Wydarzenia
Narodowe Czytanie 2018
12 września 2018, 17:48

W związku z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w wyjątkowej formule, czytaliśmy aż dwie lektury.
8 września na Dziedzińcu XIV-wiecznego Zamku Krzyżackiego w Bytowie zaproszeni goście przeczytali oryginalne fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz wybrane utwory z Antologii Niepodległości.
Zaprezentowane powstałe na przestrzeni wieków teksty, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej były formą uczczenia jubileuszu 100-lecia Niepodległości. Ponadto inna formuła Narodowego Czytania była okazją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej.
Nowa formuła ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo nie zakłóciła jednak tradycji. Bytowskie wydanie Narodowego Czytania, jak co roku odbyło się w zamkowej przestrzeni, chociaż inaczej zaaranżowanej, a to za sprawą współorganizacji z Nadleśnictwem Bytów oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie, którzy tego dnia i w tym samym miejscu obchodzili XX Jubileuszowy Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej im. Kazimierza Żywickiego.
Czytali z nami:
Przedwiośnie [fragment o „szklanych domach”]:
- Leszek Waszkiewicz, Starosta Bytowski,
- Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa,
- Adam Leik, Dyrektor ds. marketingu Firmy Drutex S.A.,
- Maria Kułakowska, słuchaczka UTW
Wybrane utwory z Antologii Niepodległości:
- Andrzej Szczepanik, członek Klubu Literackiego WERS – Józef Wybicki, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech,
- Wiesław Pupka Lipinski, starszy ogniomistrz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie - Ignacy Krasicki, Święta miłości kochanej ojczyzny,
- Hanna Finster-Wirkus, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie - Adam Mickiewicz, Do matki Polki,
- Rafał Hering, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie - Adam Asnyk, Póki w narodzie myśl swobody żyje,
- Tadeusz Talewski, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie - Maria Konopnicka, Pieśń o domu,
- Druhna Natalia Sekulska, ZHP Chorągiew Gdańska Hufiec Bytów - Leopold Staff, Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
- Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bytowie - Jarosław Marek Rymkiewicz, Rozmowy polskie latem 1983 roku
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach.
Ideą Narodowego Czytania w Bytowie organizowanego przez pracowników Biblioteki Miejskiej jest przede wszystkim wyjście do ludzi, dlatego też wydarzenie to obywa się w otwartej przestrzeni miejskiej. Działanie to ma zaintrygować, zaciekawić i zintegrować lokalną społeczność. Każde Narodowe Czytanie w Bytowie to wielkie wydarzenie, w którym licznie uczestniczą mieszkańcy i turyści, w tym także zagraniczni.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich czytających, którzy zechcieli przyłączyć się do tegorocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Miejskiemu w Bytowie oraz Starostwu Powiatowemu w Bytowie. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia zaprzyjaźnionych instytucji. Dziękujemy Krzysztofowi Zwarze, Prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie, Danielowi Lemke, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Bytów, Mirkowi Zahlowi, instruktorowi Bytowskiego Centrum Kultury, a w szczególności młodzieży z sekcji wokalnej Bytowskiego Centrum Kultury za muzyczną oprawę.