Licznik odwiedziń: 2205535

Podsumowanie akcji „Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj Bibliotece – edycja 2017”

20 października 2018, 16:47

Nic tak nie otwiera serca darczyńcy jak właściwe podziękowanie. Niby truizm, ale jego brak lub niewłaściwa forma może nie tylko zniechęcić, ale także urazić darczyńcę.  Nie może to być zwyczajny komunikat, lecz pełne wdzięczności „Dziękuję”. Podziękowanie powinno mieć specjalną oprawę, a składać powinna je najważniejsza osoba w instytucji.

Od samego początku akcja „Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj Bibliotece” odbywa się pod patronatem Bożeny Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie. Natomiast najważniejszą częścią kampanii jest wyjątkowe wydarzenie – spotkanie z darczyńcami. Co roku w zamkowych, bibliotecznych murach mają miejsce spotkania, których ideą jest docenienie i podziękowanie darczyńcom za wzbogacenie księgozbioru, za otwarte na potrzeby Biblioteki serce, życzliwość i pomoc. Podsumowanie edycji 2017 odbyło się 18 października 2018 roku w Pracowni Orange. Było poważnie o roli książki i z humorem o bibliotece, w który wprowadził monolog Krystyny Sienkiewicz „Bibliotekarka”. Specjalnie dla ofiarodawców zaśpiewała Agata Kułakowska z sekcji wokalnej Bytowskiego Centrum Kultury.

Trwająca od ponad 15 lat w bytowskiej książnicy akcja „Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj Bibliotece” od samego początku oparta jest na jasnych zasadach. Każdy ofiarodawca, w tym ten potencjalny, który wcześniej pyta o warunki przekazania Bibliotece książek, jest zapoznawany z zasadami przyjmowania darów. Wszystkie otrzymywane dary przyjmowane są z zaznaczeniem, że dopiero po gruntownej analizie przydatności zostanie podjęta decyzja czy dany tytuł będzie włączony do księgozbioru. Darczyńca jest informowany, że w przypadku negatywnej oceny podarowanych tytułów, przekazywane są one do Filii lub innych bibliotek na terenie powiatu bytowskiego.  Taka transparentność akcji przyczyniła się do utworzenia stałej i zaangażowanej grupy ofiarodawców, którzy chętnie uczestniczą w tworzeniu księgozbioru, obdarowując Bibliotekę interesującą literaturą. Zdecydowana większość przekazywanych książek bytowskiej placówce to książki prawie nowe, bo tylko raz przeczytane.  Są to popularne powieści, szkolne lektury, albumy, opracowania, a nawet najnowsze hity czytelnicze. I chociaż darczyńcy wykazują się coraz większym wyczuciem, znajomością literatury, przekazują prawie wyłącznie tytuły zgodne z polityką kształtowania księgozbioru, to wciąż stanowią one dary kontrolowane. Być może w tym tkwi sukces nie tylko samej akcji, ale wzrostu czytelnictwa…

Dary książkowe wzbogacają i urozmaicają zbiory, szczególnie, gdy środki na kupno są ograniczone i wystarczają jedynie na literaturę ściśle odpowiadającą potrzebom czytelników. Każda z bibliotek może pochwalić się obszerną listą przekazanych książek, jednak nie wszystkie mogą poszczycić się stałą grupą darczyńców, którzy przekazują bibliotece zupełnie nowe książki. Dzięki akcji „Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj Bibliotece” Biblioteka Miejska w Bytowie zjednała sobie wielu przyjaciół, którzy szczodrze obdarowują ją prawie nowymi książkami, bo tylko raz przeczytanymi.

Podsumowanie akcji „Kupiłeś? Przeczytałeś? Podaruj Bibliotece – edycja 2017”