Lekcje biblioteczne

12 października – Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października 2018, 16:54

Obecnie chyba nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera bez dostępu do Sieci, dlatego z okazji tego „święta” odbyły się w Pracowni Orange warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści - niepokojących zjawisk, które zataczają coraz szersze kręgi w naszym społeczeństwie.

Uczestnicy zajęć reintegracji społeczno-zawodowej z Centrum Integracji Społecznej w Bytowie uczyli się odpowiedzialności za informację, która ma niebagatelny wpływ na właściwe relacje społeczne. Celem warsztatu było pobudzenie do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienia świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści.

Internet - nieocenione narzędzie komunikacji, edukacji i rozrywki coraz częściej staje się także  narzędziem przestępstw i rozmaitych zagrożeń, których kategorie i zasięg rozrastają się w zastraszającym tempie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, najpoważniejszych i powszechnych zagrożeń w Sieci jest mowa nienawiści, która stała się obecnie nieodłącznym elementem portalu społecznościowego Facebook. Popularność Facebooka oraz złudne poczucie bezkarności jego użytkowników, rodzi działania w Sieci będące zjawiskiem złości, agresji i nienawiści. Dlaczego właśnie Facebook stał się enklawą dla hejterów? Jaki wpływ na mowę nienawiści ma poczucie anonimowości? Czy anonimowość lub fałszywe dane to norma wśród autorów nienawistnych, walczących słów? Czy brak odpowiedzialności za informacje oraz związane z tym skutki społeczne, to norma na portalach społecznościowych? Warsztaty były nie tylko odpowiedzią na powyższe pytania, ale również pozwoliły wskazać zgubne skutki narastającej fali nienawiści.

Spotkanie poprowadził Jacek Prądziński, kustosz Biblioteki Miejskiej w Bytowie, badacz ekologii informacji w Sieci, prelegent ogólnopolskich konferencji naukowych, autor artykułów na temat mowy nienawiści oraz hejtu:

• PRĄDZIŃSKI Jacek. „Hejt nasz powszedni” – zjawisko facebookowej mowy nienawiści. [W:] Ekologia informacji a kultura informacyjna społeczeństwa. Red. TARASZKIEWICZ Beta. Słupsk 2016
  • PRĄDZIŃSKI Jacek. Autorytet – stereotyp – dyskryminacja. Źródła i skutki mowy nienawiści. [W:] Ekologia informacji jako wyzwanie dla edukacji i bibliotekarstwa XXI wieku. Red. TARASZKIEWICZ Beta. Słupsk 2015
  • PRĄDZIŃSKI Jacek. Lekcje odpowiedzialności za słowo. „Poradnik Bibliotekarza”  2018, nr 6, s. 27-28.
  • PRĄDZIŃSKI Jacek. Łamanie praw człowieka w cyberprzestrzeni i związane z tym skutki społeczne. [W:] Ekologia informacji a zasoby informacyjne w bibliotekach i cyberprzestrzeni. Red. TARASZKIEWICZ Beta, MATERSKA Katarzyna Maria. Słupsk 2017
12 października – Dzień Bezpiecznego Komputera