Wydarzenia
Wyjazd studyjny
24 czerwca 2017, 13:18

Obecnie biblioteki, aby zapewnić możliwie wysoką jakość świadczonych usług, oprócz kreowania własnej strategii rozwoju, powinny czerpać z dobrych wzorów. Dlatego też uczymy się od siebie nawzajem poprzez wizyty studyjne w bibliotekach regionu.
22 czerwca 2017 roku w ramach zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy wyjazd studyjny do Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz do Sopoteki – Galerii Kultury Multimedialnej w Sopocie. W edukacyjno-integracyjnej wycieczce udział wzięły 32 osoby z 11 bibliotek, bibliotekarki i bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego.
Biblioteka Miejska w Bytowie, samorządowa instytucja kultury Gminy Bytów, od dnia 23 lipca 2002 roku na mocy zawartego porozumienia pomiędzy Starostą Powiatu Bytowskiego a Burmistrzem Miasta Bytowa, pełni zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej. Obejmuje swym zasięgiem biblioteki publiczne poszczególnych miast i gmin w powiecie wraz z podległymi im filiami (10 bibliotek głównych i 8 filii).
Głównym zadaniem Powiatowej Biblioteki Publicznej jest opieka merytoryczna, która realizowana jest m.in. poprzez działalność instrukcyjno-metodyczną, dodatkowe inicjatywy kulturalne i edukacyjne wspomagające pracę podopiecznych bibliotek, aktywizujące, sieciujące i integrujące środowisko bibliotekarskie. Celem organizowanych wizyt studyjnych jest – przy pełnej świadomości różnic – podpatrzenie rozwiązań, które dałoby się przenieść na grunt własnych placówek. Udział w wizytach studyjnych umożliwia wymianę innowacyjnych idei i doświadczeń, ale przede wszystkim nawiązanie kontaktów zawodowych. Każdy tego typu wyjazd to wzmocnienie umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem przez bibliotekarzy, inspiracja do podejmowania nowych wyzwań, upowszechnianie sprawdzonych rozwiązań. Organizując rokrocznie wyjazdy stawiamy przed wszystkim na bezpośrednią wymianę doświadczeń oraz uczenie się od siebie nawzajem.
W 2017 roku, dzięki Małgorzacie Kopowskiej, koordynatorce ds. bibliotek powiatu bytowskiego, organizatorce wizyt studyjnych, po raz pierwszy podczas jednego wyjazdu zwiedziliśmy dwie nietypowe biblioteki:
- Bibliotekę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, która ma charakter prezentacyjny (zbiorów się nie wypożycza),
- Sopotekę – multimedialną galerię wyposażoną w nowoczesny sprzęt, profesjonalne oprogramowanie, miejsce dyskusji i aktywnego propagowania wiedzy i kultury.
Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku jest biblioteką naukową o charakterze publicznym. Ze względu na zakres tematyczny zbiorów zalicza się do bibliotek specjalnych. Działa w ramach większej jednostki będącej instytucją kultury zarejestrowaną również jako instytucja naukowa. Obsługując macierzystą instytucję jest jednocześnie tzw. biblioteką fachową. Ważną częścią zbiorów jest drugi obieg wydawniczy - książki drugoobiegowe i emigracyjne stanowią ok. 6000 zbiorów specjalnych Biblioteki, a wśród czasopism znajduje się ok. 320 tytułów. Gromadzi także źródła oraz opracowania naukowe, relacje osobiste, literaturę popularyzującą realia życia politycznego i społecznego PRL.
Sopoteka – Galeria Kultury Multimedialnej to oaza spokoju, nowoczesnych technologii i kultury, dostosowana do potrzeb mieszkańców i odwiedzających w każdym wieku i o różnorodnych potrzebach. To miejsce w którym przenikają się kultura i rozrywka, klasyczne czytelnictwo z nowoczesnymi formami nauki i samorozwoju. Sopoteka jest dzieckiem tego samego architekta, który stoi za przemianą części rumskiego dworca w bibliotekę - widać to w spójnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni i aranżacyjnej konsekwencji. Wystrój biblioteki świetnie wpisuje się w charakter miasta jako nadmorskiego ośrodka turystycznego, kojarzonego z plażowaniem i odpoczynkiem – tego też możemy szukać w sopockiej placówce. Drewno i metal, plaża i leżak, ekran i książka, technologia i ludzie, kultura i edukacja, cyfryzacja i integracja – Sopoteka to nowoczesność, która nas nie przestraszyła, a zainspirowała do przeniesienia wielu rozwiązań.