Licznik odwiedziń: 2202222

NARODOWE CZYTANIE 2021

04 września 2021, 14:20

Spotkanie rozpoczął Jacek Prądziński, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie, który zapoznał wszystkich z przesłaniem Prezydenta RP skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania.

Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie zaproszeni za scenę goście z zaangażowaniem i wczuciem się w role wspólnie przeczytali treść I aktu. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Utwór piętnuje obłudę oraz zakłamanie i na stałe wpisał się w kanon lektur szkolnych.

W bohaterów „Moralności pani Dulskiej” wcielili się:

• Barbara Kosmowska (Pani Dulska) – polska filolożka, pisarka i poetka. Autorka książek dla dzieci i dorosłych, laureatka wielu prestiżowych nagród
  • Jacek Czapiewski (Pan Dulski) – I zastępca Burmistrza Bytowa
  • Marian Gospodarek (Zbyszko) – Dyrektor Bytowskiego Centrum Kultury
  • Katarzyna Januszewska-Lisińska (Hesia) – Radna Rady Miejskiej w Bytowie kadencji 2018-2023
  • Małgorzata Sztandera (Mela) – laureatka I miejsca XVIII Festiwalu Muzyki Rozrywkowej 2021 w Kozienicach
  • Zuzanna Gliszczyńska (Hanka) – przyszłoroczna maturzystka, aktorka Teatru Zamkowa 2
  • Katarzyna Wirkus (Juliasiewiczowa) – działaczka na rzecz praw obywatelskich i demokracji, feministka. Kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Parchowie
  • Alina Recław (Lokatorka) – Prezeska Zarządu Firmy Ardon w Bytowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich czytających, bez których zapewne nie zgromadzilibyśmy tak licznej widowni.

Dziękujemy młodzieży z bytowskich szkół za obecność i uważne wsłuchiwanie się w odczytywane fragmenty. Mamy nadzieję, że nagrody przypadły do gustu zwycięzcom konkursu wiedzy ze znajomości lektury. Osoby, które udzieliły poprawnej odpowiedzi na pytanie otrzymały: vouchery do kina Albatros w Bytowie, bilety wstępu na basen „Nimfa” w Bytowie, vouchery o wartości 200 zł do wykorzystania w Restauracji Zamek oraz vouchery na spotkanie 4. ligi pomorskiej MKS Bytovia Bytów na stadionie MOSiR w Bytowie i książki autorstwa Bogdana Adamczyka „Skazani na sukces” i „Drutex-Bytovia 1946-2015”.

Jesteśmy wdzięczni również Sponsorom za ich życzliwość i okazane wsparcie:

• Bytowskie Centrum Kultury w Bytowie
  • Restauracja Zamek
  • MKS Bytovia Bytów
  • Kompleks Basenowo - Rekreacyjny "Nimfa" w Bytowie

Zawsze z ogromną przyjemnością włączamy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Naszym celem jest przede wszystkim wyjście do ludzi, dlatego też wydarzenie to organizujemy w otwartej przestrzeni miejskiej. Działanie to ma zaintrygować, zaciekawić i zintegrować lokalną społeczność. Tym bardziej cieszymy się, że w tym roku na zamkowym dziedzińcu udało nam się zgromadzić rekordową publiczność.

Więcej zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku