Wakacje z „Mądrymi bajkami z całego świata”

10 września 2018, 16:21

Odbyliśmy 8 podróży

Poznaliśmy 11 bajek…

Łącznie w podróżach wzięło udział 79 uczestników.

Wakacje to czas odkrywania ciekawych lądów i zdobywania nowych przyjaźni. Jednak możemy podróżować do magicznych krain nie ruszając się z miejsca, a raz poznani bohaterowie często stają się naszymi kompanami na całe życie. Wystarczy tylko otworzyć książkę, zacząć czytać bajkę i uwolnić fantazję. Wszystkie bajki można czytać bez okazji, tak po prostu. Są jednak bajki, które idealnie pasują do czytania w wakacyjne dni… bajki z różnych zakątków świata.  W każdą wakacyjną środę w Pracowni Orange, dzięki bajkom nie tylko podróżowaliśmy i poznawaliśmy nowych bohaterów, ale przede wszystkim uczyliśmy się wartości ważnych w życiu.

Przez okres wakacji towarzyszyły nam „Mądre bajki z całego świata”, które zabrały nas w podróż do 8 krajów: Polski, Iraku, Filipin, Gruzji, Kambodży, Madagaskaru, Togo i Ugandy. Chociaż głównym celem naszych spotkań było poznanie uniwersalnych wartości i pożądanych cech charakteru, to chcieliśmy pokazać, że są takie miejsca na świecie, gdzie bajki pomagają dzieciom przetrwać. Każde nasze spotkanie to inna bajka, inna podróż, nowy kraj, jednak wszystkim wakacyjnym podróżom towarzyszył ten sam schemat działania… słuchaliśmy, rozmawialiśmy i działaliśmy. Były burze mózgów, konkursy z czytania i słuchania ze zrozumieniem, gry i zabawy związane z danym krajem, ale przede wszystkim był śmiech i zabawa. Dzięki bajkom możemy podróżować bez wychodzenia z domu… chociaż lepiej odbywać tą nietypową podróż w bibliotece wspólnie z innymi dziećmi.

„Mądre bajki z całego świata” to projekt edukacyjny Kulczyk Foundation pod szyldem „Efektu Domina”. Podstawą tego projektu jest 17 bajek z 9 krajów. Czytają je dzieci oraz towarzyszący im dorośli: Dominika Kulczyk, Piotr Fronczewski, Agnieszka Dygant, Małgorzata Socha, Tomasz Ossoliński, Szymon Majewski, Paweł Deląg i Beata Pawlikowska.  Każda bajka ma swoje źródło w podaniach, legendach i historiach kraju, z którego pochodzi. Bohaterami są dorośli, dzieci o oryginalnych imionach oraz egzotyczne zwierzęta obdarzone ludzkimi cechami. W każdej bajce bohater staje w obliczu wyzwania: zagadki, którą musi rozwiązać, zadania, które musi zrealizować, trudności do pokonania. Musi zmierzyć się z nadprzyrodzonymi siłami i przeciwnościami losu, wykazać się hartem ducha, cierpliwością, szlachetnością i inteligencją, a nierzadko również sprytem. Bajki zawierają przesłanie moralne, odkrywają przed dziećmi świat wartości i pożądanych cech ludzi.

Wakacje z „Mądrymi bajkami z całego świata”