Spotkanie z kaszubsko-polską poezją

14 grudnia 2022, 15:08

Rozmowy o poezji i życiu

Na wtorkowym spotkaniu z profesor Adelą Kuik-Kalinowską zostało poruszonych wiele ważnych, a na co dzień pomijanych dla nas tematów. Pani Adela stwierdziła również, że każda z ról życiowych, które ma są uzupełniające, a jest to bycie matką, żoną oraz poetką. Skupiliśmy się na przyszłości literatury, wyzwoleniu oraz używaniu na co dzień języka kaszubskiego w twórczości i historiach z życia wziętych. Często nie doceniamy tego co mamy i nie dostrzegamy nawet tych najmniejszych rzeczy. Kiedy zaczynamy widzieć te male drobnostki to potrafią one uratować nas samych. Według poetki liczy się również jakość a nie ilość "wyprodukowanych" wierszy. Dla autorski język kaszubski jest dla niej najważniejszy i ma większą siłę przekazu oraz wydźwięk niż język polski. Zdecydowała się na pisanie w tym języku po śmierci ukochanego taty w 2014 roku. W tomiku "Ze świata w dom" autorka pokazała nam różne oblicza siebie oraz swoją perspektywę i odczucia związane z danym tematem. Wiersze pisane są w języku kaszubskim i polskim, w zależności od języka w którym powstaną są tłumaczone. W tomiku jest poruszanych wiele tematów zarówno radosnych jak i smutnych. Podczas spotkania przeczytane zostały wiersze między innymi takie jak "Tylko ptaki", "Pomiędzy", "Spalona wieś" oraz wiele innych. Zarówno autorka jak i uczestnicy stwierdzili, że wiersze w języku kaszubskim mają większy wydźwięk i zawierają więcej emocji niż polskie.