Kolejna część przygód Bycia Herbu Kasztan. Tym razem o gminie Studzienice

19 maja 2021, 17:24

Promocja inna od poprzednich trzech części przygód kasztanowego rycerza, a wszystko przez pandemię. Inna, ale za to innowacyjna i dostępna dla wszystkich w każdym momencie, bo udostępniona będzie w sieci.

Nagranie promocyjne „Bёtk w stёdnicczich stronach” odbyło się w Pracowni Orange 18 maja 2021 roku. Spotkanie poprowadziła Anna Gliszczyńska, autorka serii przygód Bycia, który wraz z wiewiórką Anią podróżuje po Ziemi Bytowskiej. Po poznaniu Bytowa (cz.I „Bycio Herbu Kasztan”, cz. II  „Bycio herbu Kasztan. Na zamku w Bytowie”) wybrali się do gminy Lipnica (część III „Bycio Herbu Kasztan. Na Gochach”). Najnowsza część to opowieść o podróżniczych przygodach po terenach gminy Studzienice. Fragmenty nowych przygód po kaszubsku przeczytali uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy. Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa oryginalnych ilustracji Aleksandry Gliszczyńskiej.

Dwujęzyczna książeczka kontynuuje ideę doskonalenia znajomości języka kaszubskiego wśród najmłodszych. Dzięki dołączonemu na płycie słuchowisku/audiobookowi można także osłuchać się z językiem oraz poćwiczyć poprawną wymowę.

Bycio to oficjalna maskotka gminy Bytów. To pluszowy kasztanek we wdzianku rycerza z napisem „Bytów miasto na Kaszubach” trzymający w ręku tarczę, na której widnieje liść kasztana nawiązujący do wzgórza zamkowego. Wizja tej postaci łączy się bezpośrednio z bytowskim zamkiem, który niewątpliwie jest wizytówką gminy Bytów.