Spotkania

Spotkanie z cyklu Akademia Umiejętności Cyfrowych

28 lutego 2019, 15:52

Własny smartfon ma dziś niemal każdy, ale ile osób naprawdę potrafi z niego korzystać? Tu już nie jest tak kolorowo, szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia 50+.  Dzisiejsi 18-latkowie mają internet w zasadzie od zawsze, więc dla nich poruszanie się po sieci jest bardziej intuicyjne. Starsze osoby takiego komfortu nie mają. Akademia Umiejętności Cyfrowych, czyli umiejętności smartfonowo-tabletowych, to nie tylko nauka obsługi mobilnego urządzania, ale także wyuczenie nawyku korzystania ze smartfona.

Smartfony, to dziś już nie tylko dzwonienie i smsowanie, ale prawie wszystko to, co można zrobić na komputerze. Gdy czegoś nie wiemy, to powinniśmy sięgnąć po telefon i poszukać, przecież po to są smartfony. 27 lutego w Pracowni Orange odbyło się już trzecie spotkanie warsztatowe.

Promocja „Herbarza szlachty kaszubskiej”

28 lutego 2019, 13:40

V tom „Herbarza szlachty kaszubskiej” to ostatnia część niezwykle ciekawej pracy genealoga Przemysława Pragerta z Gdyni. Ideą było zebranie w kilkutomowej monografii wszystkich używanych przez szlachtę na Kaszubach herbów znajdujących się w źródłach i opracowaniach, wzbogaconych o herby poświadczone w zabytkach materialnych.

Promocja tego bogatego kompendium wiedzy o herbach, wieńczącego długoletnią pracę nad serią, odbyła się 26 lutego 2019 roku w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych.

Aplikacje do quizów i ankiet na żywo – szkolenie dla bibliotekarzy

30 stycznia 2019, 15:28

Do bibliotek coraz śmielej wkraczają technologie mobilne. Użytkownicy w kieszeniach mają smartfony. Choć wyciszone, to mogą stać się sprzymierzeńcem bibliotekarzy. Jak skupić uwagę uczestników lekcji bibliotecznej? Co zrobić, aby uczniowie z uwagą wysłuchali prezentacji przygotowanej przez bibliotekarza?

Jedną ze sprawdzonych metod, jest poprzedzenie każdej prezentacji, lekcji krótkim quizem dotyczącym tematyki wystąpienia. Jakie aplikacje umożliwiają przeprowadzenie quizów na żywo? Jak osiągnąć efekt wow?

Kolejne szkolenie dla bibliotekarzy z bibliotek powiatu bytowskiego było poświęcone aplikacjom do quizów i ankiet na żywo.

Inni są wśród nas. Z doświadczeń migrantki w Polsce

17 grudnia 2018, 12:09

Biblioteka jest przestrzenią, w której spotykają się ludzie w różnym wieku, wywodzący się z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach czy potrzebach. To konglomerat różnorodności i wielokulturowości, nie tylko tej zgromadzonej, opracowanej i udostępnianej, ale przede wszystkim tej reprezentowanej przez współużytkowników otwartej bibliotecznej przestrzeni. Zadaniem biblioteki jest udostępnianie materiałów, które ukazują rzeczywistość w całej jej rozciągłości i różnorodności. Rolą książnicy nie jest ocena poglądów i opinii, dzięki temu nie tylko realizuje ona postulat wszechstronności zbiorów, ale w naturalny sposób tworzy otwartą przestrzeń, w której uwzględnia się standardy równego traktowania różnorodności. Czy nie warto wykorzystać tego do działań na rzecz upowszechniania dialogu prowadzącego do zrozumienia różnorodności, która w bibliotece nikogo nie dziwi, a w społeczeństwie dzieli? My właśnie to robimy.

Nietolerancja wynika z niewiedzy i żadne teoretyzowanie nie zmieni tego stanu. Potrzebne są spotkania z przedstawicielami innych kultur, narodowości, religii. 14 grudnia 2018 roku w Czytelni dla Czytelników Dorosłych odbyły się warsztaty dla seniorów pn. „Inni są wśród nas. Z doświadczeń migrantki w Polsce” – spotkanie z Khedi Alievą, Czeczenką, a obecnie gdańszczanką.

„po co” promocja tomiku wierszy Andrzeja Waszkiewicza

14 grudnia 2018, 11:59

Chwila refleksji nad ludzkim losem – tak można określić tematykę trylogii poetyckiej Andrzeja Waszkiewicza. 7 grudnia odbyła się promocja najnowszego zbioru poezji „po co” bytowskiego poety, który sam o sobie mówi, że jest poetą, ale nie pisze poezji. Tomik „po co” zamyka trylogię, która poświęcona jest rozważaniom na temat sensu ludzkiego bytu. Wstęp do tomiku „po co” napisał bytowiak prof. Mariusz Kraska z Uniwersytetu Gdańskiego.

Łączymy – Uczymy – Inspirujemy

03 grudnia 2018, 19:32

…tym razem uczył nas Photon – nauczyciel programowania

Szkolenia dla bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego to już stały element naszej działalności. Od ponad dwóch lat spotykamy się raz w miesiącu, aby nabywać i rozwijać kompetencje cyfrowe.

Szkoleniem kończącym rok 2018 spojrzeliśmy w przyszłość…

3 grudnia w roli nauczyciela wystąpił robot edukacyjny Photon, który oswoił nas z programowaniem.

Akademia Umiejętności Cyfrowych

29 listopada 2018, 19:39

Chociaż żyjemy w „erze aplikacji”, dzięki, którym nasze smartfony i tablety zmieniły się w potężne narzędzia o nieograniczonych możliwościach, to są osoby, które mimo ogromnych możliwości tych urządzeń, nadal używają tylko funkcji natywnych.

Naszym nowym działaniem pn. Akademia Umiejętności Cyfrowych, będziemy chcieli to zmienić. 29 listopada podczas inauguracyjnego szkolenia „Smartfon, tablet - przydatne aplikacje”, przekonywaliśmy nieprzekonanych do korzystania ze smartfonów i tabletów.

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    Następna strona