Sekcja historyczna – spotkanie III

04 listopada 2019, 16:14

Po półrocznej przerwie słuchacze bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ponownie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie poświęconym zagadnieniom historycznym.

4 listopada wykład nt. „Polscy za granicą ryską oraz Druga Rzeczpospolita wobec Polaków w Związku Sowieckim w okresie międzywojennym” poprowadził prof. dr hab. Robert Kuśnierz z Zakładu Studiów Wschodnich Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Dr hab. Robert Kuśnierz, prof. AP – sowietolog, zajmuje się także dyplomacją i wywiadem wojskowym w II RP. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, promotor: prof. zw. dr hab. Tadeusz Radzik. W roku 2015 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.  Od 2016 roku dyrektor Instytutu Historii i Politologii AP, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Scripta Historica”; senator AP XV kadencji (2016-2020); od 2014 roku koordynator dla studentów z Ukrainy przyjeżdżających do Instytutu Historii i Politologii na wymiany semestralne.

Zajęcia sekcji historycznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Sekcja historyczna (zadanie 6.100 lat Niepodległa) – nabycie wiedzy z zakresu historii związanej z dziejami Polski, nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości.  W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 8 spotkań, łącznie 36 godzin zajęć poświęconych zagadnieniom z zakresu historii.

Sekcja historyczna – spotkanie III