Licznik odwiedziń: 2201296

Wizyta delegacji z litewskiego miasta Tauragė

09 lipca 2017, 12:05

W sobotę, 8 lipca 2017 roku, naszą Bibliotekę odwiedziła litewska delegacja z Tauragė. Gości z Litwy na czele z Virginija Eičienė, zastępczynią Burmistrza Miasta, powitała Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Delegacji towarzyszyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bytowie: Jacek Czapiewski, wiceburmistrz Bytowa oraz Mariola Wejman, kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji.

To kolejna zagraniczna delegacja, która odwiedziła naszą Bibliotekę. Ponad miesiąc temu gościliśmy szwedzką delegację z Markaryd – miasta partnerskiego Gminy Bytów. Wówczas celem wizyty było zapoznanie z realizowanymi w Bibliotece działaniami na rzecz seniorów. Goście z Litwy zainteresowani byli biblioteczną ofertą kulturalno-edukacyjną dla wszystkich grup wiekowych. Przedstawiciele litewskiego miasta Tauragė rozpoczęli swoją wizytę zwiedzaniem siedziby Biblioteki.

Po Bibliotece litewskich gości oprowadzała Bożena Mazur, dyrektor bytowskiej książnicy. Przedstawiciele Litwy mieli okazję zwiedzić Oddział dla Dzieci oraz Dział dla Czytelników Dorosłych. Dyrektor Biblioteki nie tylko zaprezentowała historię Biblioteki, ale przede wszystkim przedstawiła dorobek placówki. Delegacja  z Tauragė zainteresowana była także obecną rolą Biblioteki wobec wyzwań i tendencji społeczeństwa informacyjnego.

Działalność kulturalną i edukacyjną Biblioteki, bogato ilustrowaną multimedialną prezentacją podsumowują wyniki osiągnięte przez placówkę, omówił Jacek Prądziński, kustosz służby bibliotecznej Działu dla Czytelników Dorosłych.

Spotkanie zakończyło się deklaracją współpracy pomiędzy Biblioteką Miejską w Bytowie a Biblioteką  miasta Tauragė.

3 czerwca 2017 r. Burmistrz Bytowa Jacek Czapiewski i Burmistrz Tauragė  Sigitas Mičiulis podpisali umowę o współpracy pomiędzy gminą Bytów a gminą Tauragė.  To uroczyste wydarzenie miało miejsce w czasie obchodów 510-lecia miasta Tauragė w obecności innych zaprzyjaźnionych miast partnerskich Tauragė. Zawarcie umowy ma na celu wzmacnianie stosunków partnerskich pomiędzy miastami Tauragė i Bytów m.in. poprzez współpracę społeczno-kulturalną. Strony zaangażują się we wspólną organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i społecznym. Międzynarodowe wizyty będą wspomagały tę współpracę, a uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń w obszarach administracji i organizacji samorządu, biznesu, kultury i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Wizyta delegacji z litewskiego miasta Tauragė