Lekcje biblioteczne

19 stycznia 2023, 13:07

Kreatywna środa

Nowe technologie królowały na dzisiejszych zajęciach bibliotecznych. Warsztaty z wykorzystaniem AR (Augmented Reality) czyli rozszerzonej rzeczywistości przeniosły nas w magiczne światy niezwykłych stworzeń. Pomogła nam w tym aplikacja Quiver, która dosłownie ożywiała nasze kolorowanki.

Ale to nie wszystko, bo towarzyszyły nam dzisiaj również Ozoboty. Te mądre robociki wykonywały nasze polecenia na podstawie wymyślonych przez nas kodów.

17 stycznia 2023, 14:33

LiterackieART - Zostań artystą!

Książki inspirują. Udowodniliśmy to na dzisiejszych warsztatach artystycznych tworząc kolorowe karmniki dla ptaków. Po wysłuchaniu baśni ludowej pt. „Rękawiczka” rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Mali uczestnicy zgodnie stwierdzili, że jedną z form pomocy jest dokarmianie ptaków. I właśnie to zainspirowało nas do stworzenia papierowych domków dla wróbli, gili i sikorek.

17 stycznia 2023, 11:00

Filcowe kartki dla dziadka i babci!

Pierwsze dni ferii zimowych już za nami! Podczas poniedziałkowych zajęć uczestnicy stworzyli kartki dla dziadka i babci z okazji ich nadchodzącego święta. W ruch poszły nożyczki, kleje, nitki oraz igły. Każdy starał się wykonać najbardziej starannie swoją filcową babcię oraz filcowego dziadka. Kartki zostały przyozdobione filcowymi głowami dziadków, koralikami, serduszkami oraz najszczerszymi życzeniami od wnucząt.

CZYTANIE = SUKCES

12 stycznia 2023, 10:45

Biblioteczna lekcja języka polskiego

Nasza Biblioteka, a dokładniej Oddział dla Dzieci, bierze udział w akcji CzytaSobie.

Jest to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania w wieku 5-7 lat. W tym roku projekt świętuje swoje 10-lecie.

W środę 11 stycznia odwiedziła nas klasa II A ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie. Na nietypowej, bo odbywającej się w Bibliotece, lekcji języka polskiego, każdy z uczniów przeczytał fragment książki „Nelka i piesek Fafik”. Następnie dzieci szukały w tekście rzeczowników, czasowników i przymiotników oraz  podawały ich przykłady. Ostatnim etapem zajęć było pokolorowanie Fafika i nadanie mu cech o jakich była mowa w czytance.

Czytanie = sukces. Książka jest zaproszeniem do wspólnego przeżywania i doświadczania świata zaklętego w słowach. Czytajmy dzieciom już od najmłodszych lat!

MIKOŁAJKOWE WARSZTATY DLA DZIECI

07 grudnia 2022, 14:17

ᴛᴏ ᴍɪᴋᴏᴌᴀᴊ, ᴍɪᴋᴏᴌᴀᴊ, ᴍɪᴋᴏᴌᴀᴊ

ᴄᴢᴇᴋᴀ ᴊᴜᴢ̇ ᴏᴅ ᴡᴄᴢᴏʀᴀᴊ

ᴀʙʏ ᴘʀᴢʏᴊśᴄ́ ᴅᴏ ᴅᴢɪᴇᴄɪ, ɢᴅʏ ɢᴡɪᴀᴢᴅᴋᴀ ᴢᴀśᴡɪᴇᴄɪ…

Nie jeden, lecz aż 24 Mikołajków zjawiło się w Bibliotece na świątecznych warsztatach w Oddziale dla Dzieci.
I choć trudno w to uwierzyć, to do stworzenia dekoracji użyliśmy zwykłej rolki po papierze toaletowym. Wystarczyło troszkę ją przyozdobić i powstała cała zgraja wesołych Mikołajów.

W końcu dzisiaj mają swoje Święto.

BIBLIOTECZNE LEKCJE WPROWADZAJĄCE

14 października 2022, 10:31

Magia jesiennych liści

Każdego roku zapraszamy do siebie grupy szkolne oraz przedszkolne, aby jak najwięcej dzieci poznało nasz niezwykły biblioteczny świat i tym samym zostało naszymi nowymi Czytelnikami.

W drugim tygodniu października odwiedziły nas 6-latki z przedszkola Miś Puchatek oraz pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie. Podczas pierwszej wizyty w bibliotece mali uczestnicy mieli okazję obejrzeć nasz bogaty księgozbiór, poznać zasady wypożyczeń oraz nauczyć się szacunku do książki.Dzieci chętnie przeglądały zbiory w Sali Bajek oraz wysłuchały wierszy o tematyce jesiennej.

W kolejnej części zajęć pokazaliśmy jak niewiele potrzeba by stworzyć przepiękne i pomysłowe prace plastyczne. Wystarczy odrobina kolorowych liści zebranych podczas spaceru, klej i zwykła kartka. Wykonanie zadania nie jest trudne, zajmuje niewiele czasu, a w efekcie końcowym powstają urocze jesienne zwierzątka. Wśród listkowych kompozycji królowały jeże, rybki i motyle, ale nie zabrakło również osiołków czy słoni.

Jednak bez wątpienia największą ciekawość wzbudziły gry i zabawy na magicznym dywanie, nie tylko te jesienne.

PRIVIT KASZEBE

08 sierpnia 2022, 17:33

Wtorek z ukraińską bajką oraz zwiedzanie Muzeum Zachodniokaszubskiego

Wtorek z Ukraińską Bajką, który odbył się 2 sierpnia, był połączony z zwiedzaniem Muzeum Zachodniokaszubskiego. Pierwszym punktem zajęć było wysłuchanie krótkiej legendy o powstaniu Kaszub.
Dzieci z chęcią chłonęły nową wiedzę i miały wiele pytań dotyczących tego pięknego miejsca. Następnym punktem podczas zajęć było zwiedzenie muzeum. Podczas patrzenia na eksponaty dzieci poznawały historię Kaszub oraz miały możliwość zadawania pytań. Znów było ich bardzo dużo i każde zostało starannie omówione przez oprowadzającą bibliotekarkę. Opuszczając zajęcia uczestnicy posiadali nowy zasób wiedzy oraz zaszczepiliśmy w nich chęć poznawania terenów na których przebywają.
strona:   Poprzednia strona 1    2    3    4    5    6    Następna strona