Karawana Opowieści – spotkanie z bajarzem

22 czerwca 2021, 16:06

Karawana Opowieści po raz pierwszy w Bytowie. 22 czerwca 2021 roku odwiedził nas Szymon Góralczyk, bajarz, przedstawiciel znanej w Polsce grupy opowiadaczy, którzy kochają legendy i baśnie. Trzy spotkania jednego dnia. Dwa z nich na temat baśni polskich dedykowane przedszkolakom, natomiast ostatnie o drzewach - trzecioklasistom.

Najmłodsi czytelnicy wysłuchali opowieści pochodzących z różnych zakątków naszego kraju. Dowiedzieli się, jak pokonać olbrzyma, skąd wzięły się bursztyny oraz jak upilnować 1000 niesfornych zająców. Uczniom szkoły podstawowej spotkanie z bajarzem pomogło zrozumieć język drzew. Poznali tajemniczą historię lipy, czarnego bzu oraz Drzewa Świata.

W magiczny świat żywych opowieści zabrał małych czytelników Szymon Góralczyk – bajarz, podróżnik i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (w tym kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miejsc w Polsce i za granicą, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach (Meksyk, Kuba, Palestyna). Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.

Karawana Opowieści – grupa opowiadaczy i muzyków, którzy kochają legendy, baśnie, stare i nowe opowieści. Dzieli się zawartym w nich pięknem, wiedzą i mądrością. Zmienia stereotyp mówiący o tym, że słuchanie baśni jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W swoim repertuarze, oprócz programów dla najmłodszych, ma również propozycje dla dorosłych słuchaczy. Każdy z opowiadaczy ma swój osobny styl i temperament. Wybierają różne historie, poszukują opowieści zabawnych, frapujących, wzruszających, czasem tragicznych, z morałem lub celną pointą. Inspiracje znajdują w książkach, w drugim człowieku, w wyobraźni, w tym, co przynosi samo życie. Opowieści są jak linie papilarne – niepowtarzalne, bardzo indywidualne, osobiste. Do słów dodają gesty, muzykę, czasem taniec. Towarzyszą im różne ciekawe i oryginalne instrumenty: kantele, kalimby, drumle, bębny, skrzypce, tank-drumy i wiele innych. Jak na prawdziwą karawanę przystało, podróżują między miastami, bibliotekami, ośrodkami kultury, przedszkolami, bywają też na festiwalach.