Spotkania
Z życia uchodźcy w Polsce od kuchni
06 grudnia 2019, 17:22
Dyskusja z kulinariami w tle. O życiu uchodźcy w Polsce od kuchni, dosłownie i w przenośni, opowiedziała Khedi Alieva z Gdańskiej Rady Imigrantów. Spotkanie dyskusyjno-kulinarne odbyło się 5 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange. Krzysztof Wirkus z Fundacji Rozwoju Lokalnego Parasol oraz Dorota Jaworska z Fundacji Kobiety Wędrowne, przedstawili społeczno-prawną sytuację imigrantów i uchodźców w Polsce. Natomiast Khedi Alieva omówiła życie na emigracji w Polsce z perspektywy własnych doświadczeń. Spojrzenie na los uchodźcy w polskich realiach oczami Czeczenki, która od 7 lat żyje w naszym kraju, sprawiło, że omawianie trudnych zagadnień nie było zwykłym teoretyzowaniem.
Dwugodzinne spotkanie z Khedi Alievą było niemal nieustanną interakcją z publicznością. Jedno pytanie wywoływało lawinę kolejnych, a każda odpowiedź rozpoczynała nowy wątek i kolejne pytania.
Khedi Alieva - Czeczenka, uchodźczyni. W swoim kraju najpierw studiowała chemię (poszła na studia jako jedyne dziecko z siedmiorga rodzeństwa), potem prawo. Przyjechała do Polski z trójką dzieci, z Groznego - stolicy objętej wojną Czeczenii. Mieszka w Gdańsku od 7 lat. Członkini Rady Imigrantów i Imigrantek. Brała udział w pracach nad modelem integracji imigrantów i modelem równego traktowania. Założyła Fundację Kobiety Wędrowne, która pomaga uchodźczyniom w znalezieniu pracy i rozwiązywaniu problemów prawnych. Twórczyni Domu Międzykulturowego, innowacyjnego projektu integracji imigrantów w Gdańsku. Uczestniczka sieci European Network of Migrant Women.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu SIEĆ INTEGRACJI, który jest współfinansowany ze środków gminy Bytów i własnych realizatora – Fundacji Parasol.