Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”

26 listopada 2017, 11:39

Czwartek 23 listopada 2017 roku upłynął pod znakiem konkursów. Już o godz. 9.00, jeszcze przed otwarciem Biblioteki dla czytelników, rozpoczęły się w Czytelni Oddziału dla Czytelników Dorosłych eliminacje na szczeblu powiatowym konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.

Konkurs przygotowano przede wszystkim z myślą o rozbudzeniu wśród czytelników pasji do czytania w języku kaszubskim, popularyzacji literatury kaszubskiej, czy choćby doskonalenia umiejętności posługiwania się tymże językiem. W celu sprawnego przeprowadzenia rywalizacji dla uczestników w każdej kategorii wiekowej przygotowano zestawy tekstów, które każdy z nich zaprezentował przed komisją konkursową. Uczestników oceniała powołana przez organizatora komisja.

Jury w składzie: Piotr Dziekanowski, Katarzyna Kozłowska i  Jaromir Szroeder, oceniało: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy oraz swobodę wypowiedzi. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i obradach, jury przyznało następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

• Uczniowie szkół podstawowych  kl. I-III:

I miejsce – Michalina Owśnicka /ZS Brzeźno Szlacheckie/

II miejsce – Kinga Juchniewicz /ZS Tuchomie/

III miejsce –  Jakub Mielnicki /ZS Tuchomie/

• Uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VII:

I miejsce – Milena Świątek-Brzezińska /ZS Brzeźno Szlacheckie/

II miejsce – Weronika Skiba /ZS Lipnica/

III miejsce –  Dawid Lemańczyk /ZS Borowy Młyn/

• Uczniowie szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Zuzanna Gliszczyńska /ZS Lipnica/

II miejsce –  Natalia Szyca /ZS Tuchomie/

III miejsce –  Julia Mischke /ZS Brzeźno Szlacheckie/

• Osoby dorosłe:

I miejsce – Anna Gliszczyńska

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Dodatkowo wyróżnione osoby będą uczestniczyć w regionalnym finale konkursu, który odbędzie się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Wydarzenie to wpisało się już w kalendarz imprez ważnych dla promocji języka kaszubskiego oraz popularyzacji kaszubskiej literatury. Organizatorem głównym konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Organizatorzy konkursu w Bytowie: Gmina Bytów, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie, Biblioteka Miejska w Bytowie.

Fot. http://www.kaszubi.pl/o/bytow

Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”