DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

30 marca 2022, 12:00

Kobiety o kobietach

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w całości poświęcone było płci pięknej. Nawiązując do obchodzonego niedawno Dnia Kobiet, uczestniczki rozmawiały nie tylko o kobiecej literaturze, ale o samych kobietach. Silnych, niezależnych, czułych i wrażliwych…

Na początku nasza bibliotekarka Gosia przypomniała po krótce historię Dnia Kobiet, który na świecie obchodzony jest od 1909 roku. W Polsce święto było popularne w okresie PRL. Klubowiczki wspominały prezenty, które 8 marca otrzymywały od panów – goździki, rajstopy, a później tulipany.

Znakomitym wstępem do rozmów o literaturze okazała się pozycja Natalii de Barbaro „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”. Znajdziemy w niej opisy charakterologiczne kobiet, a co za tym idzie odpowiedź na nurtujące chyba większość z nas pytanie – kim tak naprawdę jestem? Panie podzieliły się swoimi refleksjami na temat ostatnio przeczytanych książek. Były to głównie pozycje beletrystyczne. Lubianymi autorkami okazały się polskie pisarki: Gabriela Gargaś, Krystyna Mirek i Magdalena Witkiewicz. Nie zabrakło również wspomnień o kobietach, które na stałe zapisały się na kartach historii – Maria Skłodowska-Curie, Edith Piaf czy Frida Kahlo. Ich biografie znajdziecie na naszych półkach.

W przyjaznym gronie i miłej atmosferze dyskutowano o miłościach, uczuciach i rozterkach. Dziękujemy za ogrom emocji!

Działania naszego klubu mają na celu nie tylko merytoryczną dyskusję w czasie spotkań, ale również promocję czytelnictwa i zachęcanie do regularnego wypożyczania książek. I chyba nam się udaje, bo Panie z Biblioteki nie wyszły z pustymi rękami.

Zachęcamy do dołączenia do klubu. Kolejne spotkanie DKK we wtorek 26 kwietnia. Tym razem będziemy rozmawiali o literaturze trudnej, nawiązującej do Akcji Żonkile, czyli obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.