Spotkania
Sekcja geograficzna – spotkanie VII i VIII
27 listopada 2019, 14:51
Ostanie spotkanie w tym roku kalendarzowym sekcji geograficznej odbyło się 27 listopada 2019 roku. Dr Krzysztof Parzych z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, opiekun bytowskiej sekcji geograficznej, omówił atrakcje turystyczne Sudetów i Karpat. Omówione kolejne dwa regiony zamknęły cykl tematyczny związany z atrakcjami turystycznymi Polski. Ku zdziwieniu wszystkich słuchaczy, spotkanie zakończyło się kolokwium. Opiekun sekcji geograficznej w formie testu sprawdził nabytą wiedzę z zakresu wszystkich regionów Polski. Uczestnicy musieli m. in. wymienić nazwę najwyższego polskiego wodospadu, podać nazwę najdłuższej polskiej jaskini oraz rozpoznać miasta poprzez charakterystyczne budowle. Trzy grupy z najwyższą punktacją otrzymały nagrody w postaci przewodników turystycznych oraz gadżetów Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Dr Krzysztof Parzych specjalizuje się w geografii społeczno-ekonomicznej. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przestrzeń turystyczna i determinanty jej kształtowania, waloryzacja przestrzeni turystycznej, turystyka religijna, turystyka na obszarach pojeziernych i nadmorskich oraz turystyka miejska.
Zajęcia sekcji geograficznej odbyły się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.
Sekcja geograficzna (zadanie 4. Klub Seniora Podróżnika) to cykl wykładów kształtujących umiejętności organizowania imprez turystycznych dedykowanych 50 słuchaczom bytowskiego UTW. W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 8 spotkań, łącznie 36 godzin zajęć pozwalających nabyć wiedzę o walorach turystyczno-krajoznawczych Polski.