Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

09 grudnia 2019, 13:13

Z marketingu politycznego do roślin trujących. Tematyka wykładów ogólnych dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bardzo różnorodna, bo dotyczy wszystkich dziedzin wiedzy. Do wykładów z dziedzin nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, dołączyły dwa wykłady z zakresu nauk przyrodniczych.

9 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange studenci trzeciego wieku wzięli udział w dwóch wykładach na temat roślin. O roślinach, które „zmieniły świat” oraz o prawdach i mitach roślin trujących, opowiadał dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody.

Z życia uchodźcy w Polsce od kuchni

06 grudnia 2019, 17:22

Dyskusja z kulinariami w tle. O życiu uchodźcy w Polsce od kuchni, dosłownie i w przenośni, opowiedziała Khedi Alieva z Gdańskiej Rady Imigrantów. Spotkanie dyskusyjno-kulinarne odbyło się 5 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange. Krzysztof Wirkus z Fundacji Rozwoju Lokalnego Parasol oraz Dorota Jaworska z Fundacji Kobiety Wędrowne, przedstawili społeczno-prawną sytuację imigrantów i uchodźców w Polsce. Natomiast Khedi Alieva omówiła życie na emigracji w Polsce z perspektywy własnych doświadczeń. Spojrzenie na los uchodźcy w polskich realiach oczami Czeczenki, która od 7 lat żyje w naszym kraju, sprawiło, że omawianie trudnych zagadnień nie było zwykłym teoretyzowaniem.

Spotkanie z doradcą obywatelskim

04 grudnia 2019, 16:37

Jakie wyróżniamy rodzaje testamentów, jakie warunki formalne musi spełnić testament własnoręczny, by był to testament ważny, ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza, jak odbywa się dziedziczenie, gdy testamentu nie sporządzimy lub gdy rozrządzimy w formie testamentu tylko częścią naszego majątku, czym jest zachowek i ile wynosi, a także, jaki jest termin przedawnienia roszczenia o zachowek, co to znaczy, że ktoś jest wydziedziczony - to tylko część zagadnień, które zostały poruszone podczas spotkania z doradcą obywatelskim, które odbyło się 4 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange. Wykład dla seniorów poprowadziła Marta Wilkońska-Żuralska, doradca obywatelski.

Sekcja historyczna – spotkanie VI

04 grudnia 2019, 15:18

Tym razem o sytuacji międzynarodowej II Rzeczypospolitej oraz wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Kolejne spotkanie sekcji historycznej, które odbyło się 4 grudnia 2019 roku poprowadził prof. dr. hab. Roman Drozd, prof. zw. z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wykład połączony z dyskusją, był nie tylko okazją do poznania faktów historycznych tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia, ale przede wszystkim możliwością wyciągnięcia wniosków oraz dostrzeżenia obowiązku oceny faktów z szerszej, międzynarodowej perspektywy.

strona:   Poprzednia strona 1    2    3