Lekcje biblioteczne

Głośno czytać każdy może

03 października 2017, 13:44

Wrzesień kojarzony jest z rozpoczęciem roku szkolnego, początkiem edukacji, jesienią, ale przede wszystkim z ważnymi akcjami promującymi czytelnictwo. Nie tylko szkoły, ale także biblioteki edukują.  Uczymy i wspieramy rozwój dzieci poprzez  zabawę. Biblioteczne lekcje w Oddziale dla Dzieci to dobra zabawa, kreatywne ćwiczenia, gdzie edukacja, choć priorytetowa, nie jest elementem widocznym i zniechęcającym. Wrzesień 2017 zainaugurowaliśmy zabawą z czytaniem – głośnym czytaniem, a wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Chociaż to jeden dzień i to jeden z ostatnich wrześniowych dni, dla nas każdego roku jest ważnym powodem do zorganizowania cyklicznych spotkań rozwijających słownictwo i zdolności manualne przedszkolaków. Nie inaczej było i tym razem.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (obchodzony każdego roku 29 września) to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Dlatego nasza czytelnia przez kilka wrześniowych dni żyła najmłodszymi czytelnikami. Choć motyw przewodni, cel i metody pozostają zawsze te same, to jednak każdego roku zajęcia wyglądają inaczej jakościowo, a w tym roku i ilościowo. Planując tegoroczny cykl spotkań w ramch ogólnopolskiego święta, założyliśmy, że w akcji łącznie weźmie udział blisko 100 dzieci w wieku przedszkolnym. Podsumowując minione wydanie akcji czytelniczej, możemy jednoznacznie stwierdzić, że było kolorowo, twórczo, głośno i…  osiągnęliśmy zamierzony cel. W lekcjach bibliotecznych, gdzie motywem przedwodnim było głośne czytanie, łącznie wzięło udział 96 dzieci z 5 grup przedszkolnych.

Zorganizowana akcja głośnego czytania w Bibliotece ma na celu propagowanie idei czytania, zainteresowania książką dzieci, zapoznanie z literaturą dziecięcą oraz korzyści płynące z twórczego kontaktu z dziełem literackim. Każde spotkanie z książką ukazuje, jak ogromną rolę odgrywa ona w procesie wychowywania, uczenia się i rozwoju dziecka.

Zachęcamy wszystkich dorosłych do głośnego czytania dzieciom – czytajmy dzieciom 20 minut dziennie, codziennieCodzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów, nauczenia - bez żadnych formalnych lekcji i ćwiczeń - poprawnej gramatyki i składni, a także doskonalenia mowy. Czytanie dziecku to także najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2017