Encyklopedia nauk – wykłady ogólne

09 grudnia 2019, 13:13

Z marketingu politycznego do roślin trujących. Tematyka wykładów ogólnych dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bardzo różnorodna, bo dotyczy wszystkich dziedzin wiedzy. Do wykładów z dziedzin nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, dołączyły dwa wykłady z zakresu nauk przyrodniczych.

9 grudnia 2019 roku w Pracowni Orange studenci trzeciego wieku wzięli udział w dwóch wykładach na temat roślin. O roślinach, które „zmieniły świat” oraz o prawdach i mitach roślin trujących, opowiadał dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody.

dr hab. Zbigniew Sobisz – pracownik naukowy Instytutu Biologii i Nauki o Ziemi, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zawodowo zajmuje się fitosocjologią i systematyką roślin. Tematyka badawcza jego prac i publikacji to: szata roślinna biotopów śródpolnych Pomorza, flora naczyniowa parków podworskich i cmentarzy oraz rośliny inwazyjne. Do najważniejszych jego publikacji należą: „Zabytkowe parki podworskie Pomorza Środkowego” oraz „Zróżnicowanie szaty roślinnej biotopów śródpolnych i pól Pobrzeża Koszalińskiego”.

Wykład ogólny odbył się w ramach Projektu „Wiedzieć, Umieć, Chcieć”. Projektu realizowanego przez Akademię Pomorską w Słupsku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki, Działanie: 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji osób w wieku 50+, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Słupsku, Ustce, Bytowie i Człuchowie. Projekt realizowany będzie do 28.02.2021 roku.

Zadanie 2. Encyklopedia nauk – to cykl wykładów z różnych dziedzin dedykowanych 50 słuchaczom bytowskiego UTW. W roku 2019 dla studentów trzeciego wieku zaplanowano 15 wykładów ogólnych, łącznie 30 godzin zajęć.

Encyklopedia nauk – wykłady ogólne