Licznik odwiedziń: 2445703

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

RUSZA DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

22 czerwca 2022, 15:58

Spotkanie inauguracyjne


We wtorek 21 czerwca w Pracowni Orange odbyło się pierwsze spotkanie DKK dla Czytelników Działu dla Dzieci. Zebranie miało charakter organizacyjny – rozmawialiśmy o tym, jak będą wyglądały spotkania klubu. Oczywiście nie zabrakło dyskusji o książkach! Młode Czytelniczki opowiedziały, co czytają najchętniej.  

Podzieliły się z nami propozycjami ciekawych lektur, a my pokazałyśmy im niezwykłe książki interaktywne.

 

Działania dziecięcego DKK planujemy kontynuować po wakacjach.

 

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się w bibliotece, aby dyskutować o literaturze, po którą ostatnio sięgnęli. Nie muszą to być poważne dyskusje literackie. Ważne, aby przekazać innym to, jakie wrażenie wywarły na nas przeczytane książki.

 

Zasady dyskusji:

1. Szanujemy opinie innych klubowiczów.

2. Nie oceniamy gustów czytelniczych innych członków grupy.

3. Nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać.

4. Przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało nam się dokończyć lektury.

5. Każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta.

6. Jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki

 

DKK realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo.

Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim

21 czerwca 2022, 13:47

ŚWIĘTO OGNIA


W czwartek 9 czerwca 2022 naszą Bibliotekę odwiedził Jakub Małecki. Pisarz, autor bestsellerowych powieści takich jak „Dygot”, „Rdza” oraz „Ślady” opowiadał o swoim najnowszym dziele pt. „Święto ognia”.


W rozmowie z naszą bibliotekarką Eweliną Fabjan wyjaśnił skąd się wzięło pisanie w jego życiu i dlaczego porzucił pracę w banku. Opowiedział o swoim warsztacie dodając, że nie ma jakichś specjalnych rytuałów, jak to często bywa z innymi pisarzami. Zdradził w jaki sposób buduje postaci w książkach oraz z którymi z tych bohaterów utożsamia się najbardziej.


Udzielił odpowiedzi na pytania o ekranizację Święta ognia, bo prawa do niej jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. Idy i Zimnej wojny.

Były momenty smutne, jak wtedy kiedy opowiadał o Nastce ze swojej ostatniej książki – dwudziestolatce z porażeniem mózgowym. Ale nie zabrakło również śmiesznych anegdot z życia dotyczących rozpoznawalności na ulicy, jak np. historia o kobiecie wbiegającej do pociągu po… autograf.


Ogrom wrażeń sprawił, że było to bardzo wartościowe spotkanie, a wielu z Was, już po zakończeniu, powiedziało nam, że był to dobrze spędzony czas.

I trudno się z tym nie zgodzić.

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie 

Spotkanie autorskie z Markiem Szymaniakiem

01 czerwca 2022, 12:33

„ZAPAŚĆ”


O swoich reportażach z mniejszych miast, w naszej Bibliotece, we wtorek 31 maja opowiadał Marek Szymaniak. Dziennikarz i reporter od wielu lat jeździ po Polsce, rozmawia z ludźmi i zbiera materiały do swoich publikacji. W 2018 roku wydał debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy”. Podczas spotkania w Bytowie przedstawił nam kulisy powstawania jego najnowszego dzieła Zapaść 

 

Jak już sam tytuł sugeruje, autor reportażu zwraca uwagę na problemy mieszkańców małych i średnich miast, którym grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Zabierając nas w podróż po Polsce, w  kolejnych rozdziałach opisuje trudności, z którymi na co dzień muszą sobie radzić jego rozmówcy. Samotność osób starszych i brak mieszkań dla ludzi młodych. Bezrobocie i niskie płace. Brak życia towarzyskiego. Wyludnienie, rosnąca liczba emerytów. Brak sklepów, brak dostępu do lekarzy specjalistów, słaba komunikacja do miast wojewódzkich. Zagrażający zdrowiu smog, korki i ogromny hałas. Do tego wszystkiego lokalne układy.


Bohaterami reportaży są prawdziwi ludzie, którzy często rozdarci pomiędzy przywiązaniem do rodzinnej miejscowości, a brakiem perspektyw na przyszłość, stanęli przed ważnym życiowym wyborem – zostać czy wyjechać…


Jak po tym wyborze potoczyły się ich losy? Szczegółów nie zdradzimy. Polecamy lekturę książki, którą oczywiście możecie wypożyczyć w naszej Bibliotece.

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

13 maja 2022, 12:57

Wielokulturowość to wielka wartość 

 

O cudzoziemcach, z którymi spotkamy się na co dzień, we wtorek 10 maja opowiadała Ewa Orzechowska z Grupy POMOSTJej członkowie nie tylko bezpośrednio pomagają uchodźcom, ale również wdrażają różnorodne działania edukacyjne w naszym regionie. I tak też było podczas spotkania.


Pani Ewa opowiedziała o kobietach uchodźczyniach z różnych rejonów świata, które świetnie sobie radzą w nowej rzeczywistości. Przybliżyła historie osób, które potrafiły odnaleźć się w zupełnie obcym kraju, a teraz pomagają w tym innym cudzoziemcom.

Jednak nie zabrakło również dyskusji o problemach życia na emigracji – zakwaterowanie, znalezienie pracy, czy szkoły dla dzieci… Bariera językowa, sprawy urzędnicze, a do tego wszystkiego bardzo często spotykana niechęć i dyskryminacja ze strony obywateli naszego kraju.


Jak mówią członkowie grupy POMOST ważne jest, aby pokazać też tę drugą – lepszą stronę multikulturowości, a nie powielać informacji, które głownie przekazują nam media. A co najważniejsze – przede wszystkim musimy potrafić dostrzec w drugim człowieku dobro, a nie zagrożenie.


Wtorkowe spotkanie idealnie wkomponowało się w hasło tegorocznej Edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek: Biblioteka – Świat w jednym miejscu.

 

 

Grupa POMOST została założona we wrześniu 2021 roku przez mieszkańców gminy Parchowo zaniepokojonych sytuacją uchodźców docierających do Polski przez granicę z Białorusią. Jej członkowie kierują się wartościami humanitarnymi. Organizują wsparcie dla osób znajdujących się w sytuacji uchodźczej – na granicy, w ośrodkach i w tymczasowych kwaterach, niezależnie od ich pochodzenia.


Do Grupy POMOST należą:

Aniela Daszkowska, Ewa Buczyńska Gańska, Beata Korynt Gostkowska, Katarzyna Neumuller, Emilia Kuczkowska, Grzegorz Kurek, Maciej Kwaśkiewicz, Ewa Orzechowska, Jolanta Osińska, Danuta Pietranek, Joanne Wehrli, Agnieszka Zarzycka

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

28 kwietnia 2022, 11:10

Akcja Żonkile 

 

Nasza Biblioteka włączyła się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dlatego też na kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o literaturze opowiadającej o Zagładzie Żydów.

 

Na początku uczestniczki obejrzały film edukacyjny pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. 

 

Następnie panie dyskutowały o książkach poświęconych temu tematowi. Wśród tytułów znalazły się takie pozycje jak: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „I była miłość w getcie”, „Dzień po dniu Zagłady”, „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo”, „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej”, „Księga Arona”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”.  

 

Spotkanie w ramach Akcji Żonkile odbyło się 26 kwietnia w Pracowni Orange.

 

 

Już teraz zapraszamy na majowy DKK, w ramach którego organizujemy spotkanie autorskie. 31 maja odwiedzi nas dziennikarz i reporter – Marek Szymaniak, twórca książek „Urobieni. Reportaże o pracy” oraz „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast.” Początek o godz. 17:00 w Pracowni Orange.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

30 marca 2022, 12:00

Kobiety o kobietach


Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w całości poświęcone było płci pięknej. Nawiązując do obchodzonego niedawno Dnia Kobiet, uczestniczki rozmawiały nie tylko o kobiecej literaturze, ale o samych kobietach. Silnych, niezależnych, czułych i wrażliwych…


Na początku nasza bibliotekarka Gosia przypomniała po krótce historię Dnia Kobiet, który na świecie obchodzony jest od 1909 roku. W Polsce święto było popularne w okresie PRL. Klubowiczki wspominały prezenty, które 8 marca otrzymywały od panów – goździki, rajstopy, a później tulipany.

 

Znakomitym wstępem do rozmów o literaturze okazała się pozycja Natalii de Barbaro „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”. Znajdziemy w niej opisy charakterologiczne kobiet, a co za tym idzie odpowiedź na nurtujące chyba większość z nas pytanie – kim tak naprawdę jestem? Panie podzieliły się swoimi refleksjami na temat ostatnio przeczytanych książek. Były to głównie pozycje beletrystyczne. Lubianymi autorkami okazały się polskie pisarki: Gabriela Gargaś, Krystyna Mirek i Magdalena Witkiewicz. Nie zabrakło również wspomnień o kobietach, które na stałe zapisały się na kartach historii – Maria Skłodowska-CurieEdith Piaf czy Frida Kahlo. Ich biografie znajdziecie na naszych półkach.

W przyjaznym gronie i miłej atmosferze dyskutowano o miłościach, uczuciach i rozterkach. Dziękujemy za ogrom emocji!


Spotkanie w Filii

08 marca 2022, 11:38

Z papieru na ekran. O adaptacjach filmowych literatury

 

Co lepiej odwzorowuje rzeczywistość – książka czy film? Na to pytanie próbowały odpowiedzieć nasze Czytelniczki, które w czwartek 3 marca spotkały się w Filii przy ul. Zwycięstwa 1.

 

Dyskusja toczyła się na temat najsłynniejszych powieści polskich pisarzy, które doczekały się swoich ekranizacji. Dzieła Sienkiewicza, Reymonta, Prusa czy Orzeszkowej stały się podstawą wielu scenariuszy zarówno do filmów jak i seriali. Krzyżacy, Quo Vadis, Nad Niemnem, Ziemia Obiecana, Chłopi, Lalka… Któż z nas nie zachwycał się przepięknymi krajobrazami lub też eleganckimi kostiumami oddającymi nastrój danej epoki?

Realizatorzy odnoszą się z pietyzmem do fabuły, realiów, a nawet do języka i dialogów bohaterów. Z poszanowaniem dzieła literackiego próbują przenieść na ekran historie, które autorzy spisali na kartkach papieru. Jest to niezwykle trudne zadanie, aby wiernie odwzorować świat, którego dzisiaj już nie ma – dawne zwyczaje, obrzędy, relacje między ludźmi.

 

Wniosków ze spotkania jest wiele, jednak uczestniczki jednogłośnie stwierdziły, że adaptacja filmowa nadaje książce drugie życie. Dodatkowo podsyca zainteresowanie lekturą oraz pozyskuje czytelników. Zatem czytajmy powieści i oglądajmy ich ekranizacje!

strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    Następna strona
Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.