Wycieczka do światowej stolicy piernika

13 grudnia 2018, 19:10

Do tej pory słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy naszej Bibliotece uczestniczyli w wykładach, warsztatach, laboratoriach, seminariach, koncertach, spotkaniach autorskich. Do tej licznej grupy zajęć dołączyła wycieczka, która była efektem wakacyjnych warsztatów pn. „Podróżować każdy może…”.

11 grudnia studenci trzeciego wieku odwiedzili światową stolicę piernika – TORUŃ.

Toruń, to miasto położone na styku Pojezierza Chełmińskiego i Kotliny Toruńskiej. Jedno z najbogatszych w zabytki miast polskich z bezpośrednim dostępem do Wisły. Z racji swej wartości historycznej, w 1997 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Piękna architektura starego miasta, tajemnicze zakamarki, niezwykłe kształty bram, okien i dachów urzekły niemal każdego z pięćdziesięcioosobowej grupy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pobyt w Toruniu rozpoczęliśmy od warsztatów w Żywym Muzeum Piernika – pierwszej tego typu interaktywnej placówce w Europie. Po przekroczeniu bram odbyliśmy dwie podróże w czasie. W magiczny sposób przenieśliśmy się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, a następnie, przy użyciu drewnianych form, wypiekliśmy z niego toruńskie specjały. Z średniowiecza przenieśliśmy się na początek XX wieku. Zobaczyliśmy m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Poznaliśmy tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem!

Po muzeum przyszła kolej na ponad dwugodzinną pieszą wycieczkę z przewodnikiem. Zwiedziliśmy najbardziej prestiżowe i reprezentacyjne ulice historycznego Torunia: Szeroką, Królowej Jadwigi oraz oba średniowieczne rynki: Staromiejski i Nowomiejski.

Bez wątpienia jedną z największych wycieczkowych atrakcji było Centrum Popularyzacji Kosmosu „PLANETARIUM – TORUŃ”. Siedząc wygodnie w fotelach podróżowaliśmy do granic poznawalności Wszechświata, gdzie piękno i harmonia mieszają się z monstrualnymi zjawiskami. Startując z powierzchni Ziemi napotkaliśmy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali.

Toruń jest odwiedzany corocznie przez tysiące turystów dla swojej jakże uroczej staromiejskiej zabudowy i wielu gotyckich zabytków. Mniej zapewne jest znany z tego, że tutaj właśnie, w 1921 roku urodził się jeden z najsłynniejszych polskich podróżników, Tony Halik. Nic więc chyba w tym dziwnego, że właśnie to miasto wybrała jego żona, także znana podróżniczka, Elżbieta Dzikowska, przekazując temu grodowi pozostałe po swoim mężu pamiątki. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika było ostatnim historyczno-edukacyjnym punktem programu wycieczki.

Atrakcją wieczoru był oczywiście Jarmark Bożonarodzeniowy. Uczestnicy  mogli nie tylko zakupić produkty niezbędne do organizacji świątecznej kolacji, znaleźć inspirację dla cudownych gwiazdkowych upominków, ale również degustować grzańca, czy proponowane przez restauratorów przysmaki.

Wycieczka odbyła się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Miejskiej. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy bytowskiej książnicy jest jednym z sześciu w regionie, który realizowany jest w ramach projektu Akademii Pomorskiej w Słupsku pn. „ASA Akademia Seniora Aktywnego”.  Projekt ten został najwyżej oceniony w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. W ramach programu „ASA Akademia Seniora Aktywnego” finansowane są zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie w czterech istniejących Uniwersytetach Trzeciego Wieku (w Słupsku, Ustce, Redzikowie i Łebie) oraz dwóch nowo powstałych w Człuchowie i w Bytowie. Porozumienie w sprawie realizacji projektu w Bytowie 27 lutego 2018 roku podpisali Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa oraz prof. Zbigniew Osadowski, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. Realizacja projektu rozpoczęła się w marcu, a zakończyła w październiku 2018 roku. W ramach działania odbyły się m.in. panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, wykłady, wyjazdy studyjne, konferencje… i wycieczka do Torunia.

Wycieczka do światowej stolicy piernika