Licznik odwiedziń: 2219208

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

13 maja 2022, 12:57

Wielokulturowość to wielka wartość

O cudzoziemcach, z którymi spotkamy się na co dzień, we wtorek 10 maja opowiadała Ewa Orzechowska z Grupy POMOSTJej członkowie nie tylko bezpośrednio pomagają uchodźcom, ale również wdrażają różnorodne działania edukacyjne w naszym regionie. I tak też było podczas spotkania.

Pani Ewa opowiedziała o kobietach uchodźczyniach z różnych rejonów świata, które świetnie sobie radzą w nowej rzeczywistości. Przybliżyła historie osób, które potrafiły odnaleźć się w zupełnie obcym kraju, a teraz pomagają w tym innym cudzoziemcom.

Jednak nie zabrakło również dyskusji o problemach życia na emigracji – zakwaterowanie, znalezienie pracy, czy szkoły dla dzieci… Bariera językowa, sprawy urzędnicze, a do tego wszystkiego bardzo często spotykana niechęć i dyskryminacja ze strony obywateli naszego kraju.

Jak mówią członkowie grupy POMOST ważne jest, aby pokazać też tę drugą – lepszą stronę multikulturowości, a nie powielać informacji, które głownie przekazują nam media. A co najważniejsze – przede wszystkim musimy potrafić dostrzec w drugim człowieku dobro, a nie zagrożenie.

Wtorkowe spotkanie idealnie wkomponowało się w hasło tegorocznej Edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek: Biblioteka – Świat w jednym miejscu.

Grupa POMOST została założona we wrześniu 2021 roku przez mieszkańców gminy Parchowo zaniepokojonych sytuacją uchodźców docierających do Polski przez granicę z Białorusią. Jej członkowie kierują się wartościami humanitarnymi. Organizują wsparcie dla osób znajdujących się w sytuacji uchodźczej – na granicy, w ośrodkach i w tymczasowych kwaterach, niezależnie od ich pochodzenia.

Do Grupy POMOST należą:

Aniela Daszkowska, Ewa Buczyńska Gańska, Beata Korynt Gostkowska, Katarzyna Neumuller, Emilia Kuczkowska, Grzegorz Kurek, Maciej Kwaśkiewicz, Ewa Orzechowska, Jolanta Osińska, Danuta Pietranek, Joanne Wehrli, Agnieszka Zarzycka