Licznik odwiedziń: 2204093

Ekologia informacji wobec zagrożeń współczesnego świata

28 września 2019, 17:30

Po raz piąty jednym z prelegentów, tym razem już  VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej ekologii informacji pod hasłem "Ekologia informacji wobec zagrożeń współczesnego świata", był mgr Jacek Prądziński, kustosz Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Po raz kolejny reprezentował także bytowską Pracownię Orange.

Konferencja odbyła się 27 września 2019 roku w Auli Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Konferencję Patronatem objęli:

• Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
  • Paweł Lisowski – Starosta Powiatu Słupskiego
  • Krystyna Danilecka-Wojewódzka – Prezydent Słupska

Tematem tegorocznej konferencji były zagadnienia ekologii informacji wobec zagrożeń współczesnego świata. Poprzez zwrócenie uwagi na różne niebezpieczeństwa płynące z cyberprzestrzeni (cyberterroryzm, kradzież tożsamości, fonoholizm, cyberuzależnienia), ale również ze strony środowiska (zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne) prelegenci chcieli podkreślić rolę i znaczenie ekologii informacji w procesie kształtowania postaw i opinii tworzącego się społeczeństwa wiedzy oraz wpływ tej nauki na poprawę jakości naszego życia.

Jacek Prądziński wystąpił w sesji drugiej pn. „Ekologia informacji  wobec zagrożeń współczesnego świata” z referatem „Fake newsy, fakeowe konta, i boty, czyli o zagrożeniach demokracji w social medialnej przestrzeni”.

Abstrakt wystąpienia:

Informacje o świecie i bieżących wydarzeniach czerpiemy coraz częściej tylko z Internetu. O wielu sprawach dowiadujemy się z social mediów. Jesteśmy aktywnymi użytkownikami portali społecznościowych: lajkujemy, zamieszczamy posty, upowszechniamy wpisy, które uważamy za ciekawe, ważne, mogące mieć znaczenie dla naszych znajomych. Niestety, coraz częściej dzielimy się także informacjami, które są nieprawdziwe. Żyjemy w erze fałszywych informacji i postprawdy. W dużej mierze to efekt dynamicznie rosnącej roli mediów społecznościowych. W Polsce ponad połowa społeczeństwa uważa je za główne źródło informacji. Jeśli powiążemy to z rosnącą ilością pojawiających się fake newsów, fałszywych kont oraz botów, to rodzi się pytanie, jaki wpływ ma ten proceder na demokrację? Czy dezinformacja może destabilizować sytuację w państwie, wywierać destrukcyjny wpływ na jego struktury administracyjne i decyzyjne a także podważać podstawy społeczne, ekonomiczne oraz kulturowe?

Organizatorzy Konferencji: Zarząd Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Zarząd Oddziału Słupskiego SBP; Koło Bibliotek Naukowych i Fachowych SBP przy Akademii Pomorskiej w Słupsku; Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Słupsku; Biblioteka Uczelniana Akademii Pomorskiej w Słupsku.

fot. Anna Kubacka Zastępca Dyrektora Biblioteki Uczelnianej Akademii Pomorskiej w Słupsku

Ekologia informacji wobec zagrożeń współczesnego świata