Lekcje biblioteczne

Niech żyje Miś! Misiowe Święto w Sali Bajek

26 listopada 2017, 15:05

Przez cały listopad w Sali Bajek Oddziału dla Dzieci obchodziliśmy nietypowe urodziny. Małego, dużego, burego, kolorowego, milutkiego, z kokardką, w kubraczku... Kolegi do zabawy, kompana podróży, przyjaciela, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Przypadający 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia stał się okazją do zorganizowania „Misiowej imprezy czytelniczej”. Spotkania młodych czytelników, w których uczestniczyły także małe i duże misie, odbywały się kilka razy w tygodniu przez cały listopad. Pluszowy symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych, bohater wielu książek i filmów, przyciągnął do Biblioteki prawdziwe tłumy dzieci.

Przez cały miesiąc na dzieci czekało wiele niespodzianek i wypełnionych atrakcjami zajęć. Aby umilić sobie wspólnie spędzony czas przedszkolaki śpiewały piosenki, rozwiązywały rebusy i wesoło tańczyły na misiowym balu. W czasie zajęć maluchy poznały historię pluszowego misia, słuchały wierszy i opowiadań, a także rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w bajkach. Obowiązkowym elementem każdego spotkania była także praca plastyczna. Malowaliśmy, kleiliśmy, śpiewaliśmy, ale przede wszystkim odbywaliśmy niezwykłe podróże do krainy książek z misiami. Rozmawialiśmy o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie, Coralgolu, ale przede wszystkim o pluszowym misiu z klapniętym uszkiem, bohaterze opowiadań Czesława Janczarskiego oraz serialu telewizyjnego – Misiu Uszatku, który właśnie w 2017 roku obchodzi swoje 60 urodziny. W lekcjach bibliotecznych łącznie wzięły udział 84 dzieci z 7 grup przedszkolnych.

W „Misiowej imprezie czytelniczej” uczestniczyły następujące grupy przedszkolne:

• „Kubusie Puchatki” z Przedszkola nr 2 w Bytowie
  • „Misie” z Przedszkola Niepublicznego "Miś Puchatek"
  • „Muminki” z Przedszkola nr 2 w Bytowie
  • „Poziomki” z Niepublicznego Przedszkola "Świętego Filipa"
  • „Smerfy” z Niepublicznego Przedszkola "Świętego Filipa"
  • „Stokrotki” z Przedszkola nr 2 w Bytowie
  • „Truskawki” z Niepublicznego Przedszkola "Świętego Filipa"

To sympatyczne święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę powstania kudłatej zabawki. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania uratował małego niedźwiadka. Wydarzenie to zostało opisane w gazecie “Washington Post” i zilustrowane karykaturą. Rysunek zainspirował Morrisa Mitchtom - właściciela sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie do uszycia milutkiego, brązowego misia. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał „Teddy’s Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Misie sprzedawały się wyśmienicie i wkrótce stały się nieodłącznymi przyjaciółmi dzieci. Zaczęły też pojawiać się na kartach książek, gdyż pisarze z chęcią wybierali je na bohaterów swoich opowiadań, wierszy i powieści.

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2017