Trójwymiarowo w Dni Bytowa

18 lipca 2018, 09:45

672. urodziny naszego miasta to trzydniowe święto obfitujące w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i edukacyjne. Dni Bytowa to święto miasta, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań kulturalnych organizowanych na Ziemi Bytowskiej. Tradycja spotkań organizowanych przez Urząd Miejski w Bytowie kontynuowana jest corocznie w lipcu od 1994 roku. W ramach obchodów odbywa się szereg ciekawych wydarzeń na terenie całego miasta. W tym roku jedno z nich odbyło sią także w Bibliotece Miejskiej, a dokładnie w Pracowni Orange.

15 lipca w pomarańczowej, energetycznej przestrzeni odbyły się nietypowe warsztaty nauki trójwymiarowego modelowania. Oryginalne, bo pierwsze takie w Pracowni, jak również w Bytowie, ale przede wszystkim dlatego, że mimo wolnego od pracy niedzielnego poranka, przyciągnęły komplet uczestników.

2 grupy

20 adeptów modelowania 3D

godzin intensywnej pracy

Podczas ponad  2,5 godzinnego spotkania, każda z dziesięcioosobowych grup poznała tajniki modelowania 3D w programie Tinkercad. Tinkercad jest darmowym programem działającym z poziomu przeglądarki internetowej stosowanym przez osoby w każdym przedziale wiekowym: od uczniów szkoły podstawowej po pracowników naukowych wyższych uczelni.  Uczestnicy  poznali niezbędne funkcje i możliwości programu. Przekonali się także, że projektowanie w trzech wymiarach nie jest niczym trudnym, a stworzyć od podstaw model pod druk 3D może dosłownie każdy. Wszystko dzięki Maciejowi Naskrętowi oraz Piotrowi Pobłockiemu, makerom  ze Stowarzyszenia Robisz.to, którzy na co dzień pracują w FabLab powered by Orange. Młodzież i dzieci, pod czujnym okiem prowadzących, projektowali kwiatki, kubki, długopisy, rakiety, lampki, czy ulubione postacie z bajek. Na zakończenie warsztatów każdy mógł zobaczyć na własne oczy, jak pracują drukarki 3D oraz przekonać się, że droga od projektowania do własnego modelu 3D nie jest skomplikowana, ale na pewno długa. Kilkucentymetrowy model drukowany jest kilka godzin.

Wydarzenie to zostało zorganizowane i sfinansowane przez Fundację Orange, która na co dzień wspiera bieżącą działalność naszej bytowskiej Pracowni.

Stowarzyszenie Robisz.to prowadzi działalność edukacyjną i popularyzatorską na polu nowych technologii, przez edukację i działania związane z osobistą fabrykacją aktywizuje lokalne społeczności. Organizację tworzy zgrany zespół siedmiu makerów, otwartych na wszelkie nowości, zajmujących się edukacją w dziedzinie nowych technologii i rzemiosła. Członkowie Stowarzyszenia Robisz.to mają doświadczenie w prowadzeniu FabLabu – warsztatu wyposażonego w narzędzia do tworzenia własnych projektów i realizacji pomysłów. Stolarstwo, krawiectwo, elektronika, architektura, muzyka czy nawet ekologia – to dziedziny, w których stowarzyszenie się specjalizuje.

FabLab powered by Orange (ang. fabrication laboratory) to pracownia stworzona w Warszawie przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to, wyposażona w zaawansowane technologie takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronika. Dzięki wsparciu trenerów można się w niej nauczyć jak twórczo z tych technologii korzystać, aby stworzyć rozmaite przedmioty – od biżuterii po drona. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

Warsztaty z modelowania 3D