Powiatowy Dzień Bibliotekarza 2019

28 czerwca 2019, 08:37

27 czerwca 2019 roku w ramach zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowaliśmy wyjazd do Muzeum Stutthof w Sztutowie - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945). Sztutowo to wyjątkowe miejsce. To tutaj w 1939 roku powstał obóz, który stał się miejscem kaźni najpierw Polaków z terenu Wolnego Miasta Gdańska, Pomorza, a z czasem dla ludzi praktycznie z całej Europy. To także pierwszy obóz koncentracyjny, który powstał na terenie dzisiejszego państwa polskiego. Splotły się w nim losy ok. 110 tys. więźniów z całej Europy, z których, według szacunków, 65 tys. poniosło śmierć.

Głównym celem edukacyjnej wycieczki było powstałe w 1962 roku Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji oraz miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów zagłady.

Obóz koncentracyjny Stutthof stanowił jedno z głównych miejsc, służących do masowej eksterminacji ludności na obszarze okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie. W czerwcu 1944 roku włączono go do realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady. Łącznie przez KL Stutthof przeszło około 120 tys. więźniów, obywateli 25 krajów, z czego 50 tys. Żydów. Liczbę ofiar ocenia się na ponad 65 tys. ludzi. Niektóre źródła podają liczbę 85 tys. zamordowanych. Powstałe w 1962 roku Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji oraz miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów zagłady. W edukacyjno-integracyjnej wycieczce udział wzięło 31 bibliotekarek i bibliotekarzy z terenu powiatu bytowskiego.

Biblioteka Miejska w Bytowie, samorządowa instytucja kultury Gminy Bytów, od dnia 23 lipca 2002 roku na mocy zawartego porozumienia pomiędzy Starostą Powiatu Bytowskiego a Burmistrzem Miasta Bytowa, pełni zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej. Obejmuje swym zasięgiem biblioteki publiczne poszczególnych miast i gmin w powiecie wraz z podległymi im filiami (10 bibliotek głównych i 8 filii). Głównym zadaniem Powiatowej Biblioteki Publicznej jest opieka merytoryczna, która realizowana jest m.in. poprzez działalność instrukcyjno-metodyczną, dodatkowe inicjatywy kulturalne i edukacyjne wspomagające pracę podopiecznych bibliotek, aktywizujące, sieciujące i integrujące środowisko bibliotekarskie.

Powiatowy Dzień Bibliotekarza 2019