Lekcje biblioteczne

Majowe lekcje wprowadzające

22 czerwca 2016, 11:45

Lekcje biblioteczne są ważnym elementem w wychowaniu młodzieży, wspomagającym i wzbogacającym procesy dydaktyczno-wychowawcze. W całym procesie wychowawczym, rozumianym jako szeroko pojęta edukacja społeczna, książka  spełnia jedną z głównych ról.

Każdego roku w ramach majowego Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla Czytelników Dorosłych odbywają się wprowadzające lekcje biblioteczne dla  klas trzecich gimnazjalnych.

Wychodząc na przeciw potrzebom edukacyjnym i informacyjnym młodzieży gimnazjalnej, bibliotekarze Oddziału co roku organizują zapoznawcze lekcje biblioteczne. Dla trzecioklasistów lekcje wprowadzające mają szczególne znaczenie, to już dorośli czytelnicy, którzy mogą korzystać z oferty Oddziału.

Gimnazjaliści poznali strukturę księgozbioru, regulamin Oddziału, oraz zasady korzystania z Wypożyczalni i Czytelni. Uczniowie mieli  także możliwość poznania biblioteki nie tylko jako wypożyczalni książek, ale jako miejsca spełniającego również rolę centrum informacji, placówki upowszechniającej wiedzę o regionie i organizatora imprez kulturalnych.

W dniach od 9 do 13 maja 2016 roku odbyło się 7 lekcji bibliotecznych, w którzych udział wzięło łacznie 119 uczniów.