08 sierpnia 2022, 17:33

Lirycznie na Kaszubach

Sobotni wieczór upłynął w niepowtarzalnej atmosferze słów i dźwięków.
30 lipca odbył się II Zamek w Poezji.

Laureaci II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza pn. "Lirycznie na Kaszubach" im. Wacława Pomorskiego odebrali nagrody i przedstawili swoje wiersze przed publicznością. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, ponieważ prace nadesłało ponad 70 literatów!

WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ – II SPOTKANIE

21 czerwca 2022, 13:57

Chwycili za pióro

W poniedziałek 20 czerwca po raz drugi spotkaliśmy się z pisarką Barbarą Kosmowską, by wśród bibliotecznych zbiorów kontynuować naukę kreatywnego pisania. Tym razem spotkanie zdominowali uczestnicy, którzy podzielili się swoimi utworami z innymi.

Cieszymy się, że wśród naszych Czytelników, jest tak wiele twórczych i kreatywnych osób. Mamy nadzieję, że warsztaty z panią Basią zaowocują wieloma pięknymi publikacjami.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie

WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ

27 maja 2022, 10:30

Obudzić uśpionego w nas ducha literatury

Już dawno opowiedziano wszystko, ale my wszystko możemy opowiedzieć inaczej…

Niezwykłą, literacką przygodę przeżyli uczestnicy warsztatów kreatywnego pisania, które w środę 25 maja w naszej Bibliotece poprowadziła pisarka Barbara Kosmowska.

Autorka wielu lubianych i licznie nagradzanych utworów podzieliła się z nami swoją wiedzą i wprowadziła nas w tajniki literackiego świata. Świata, którego to my jesteśmy twórcami.

Konkurs Wiedzy o Zamkach Gotyckich – Edycja 2022

18 maja 2022, 12:45

Znamy zwycięzców etapu gminnego

W środę, 18 maja 2022 r. w Pracowni Orange odbył się konkurs wiedzy o zamkach gotyckich. W tym roku rozgrywany był jedynie w jednej kategorii – szkoły podstawowe.

W konkursie wzięło udział 10 uczniów, którzy reprezentowali 2 placówki – Szkołę Podstawową nr 2 w Bytowie oraz Szkołę Podstawową w Pomysku Wielkim. Na tym etapie uczestnicy musieli wykazać się ponadprzeciętną wiedzą, którą czerpali z książek m.in. „Krzyżacy” Kazimierza Trybulskiego oraz „Zamki Krzyżackie” Piotra Skurzyńskiego.

Piękno literatury kaszubskiej

23 listopada 2021, 11:00

Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” 2021

Za nami kolejna VIII już edycja Konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. W piątek 19 listopada w Pracowni Orange naszej Biblioteki wyłoniono powiatowych mistrzów czytania w języku kaszubskim. 10 grudnia pojadą oni do Wejherowa walczyć o nagrody w finale regionalnym.

W tym roku w konkursie wzięło udział aż dwudziestu uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w pięciu kategoriach wiekowych. Jury w składzie dr Łukasz Zołtkowski, Katarzyna Kozłowska i Jaromir Szroeder oceniało: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy oraz swobodę wypowiedzi.

Ideą konkursu jest przede wszystkim rozbudzenie wśród czytelników pasji do czytania w języku kaszubskim, popularyzacji literatury kaszubskiej, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się tymże językiem.

III Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej

21 października 2021, 12:46

WIEDZA I NAUKA NIE MAJĄ GRANIC

W środę 20 października byliśmy w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, gdzie w obecności marszałka województwa pomorskiego pana Mieczysława Struka wręczono nagrody dla laureatów III edycji Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”.

Bytowianka pani Maria Kułakowska – zwyciężczyni eliminacji powiatowych godnie reprezentowała nas na szczeblu wojewódzkim, bo zajęła 3 miejsce!

Serdecznie gratulujemy! Jesteśmy dumni z naszych seniorów tym bardziej, że to już kolejna laureatka olimpiady z naszego powiatu – dwa lata temu pani Grażyna Kowalik wygrała etap wojewódzki.

Pomysłodawczyni i główna organizatorka konkursu pani Barbara Średniawa wręczyła również specjalne podziękowania dla koordynatora projektu w naszym mieście, dyrektora Biblioteki – Jacka Prądzińskiego, który odebrał również podziękowania dla pana starosty Leszka Waszkiewicza.

Noc Bibliotek 2021

09 października 2021, 12:17

OPOWIEŚCI DRZEW SZYMONA GÓRALCZYKA

Drzewa potrafią mówić, ale musimy nauczyć się ich słuchać. Magiczne opowieści drzew wybrzmiały w piątkowy wieczór w naszej Pracowni Orange. Charyzmatyczny bajarz, muzyk i podróżnik – Szymon Góralczyk zaczarował nas swoimi niezwykłymi historiami z najróżniejszych zakątków świata. Razem z grupą opowiadaczy Karawana Opowieści wyrusza w nieznane w poszukiwaniu lokalnych baśni i legend, a następnie przekazuje je dalej. Zmienia stereotyp mówiący o tym, że słuchanie baśni jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W swoim repertuarze, oprócz programów dla najmłodszych, ma również propozycje dla dorosłych słuchaczy.