Ferie detektywistyczne z Lassem i Mają

10 lutego 2018, 11:26

Ferie zimowe to upragniony czas odpoczynku po długich miesiącach nauki w szkołach. Tylko, co zrobić z wolnym czasem dzieci, aby nie był to czas spędzony przed telewizorem czy komputerem? Oczywiście, spędzić go w bibliotece.

Tegoroczne ferie zimowe w Oddziale dla Dzieci upłynęły w  towarzystwie młodych detektywów cieszących się ogromną sympatią wśród dzieci. Chodzi oczywiście o Lassego i Maję – bohaterów serii książek  autorstwa szwedzkiego pisarza Martina Widmarka, zabawnie zilustrowanych przez Helenę Willis. O popularności przygód detektywistycznego duetu świadczyć może fakt, że przez całe dwa tygodnie ferii, poszczególnych przygód Lassego i Mai próżno było szukać na bibliotecznych półkach. Wszystkie książki krążyły pomiędzy młodymi czytelnikami.

Spotkania adresowane do dzieci w wieku od 7 do 11 lat, odbywały się w poniedziałki oraz w czwartki. W trakcie czterech dni pracy feryjnego „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai”, dzieci poznały przygody literackich bohaterów, które czytane na głos zachęcały do snucia własnych domysłów i hipotez, mających doprowadzić słuchaczy do rozwiązania zagadek. Ponadto, czytaniu towarzyszyły liczne łamigłówki, rebusy i zadania sprawdzające umiejętności, jakimi wykazać się powinien każdy bystry i sprawnie działający, młody detektyw. W drugim dniu pracy, na żądnych przygód odkrywców czekała niespodzianka, nowe miejsce działań - Pracownia Orange, która dzień wcześniej została uroczyście oddana do użytku. Nowe miejsce, nowe możliwości, nowa przestrzeń do eksplorowania, niesamowita atrakcja dla ciekawskich detektywów.

Każde spotkanie w biurze detektywistycznym to intensywna praca, oczywiście poprzez zabawę. Szukaliśmy, tropiliśmy, badaliśmy i sprawdzaliśmy. Mali detektywi ćwiczyli spostrzegawczość, logiczne myślenie, koncentrację. Poprzez kojarzenie faktów rozwijali umysł i wyobraźnię.  Zmagań było bez liku, m.in. zaszyfrowane hasło, literackie łamigłówki, poszukiwania ukrytych książek na bibliotecznych regałach oraz głośne czytanie ze zrozumieniem. Fani literackich przygód Lassego i Mai po rozwiązaniu zagadek oglądali film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund). Film jest najnowszą ekranizacją jednego z tomów znanej serii książek dla dzieci. Przedstawia pełne humoru i zaskakujących zwrotów akcji przygody dwójki małoletnich detektywów na tropie tajemnicy diamentu. Film zdobył nagrodę publiczności na 3 festiwalu „Kino Dzieci” organizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Na zakończenie ostatniego dnia pracy feryjnego „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai”, wszyscy uczestnicy otrzymali odznakę „Super Detektyw”. Naszym małym odkrywcom gratulujemy spostrzegawczości i dziękujemy za mile spędzone chwile. Bibliotekarkom Teresie Łaszcz oraz Aleksandrze Kluszczyńskiej dziękujemy za zorganizowanie kreatywnych zajęć z literackimi bohaterami.

Książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” były wielokrotnie wybierane książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci. W Polsce również zyskały dużą popularność i od kilku lat nie schodzą z list bestsellerów.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych lub kolorowych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści.

Ferie detektywistyczne z Lassem i Mają