Lekcje biblioteczne

Kolorowy świat Herve Tulleta

21 kwietnia 2018, 22:42

Wiosna to pora roku, kiedy to kolory budzą się do życia. Postanowiliśmy wspólnie z przedszkolakami obudzić kolory w Pracowni Orange. Do pobudki wykorzystaliśmy książkę Herve Tulleta „Kolory”, a pomogły nam przedszkolaki z grupy „Misie” z Przedszkola nr 1 oraz Niepublicznego Przedszkola „Miś Puchatek” w Bytowie.

19 i 20 kwietnia mieszaliśmy, łączyliśmy, potrząsaliśmy, pocieraliśmy… wywołaliśmy prawdziwą kolorową eksplozję.

„Kolory” Herve Tulleta wydane przez Wydawnictwo Babaryba przeniosły nas w świat kolorów. Całej masy kolorów. Książka nie tylko zapewniła fajną i wesołą rozrywkę, ale jednocześnie nauczyła. Wspólnie „maczaliśmy” palce w określonych farbach i „łączyliśmy” je z innymi, odkrywaliśmy, jaki kolor powstaje w wyniku ich połączenia. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, z jakich kolorów powstaje m.in. zielony i pomarańczowy. Oczywiście, tak jak w innych książkach tego autora, czekały na nas inne zadania. Oprócz naciskania kropek, liczyliśmy, a nawet potrząsaliśmy książką.

Lektura była fantastycznym wstępem do szaleństw z prawdziwymi farbami. Po wspólnym czytaniu przeszliśmy do czynów i sprawdziliśmy na prawdziwych farbach, jak to jest z tymi kolorami. Dzieci bawiły się barwami, same mieszały różne farby i poznawały zasady ich łączenia.

Herve Tullet - francuski grafik i ilustrator urodzony w 1958 roku w Normandii. Pracował jako dyrektor artystyczny, ilustrator prasowy, a w 1994 roku wydał swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie dzięki interaktywnym, kolorowym i pobudzającym do działania i zabawy książeczkom dla dzieci stał się znany na całym świecie. Jego prace zostały przetłumaczone na wiele języków i wydane w kilkudziesięciu krajach całego świata. Za swoją pracę artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Książki Hervé Tulleta to niezwykłe zjawisko na rynku książki dziecięcej. Wszystkie jego dzieła są niezwykle kolorowe, interaktywne i aktywizujące – wciągają do wspólnej zabawy. Tullet każe dzieciom naciskać kolorowe kropki, mieszać w książce farby, przełączać przyciski. Nie należy jednak spodziewać się żadnej ukrytej elektroniki, cały niezwykły efekt Tullet osiąga przy użyciu papieru i druku.

Kolorowy świat Herve Tulleta