„Kultura w Sieci” - szkolenie dla bibliotekarzy

18 czerwca 2020, 11:38

Po trzymiesięcznej przerwie powróciliśmy do szkoleń z zakresu kompetencji cyfrowych. Umiejętności cyfrowe poruszania się w świecie wirtualnym są obecnie niezbędnym narzędziem oszczędzającym czas i pieniądze. Świat wirtualny spotykamy zarówno w pracy, nauce, opiece nad dziećmi, przy załatwianiu spraw administracyjnych, jak również w kulturze. 17 czerwca 2020 roku w Pracowni Orange kompetencje cyfrowe z zakresu „Kultury w Sieci” poszerzali bibliotekarze z terenu powiatu bytowskiego.

Podczas szkolenia uczestnicy poznali portale wspomagające rozwój kulturalny i odwiedzili wirtualne galerie. Porozmawiali o edukacji w zakresie szeroko pojętej kultury, e-marketingu i aplikacjach przydatnych w działalności kulturalnej. Ważnym tematem poruszanym podczas szklenia były także cyberzagrożenia i ochrona przed nimi. Dodatkowym zagadnieniem, które zostało omówione przez prowadzącego była genealogia i szukanie przodków. Ponadto bibliotekarze poznali najnowsze kanały komunikacji internetowej wspomagające realizację działań kulturalnych oraz narzędzia ułatwiające tworzenie treści internetowych.

Szkolenie poprowadził dr Marcin Karwowski - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie bibliologii i informatologii, dyplomowany infobroker, coach i trener. Doradca merytoryczny w centrach organizacji pozarządowych, koordynator projektów, członek Stowarzyszenia MENSA Polska. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kokoszkowach. Specjalizuje się w optymalizowaniu pracy instytucji i firm poprzez: udoskonalanie komunikacji, wdrażanie nowych mechanizmów zarządzania, szkolenia z zakresu kompetencji menedżerskich, cyfrowych, trenerskich i miękkich.

Szkolenie odbyło się w ramach projekt pn. „Akademia kompetencji cyfrowych dla mieszkańców Gminy Bytów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie nr 3.1 „ Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych” realizowanego przez Gminę Bytów w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju. Nadzór nad projektem w imieniu Gminy Bytów pełni Jacek Prądziński. Szkolenia mają na celu podniesienie kompetencji cyfrowych w zakresie umiejętności informatycznych, komunikacyjnych, korzystania z usług publicznych, czyli - jak wykorzystać zasoby Internetu, aby podnieść skuteczność jego działania w codziennym życiu.

„Kultura w Sieci” - szkolenie dla bibliotekarzy