Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

20 lutego 2018, 21:54

Dzień Bezpiecznego Internetu – w tym roku zgłoszono aż 3530 inicjatyw zorganizowanych przez szkoły, biblioteki z całej Polski.  W powiecie bytowskim do akcji przystąpiła tylko jedna instytucja – Biblioteka Miejska w Bytowie.

Tegorocznej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu towarzyszy hasło „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w Sieci”. Nadrzędny cel – bezpieczeństwo przede wszystkim, lecz ze wskazaniem na budowanie kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Dlatego postanowiliśmy podnieść sobie poprzeczkę i zorganizować warsztaty, które byłby swoistą lekcją szacunku, ale także nauczyły odpowiedzialności za słowo.

Zgodnie z hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci” w Pracowni Orange w Bytowie 21 lutego 2018 roku odbyło spotkanie edukacyjne dla dorosłych na temat hejtu i mowy nienawiści pn. „Hejt nasz powszedni” – zjawisko facebookowej mowy nienawiści.  Uczestnikami warsztatów byli beneficjenci zajęć prowadzonych w bytowskim Centrum Integracji Społecznej. Spotkanie warsztatowe poprowadził Jacek Prądziński, kustosz Biblioteki Miejskiej w Bytowie, badacz ekologii informacji w Sieci, autor artykułów na temat mowy nienawiści oraz hejtu, prelegent ogólnopolskich konferencji naukowych.

Internet - nieocenione narzędzie komunikacji, edukacji i rozrywki coraz częściej staje się także  narzędziem przestępstw i rozmaitych zagrożeń, których kategorie i zasięg rozrastają się w zastraszającym tempie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, najpoważniejszych i powszechnych zagrożeń w Sieci jest mowa nienawiści, która stała się obecnie nieodłącznym elementem portalu społecznościowego Facebook. Popularność Facebooka oraz złudne poczucie bezkarności jego użytkowników, rodzi działania w Sieci będące zjawiskiem złości, agresji i nienawiści. Dlaczego właśnie Facebook stał się enklawą dla hejterów? Jaki wpływ na mowę nienawiści ma poczucie anonimowości? Czy anonimowość lub fałszywe dane to norma wśród autorów nienawistnych, walczących słów? Czy brak odpowiedzialności za informacje oraz związane z tym skutki społeczne, to norma na portalach społecznościowych? Zajęcia były nie tylko odpowiedzią na powyższe pytania, ale również wskazały zgubne skutki narastającej fali nienawiści.

Przeciwdziałanie i walka z mową nienawiści jest bardzo ważna. Zjawisko nienawistnych słów, niczym nieusprawiedliwionego hejtu, jest coraz bardziej powszechne, jak również krzywdzi coraz więcej niewinnych ludzi. Dlatego tak ważne są akcje informacyjne, które mogłyby uświadomić problem i pomóc osobom pokrzywdzonym. Jednak żadne akcje nie będą skuteczne, jeśli wraz z nimi nie nastąpi wzrost odpowiedzialności za słowo mówione i pisane, także to zamieszczane na portalach internetowych. Każde wypowiedziane słowo jest przekazem, ładunkiem emocjonalnym. Słowa budują rzeczywistość, ale mogą też ją niszczyć. Za sprawą słów rodzą się uczucia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Słowa mogą łagodzić, albo wzmacniać negatywne przeżycia, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Nic tak nie rani jak słowo, dlatego tak istotne jest, aby nieustannie uczyć odpowiedzialności za werbalny komunikat.

Konieczność prowadzenia działań edukacyjnych dotyczących nienawiści w Sieci wynika po części z narastającego problemu przemocy w Internecie, która często ma charakter skrajny, rasistowski i może zagrażać podstawowym wartościom demokratycznego społeczeństwa.

Pierwsza część miała charakter informacyjno-wykładowy. Uczestnicy dowiedzieli się, że mowa nienawiści nie oznacza wszystkich obraźliwych wypowiedzi, ale te nawiązujące pośrednio lub bezpośrednio do cech, na które nikt z nas nie mam wpływu, np. koloru skóry, preferencji seksualnych, a nie zmiennych aspektów, np. poglądów społecznych lub politycznych. Jest więc pojęciem znacznie węższym od hejtingu. Często stanowi jego składową, ale nie może być traktowana jako synonim.

W drugiej części warsztatów uczestnicy analizowali wypowiedzi zawierające elementy mowy nienawiści i hejtu. Celem warsztatu było pobudzenie do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienie świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści. Oczywistym elementem spotkania było wywołanie dyskusji i refleksji na temat mowy nienawiści. Pozwoliło to  nie tylko zwiększyć poziom świadomości na temat możliwych psychologicznych i społecznych skutków stosowania mowy nienawiści, ale przede wszystkim  zwiększyć kompetencje w zakresie porozumiewania się bez przemocy.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018