Jeste¶my na Facebooku

Urz±d Miasta Bytów

Spotkanie z Beat± Olg± Kowalsk±

07 paĽdziernika 2019, 13:55

Noc Bibliotek  poza przeciętno¶ci±. Jeden wieczór, który poł±czył dwie akcje – Noc Bibliotek 2019 i BytOFFsky Festival „Poza Przeciętno¶ci±”.

5 paĽdziernika 2019 w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych odbyło się nietypowe spotkanie z Beat± Olg± Kowalsk±, aktork± teatraln±, filmow± i choreografk±.

Biblioteka to miejsce spotkań z różnymi ludĽmi, nie tylko pisarzami, ale także aktorami. Sobotnim wydarzeniem wpisali¶my się w festiwalow± ideę w ramach, której odbywaj± się w Bytowie spotkania artystyczne, koncerty oraz przedstawienia teatralne. Przez kilka dni Bytów jest miastem muzyki i teatru. U nas dominował teatr. Wywiad z Beat± Olg± Kowalsk±, nie tylko o teatralnej drodze zawodowej, ale także i filmowej, poprowadził Jacek Pr±dziński.

Dwugodzinne spotkanie było swoist± interakcj± z publiczno¶ci±. Liczne pytania, w tym też bardzo prywatne, padały także z widowni. . Na zakończenie do artystki ustawiła się długa kolejka zainteresowanych zdobyciem autografu, ale przede wszystkim możliwo¶ci± zrobienia wspólnego zdjęcia.

Beata Olga Kowalska, absolwentka PWST we Wrocławiu. Już na studiach zadebiutowała rol± Lenny w spektaklu "Zbrodnie serc" w Teatrze Nowym w Łodzi, gdzie otrzymała nagrodę za debiut i angaż (1991-95). Następnie zwi±zała się z Teatrem Powszechnym w Łodzi (1995-2005). W Teatrze Muzycznym w Gdyni zagrała m.in. Monę oraz Mamę Morton w musicalu "Chicago" oraz Lolę Blau w spektaklu "Dzi¶ wieczorem Lola Blau" w reż. A. Ozgi. Ma na koncie wiele ról dramatycznych, m.in. Anieli w "¦lubach panieńskich", Violi/Cesaria w "Wieczorze trzech króli", Goplany w "Balladynie", Bianki w "Białym małżeństwie", Anety w "Małym dworku", a także Antygony. Za rolę Marleny Dietrich w spektaklu "Edith i Marlene" otrzymała indywidualn± nagrodę aktorsk± na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie. Jest także dwukrotn± laureatk± Przegl±du Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz nagrody Prezydenta Miasta Łodzi. Szerszej publiczno¶ci znana jest z seriali telewizyjnych: "Klan", "M jak miło¶ć", "Plebania", "Na Wspólnej" i "Ojciec Mateusz". Obecnie zwi±zana jest na stałe z serialem "Ranczo" (rol± doktorowej Wezółowej). Gra równolegle w spektaklu powstałym na kanwie serialu zatytułowanym "Cud medyczny w Wilkowyjach". Występowała również w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także w Teatrze Muzycznym "Roma" (m.in w musicalu "Mamma Mia!").

Spotkanie z Beat± Olg± Kowalsk±