Licznik odwiedziń: 2203732

Szkolenie „Rodzic w Internecie”

02 lipca 2020, 14:10

Globalna pandemia COVID-19 uświadomiła wszystkim jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa technologia. Kompetencje cyfrowe nazywane kiedyś kompetencjami przyszłości, stały się nagle kompetencjami codzienności. Dlatego tak ważne jest nieustanne nabywanie kolejnych umiejętności poruszania się w Sieci. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku, ponieważ każdy z nas miał okazję dostrzec, że Sieć stała się nagle niezbędnym narzędziem w rękach biznesu, administracji publicznej, placówek edukacyjnych i służby zdrowia. Szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych od kilku lat są u nas codziennością i od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem.  Jednak po wznowieniu ich realizacji na każde szkolenie zgłasza się więcej osób niż przewidzianych miejsc. 1 lipca 2020 roku w szkoleniu „Rodzic w Internecie” uczestniczyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, nauczyciele oraz rodzice.

W trakcie szkolenia zostały przedstawione ciekawe zasoby cyfrowe zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Uczestnicy poznali zagrożenia jakie czyhają na dzieci w Internecie oraz sposoby skutecznego zapobiegania wirtualnym niebezpieczeństwom. Spotkanie przygotowało rodziców, opiekunów, pedagogów do odpowiedzialnego korzystania z Sieci oraz do pełnienia roli przewodnika dziecka w cyfrowym świecie. Ponadto uczestnicy poznali cyfrowe zasoby kultury, możliwości edukacji przez Internet, wartościowe gry oraz sposoby komunikacji. Ważnym tematem podczas szkolenia była także prywatność w Sieci.

Szkolenie poprowadził dr Marcin Karwowski - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie bibliologii i informatologii, dyplomowany infobroker, coach i trener. Doradca merytoryczny w centrach organizacji pozarządowych, koordynator projektów, członek Stowarzyszenia MENSA Polska. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kokoszkowach. Specjalizuje się w optymalizowaniu pracy instytucji i firm poprzez: udoskonalanie komunikacji, wdrażanie nowych mechanizmów zarządzania, szkolenia z zakresu kompetencji menedżerskich, cyfrowych, trenerskich i miękkich.

Szkolenie odbyło się w ramach projekt pn. „Akademia kompetencji cyfrowych dla mieszkańców Gminy Bytów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie nr 3.1 „ Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych” realizowanego przez Gminę Bytów w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju. Nadzór nad projektem w imieniu Gminy Bytów pełni Jacek Prądziński. Szkolenia mają na celu podniesienie kompetencji cyfrowych w zakresie umiejętności informatycznych, komunikacyjnych, korzystania z usług publicznych, czyli - jak wykorzystać zasoby Internetu, aby podnieść skuteczność jego działania w codziennym życiu.

Szkolenie „Rodzic w Internecie”