Licznik odwiedziń: 2197433

Wydział Nauk o Zdrowiu – wyjazd studyjny

28 września 2019, 13:43

Ostatni w tym roku kalendarzowym wyjazd studyjny do Wydziału Nauk o Zdrowiu odbył się 26 września 2019 roku. Była to już czwarta wizyta słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w słupskiej uczelni. Tym razem warsztaty poświęcone były nie tylko tematom zdrowego odżywiania w chorobach dietozależnych, tj. cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, nadwaga i otyłość, ale również analizie składu ciała uczestników.

Analizie składu ciała, nieinwazyjnemu, szczegółowemu badaniu wnętrza organizmu, zostali poddani wszyscy słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, włącznie z koordynatorem, Jackiem Prądzińskim. Przeprowadzone zostało m.in. badanie BMI. BMI to współczynnik masy ciała, na podstawie którego można określić, czy dana osoba jest wychudzona / ma wagę w normie / ma nadwagę / otyłość. Analiza składu ciała rozszerzona została także  o procentowe badanie zawartości tkanki tłuszczowej. Dzięki temu każdy mógł dowiedzieć się np. ile dokładnie kilogramów musi zrzucić, by jego waga wróciła do normy.

Zajęcia dla studentów trzeciego wieku z Bytowa poprowadziły: Aleksandra Góral-Kubasik, kierownik Pracowni Umiejętności Praktycznych Katedry Pielęgniarstwa oraz dr n. med. Magdalena Tańska z Zakładu Fizjoterapii Katedry Fizjoterapii i Ratownictwa Medycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Zajęcia odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Wydział Nauk o Zdrowiu – wyjazd studyjny