Lekcje biblioteczne

Nauka programowania przez zabawę

11 stycznia 2020, 17:26

Logiczne i kreatywne myślenie czy konsekwentne dążenie do celu - to tylko niektóre z cech jakie najmłodsi zyskują podczas nauki programowania. Współczesne dzieci, które na każdym kroku wykorzystują najnowsze technologie - komputery, tablety, smarfony, czy internet, są doskonale przygotowane do nauki kodowania. Elektronika i programowanie to nie czarna magia przeznaczona tylko dla dorosłych inżynierów, równie dobrze może to być świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku.

Podczas zajęć, które odbyły się 10 stycznia 2020 roku w Pracowni Orange, dzieci mogły przekonać się, że programowanie, robotyka, nowe technologie, nie muszą być czarną magią, płaszczyzną, po której poruszają się tylko specjaliści. W świat programowania z użyciem LOFI Robotów, uczniów klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytowie, wprowadził  Paweł Brokl, jeden z twórców robotów LOFI.

Trzecioklasiści nauczyli się, jak za pomocą funkcji, pętli, parametrów i zmiennych sprawić, aby roboty mogły jeździć, a nawet samodzielnie omijać przeszkody. W tym celu wykorzystywali aplikację LOFI Blocks, która posiada intuicyjny i przyjemny w użytkowaniu interfejs, umożliwiający pisanie prawdziwych programów poprzez "budowanie" ze specjalnych bloczków.

LOFI Blocks to graficzno-tekstowe środowisko programistyczne oparte na Google Blockly. Programowanie odbywa się przez układanie skryptów z kolorowych bloczków zawierających instrukcje programistyczne (jak w Scratchu). Aplikacja pozwala na jednoczesne sterowanie dwoma silnikami, czterema urządzeniami wejścia i czterema wyjścia, a także czujnikiem odległości i brzęczykiem.

Blisko dwugodzinna nauka programowania zakończyła się meczem piłkarskim z robotami-piłkarzami.

LOFI Robot to trójmiejska marka, która tworzy autorski system do konstruowania robotów i nauki podstaw robotyki oraz programowania. Jest to również pionierski, bo pierwszy tego typu polski system przeznaczony dla dzieci i młodzieży.

Nauka programowania przez zabawę