Spotkanie w Filii

08 marca 2022, 11:38

Z papieru na ekran. O adaptacjach filmowych literatury

Co lepiej odwzorowuje rzeczywistość – książka czy film? Na to pytanie próbowały odpowiedzieć nasze Czytelniczki, które w czwartek 3 marca spotkały się w Filii przy ul. Zwycięstwa 1.

Dyskusja toczyła się na temat najsłynniejszych powieści polskich pisarzy, które doczekały się swoich ekranizacji. Dzieła Sienkiewicza, Reymonta, Prusa czy Orzeszkowej stały się podstawą wielu scenariuszy zarówno do filmów jak i seriali. Krzyżacy, Quo Vadis, Nad Niemnem, Ziemia Obiecana, Chłopi, Lalka… Któż z nas nie zachwycał się przepięknymi krajobrazami lub też eleganckimi kostiumami oddającymi nastrój danej epoki?

Realizatorzy odnoszą się z pietyzmem do fabuły, realiów, a nawet do języka i dialogów bohaterów. Z poszanowaniem dzieła literackiego próbują przenieść na ekran historie, które autorzy spisali na kartkach papieru. Jest to niezwykle trudne zadanie, aby wiernie odwzorować świat, którego dzisiaj już nie ma – dawne zwyczaje, obrzędy, relacje między ludźmi.

Wniosków ze spotkania jest wiele, jednak uczestniczki jednogłośnie stwierdziły, że adaptacja filmowa nadaje książce drugie życie. Dodatkowo podsyca zainteresowanie lekturą oraz pozyskuje czytelników. Zatem czytajmy powieści i oglądajmy ich ekranizacje!