Licznik odwiedziń: 2204869

Od ziarenka do roślinki... uwalnianie wiosny w Pracowni Orange w Bytowie

01 kwietnia 2018, 11:32

Trzy wydarzenia, trzy grupy przedszkolaków,

można powiedzieć, że do trzech razy sztuka.

Cel osiągnięty! Wiosna uwolniona!

Ostanie dni marca w Oddziale dla Dzieci, a dokładnie w Pracowni Orange upłynęły na intensywnych wiosennych działaniach.  Żywymi lekcjami przyrody z literaturą w tle uwalnialiśmy wiosnę. Wiosna to jedna z czterech pór roku, które możemy obserwować w przyrodzie strefy klimatu umiarkowanego. Astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego. Równonoc wiosenna, zwana również marcową to sytuacja, w której dzień i noc mają równo po 12 godzin. W tym roku astronomiczna wiosna poprzedza kalendarzową – wypadła we wtorek 20 marca, dokładnie o 17.16.

20 marca 2018 roku 6 godzin przed przyjściem astronomicznej wiosny zaczęliśmy akcję jej budzenia.  Do budzenia wiosny zaprosiliśmy grupę 6-latków z Przedszkola nr 2 w Bytowie. Oczywiście, uderzyliśmy mocnym, literackim akcentem. Odświeżyliśmy nasze półki promujące literaturę… książki z wiosenną tematyką dumnie przywitały przedszkolaków. Kilka głośno odczytanych opowiadań zainicjowało wielowątkowe, interdyscyplinarne zajęcia. Opowiadanie  „Tajemnica małego nasionka” J. Wasilewskiej było podstawą dziecięcej burzy mózgów. Od ziarenka do roślinki… dzieci bez problemu nie tylko prawidłowo wskazały etapy rozwoju rośliny, ale także ułożyły historyjkę obrazkową. Jednak największą radość i pobudzenie wywołało zakładanie wiosennego, parapetowego ogródka. Imienne kubeczki –doniczki, ziemia, ziarenka rzeżuchy, woda i niezbędne narzędzia… efekt… rzeżuszkowy ogródek.

Dwa dni po astronomicznym dniu wiosny, dzień po pierwszym, kalendarzowym dniu wiosny… wiosny jak nie było, tak nie ma.   Dlatego postanowiliśmy nie tylko powtórzyć akcję budzenia wiosny w Pracowni, ale wydłużyć ją do końca miesiąca. Tym razem, z kolejną grupą 6-latków z Przedszkola nr 2 w Bytowie, zasadziliśmy ziarenka fasoli.  Fasola, symbol życia, idealnie wpisała się w naszą akcję.

Przybliżyliśmy sobie zjawisko rozwoju rośliny na przykładzie fasoli. Ułożyliśmy historyjkę obrazkową przedstawiającą właśnie to zagadnienie. Porozmawialiśmy o tym, czego rośliny potrzebują do życia i jakie warunki musimy zapewnić, by fasola mogła wyrosnąć. Po części teoretycznej z literackim akcentem, jak na bibliotekę przystało, uzbrojone w wiedzę oraz niezbędne narzędzia przedszkolaki, przystąpiły do działania.

Dzieci to mali badacze świata, więc zaczęliśmy od badania ziemi. Dzieci oglądały ziemię, oceniały – za pomocą zmysłu wzroku – jej wygląd,   za pomocą zmysłu powonienia – zapach oraz  dzięki zmysłowi dotyku – jej strukturę i temperaturę. Następnie każdy samodzielnie umieścił nasiona w odpowiednio przygotowanej doniczce. Było to dla dzieci nie lada wyzwaniem, ale nie brakowało przy tym uśmiechu i zapału do pracy. Podpisane doniczki z roślinami dołączyły do rzeżuszkowego zakątka.

W środę 28 marca 2018 roku w Pracowni Orange rozpoczęliśmy kilkudniowy eksperyment. To kontynuacja naszej akcji „Uwalniamy wiosnę w Pracowni Orange w Bytowie”.  Wiek przedszkolny jest najlepszym okresem do odkrywania i zgłębiania tajników najbliższego otoczenia, gdyż jest pozbawiony niezdrowej rywalizacji i presji osiągania ocen. Dzieci czerpią wiele radości z poszukiwań, eksperymentów i obserwacji. Dlatego do wiosennego eksperymentowania zaprosiliśmy „Kangurki” z Przedszkola nr 1 w Bytowie

Na czym polegał nasz nietypowy eksperyment?  Wiosna to okres, w którym wszystko zaczyna w końcu rosnąć. Poprzez hodowlę fasoli postanowiliśmy wspólnie z przedszkolakami obserwować jak rośnie fasola.   Wiosenny eksperyment to pomysł Aleksandry Kluszczyńskiej, bibliotekarki Oddziału dla Dzieci. Do innowacyjnej hodowli fasoli zainspirowały ją dwa poprzednie spotkania. Wówczas dzieci sadziły rzeżuchę, fasolę. Różne ziarenka, różne rośliny, jednak żadna przyrodnicza lekcja nie pozwoliła na pełną obserwację tego, co właściwie dzieje się pod ziemią, a to najbardziej ciekawi dzieci. Kolejne, trzecie budzenie wiosny to krok ku zaspokojeniu ciekawości poprzez obserwację cyklu rozwoju fasoli zasadzonej w nietypowych „doniczkach”.  Przy okazji wiosennego eksperymentu dzieci nauczyły się, że większość, starych już bezużytecznych przedmiotów może zyskać drugie życie.  Do naszego eksperymentu wykorzystaliśmy nietypowe „doniczki”… stare pudełka na płyty CD/DVD. Pudełka rozłożyliśmy na czynniki pierwsze. Zdjęliśmy zamknięcie, wyjęliśmy element mocujący płytę. Na koniec, ponownie zamontowaliśmy zamknięcie. Do tak przygotowanej „doniczki” nasypaliśmy ziemi oraz włożyliśmy wcześniej namoczone ziarenko fasoli. To pierwszy etap naszego wiosennego eksperymentu „Od ziarenka do roślinki”. Przed nami kilkudniowa pielęgnacja i obserwacja. Dzięki eksperymentowi dzieci dowiedzą się, co się dzieje z nasionami pod powierzchnią gleby. Jak piją wodę z ziemi, jak pęka łupina i wydostaje się korzeń, a nad powierzchnię ziemi zaczyna wyrastać pęd, który później wypuszcza liście.

Od ziarenka do roślinki... uwalnianie wiosny w Pracowni Orange w Bytowie