Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

10 lutego 2017, 14:13

9 lutego 2017 roku z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych, odbyły się warsztaty dla osób 50+ pn. „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do korzystania z Sieci - wykształcenie właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań. O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo i prywatność w cyfrowym świecie, opowiedział Jacek Prądziński, Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans. Po części teoretycznej uczestnicy spotkania zmierzyli się z przygotowanymi zadaniami. Była praca w grupach oraz nietypowy test z wiedzy przy użyciu aplikacji Plickers.

Plickers, czyli proste i darmowe narzędzie do tworzenia testów. Zakładamy konto, tworzymy klasy, pytania (z odpowiedziami ABCD lub prawda/fałsz). Uczestnikom rozdajemy karty odpowiedzi, które przypominają kody QR (karty są wielokrotnego użycia, dodatkowo każda karta jest inna, więc ściąganie jest utrudnione). Niezbędny jest smartphone z zainstalowaną aplikacją Plickers, która służy do sczytywania odpowiedzi (wygląda jakbyśmy robili klasie zdjęcie). Wyniki otrzymujemy natychmiast. Fajna zabawa, ciekawy sposób na sprawdzenie wiedzy, no i wykorzystujemy nową technologię – a to lubią wszyscy, zarówno młodzież, jak i seniorzy.

Po raz 13. w Polsce i w ponad stu krajach na świecie, obchodzony był  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu w Sieci. Hasło DBI 2017 „Razem zmieniamy Internet na lepsze” podkreślić miało rolę każdego użytkownika Sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest promocja działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych. Organizatorzy polskiej edycji DBI – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz instytut badawczy NASK - wraz z partnerami: Fundacją Orange oraz firmą Facebook, zachęcają do podejmowania lokalnych działań edukacyjnych. Od lat obchodom tego święta w Polsce z powodzeniem towarzyszy idea angażowania w organizację DBI lokalnych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych – szkół, domów kultury, bibliotek, organizacji pozarządowych.  W roku 2017 do ogólnopolskiej akcji przystąpiła także nasza Biblioteka.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017