Licznik odwiedziń: 2204041

Podstawy programowania i robotyki – szkolenie dla nauczycieli

11 stycznia 2020, 14:11

Szkolenie z podstaw  programowania i robotyki z wykorzystaniem aplikacji LOFI Blocks i zestawów edukacyjnych LOFI Robot, odbyło się 10 stycznia 2020 roku w Pracowni Orange.

W ramach szkolenia nauczyciele poznali możliwości zestawów LOFI Robot oraz środowiska LOFI Blocks (www.lofiblocks.com), które może stanowić rozwinięcie nauki kodowania w Scratchu i sposób na przejście z programowania blokowego do pisania kodu. Szkolenie poprowadził Paweł Brokl, jeden z twórców robotów LOFI

Ostatnie lata to niebywały rozwój mody na naukę programowania wśród dzieci i związane z nauką programowania zmiany w podstawie programowej. Na rynku edukacyjnym pojawiło się dużo narzędzi przeznaczonych dla edukacji wczesnoszkolnej, robotów i gier, które pozwalają uczyć podstawowych konceptów programowania poprzez zabawę̨. Nieustającą popularnością cieszy się również Scratch, który dla większości dzieci na całym świecie jest obecnie pierwszym środowiskiem do programowania. Mniej uwagi poświęca się kolejnemu etapowi edukacji, podczas którego z czystej zabawy próbujemy przejść na rozwiązywanie konkretnych problemów takich jak stworzenie strony internetowej, zaprojektowanie elektronicznego urządzenia, czy napisanie aplikacji mobilnej.

LOFI Blocks to darmowa aplikacja do nauki programowania, dostępna w wersji online na komputerach stacjonarnych oraz na urządzeniach mobilnych (Android, iOS).

Podczas szkolenia nauczyciele sprawdzili m.in jak przy pomocy LOFI Blocks można uczyć programowania poprzez:

• robotykę i mechatronikę w oparciu o Arduino i zestawy LOFI Robot CODEBOX
  • rysowanie
  • tworzenie muzyki
  • naukę języków obcych

Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Słupsku Filią nr 1 w Bytowie.

[J.P.]

Podstawy programowania i robotyki – szkolenie dla nauczycieli