Licznik odwiedziń: 2229299

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

Kreatywne czwartki 2014

11 marca 2014, 17:21

Tematem pierwszego „Kreatywnego czwartku” (2 stycznia 2014 r.) było "Moje noworoczne postanowienie". Każdy z uczestników musiał poważnie zastanowić się, a następnie na specjalnie przygotowanym zwoju papieru wszyscy spisaliśmy nasze postanowienia w formie kontraktu. Cały 2014 rok będziemy mocno pracować nad realizacją swoich zamierzeń, by na ostatnim spotkaniu - w grudniu 2014 r., po uroczystym otwarciu kontraktu, być z siebie dumnym. Ponadto pani Bożena Ogar – Ekiert, zaprzyjaźniona z nami pasjonatka zielarstwa opowiadała licznie zebranym gościom o sposobach przyrządzania mieszanek ziołowych do zaparzania herbatek, dobroczynnych olejków i octów, oraz o produkcji mydełek a nawet win leczniczych. Wszystkie produkty, o których mówiła wytwarza sama i przyniosła je do degustacji.


30 stycznia 2014 r. „Kreatywny czwartek” odbył się pod hasłem „Wyginam śmiało ciało”. Było to spotkanie karnawałowo – taneczne, prowadzone przez panią Bożenę Ogar-Ekiert, która oprócz zielarstwa, zajmuje się także prowadzeniem zajęć fitness z elementami streczingu i jogi. Wszystkie zebrane uczestniczki dawały z siebie wszystko, tańcząc i rozciągając się wylewały siódme poty. Na koniec czekała na nie przepyszna nagroda, przygotowana przez jedną z uczestniczek – panią Krystynę Stachyrę, która upiekła dla wszystkich wielki tort!


13 lutego 2014 r. odbył się trzeci "Kreatywny czwartek" prowadzony przez pracownice Czytelni. Tym razem rozwijaliśmy swoje zdolności plastyczne i wykonaliśmy walentynkowe wyklejanki, używając wycinków ze starych, kolorowych czasopism. Nasze rękodzieła powędrowały do naszych najbliższych z okazji Święta Zakochanych.


20 lutego 2014 r. nasze spotkanie było zatytułowane: „PIT przez Internet, szybko i bezpiecznie!”. Uczyliśmy się wypełniać PIT w wersji elektronicznej, korzystając z instruktażu pracownika Urzędu Skarbowego w Bytowie Bohdana Kaczmaryka. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jakie, w niedalekiej przyszłości, nastąpią zmiany w Urzędach Skarbowych w Polsce, zmiany mające przyspieszyć i ułatwić petentom załatwianie spraw. Organizatorami tego spotkania byli: Biblioteka Miejska w Bytowie wraz z "Akademią Umiejętności Cyfrowych" realizowaną przez Jacka Prądzińskiego w ramach Lokalnego Planu Działania Polski Cyfrowej Równych Szans - projekt  systemowy "Działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu" oraz Urzędem Skarbowym w Bytowie.


6 marca 2014 r.  w ramach "Kreatywnych czwartków" odbyło się niesamowite spotkanie miłośników zielarstwa. Były to warsztaty, podczas których uczestnicy wykonali samodzielnie kremy i toniki do twarzy. Warsztaty poprowadziła pani Bożena Ogar-Ekiert, która zajmuje się zawodowo produkcją przetworów i mieszanek ziołowych, prowadzi firmę „Kaszubskie zioła”. Wszelkie produkty i sprzęty potrzebne do wytwarzania kremów pani Bożena dostarczyła ze swoich prywatnych zapasów, dlatego każdy kto wziął udział w warsztatach zielarskich musiał wnieść opłatę (na pokrycie kosztów produkcji kremu i toniku). Wszystkie wytworzone samodzielnie kosmetyki można było zabrać do domu.


13 marca 2014 r. wymienialiśmy się swoimi ulubionymi przepisami na przyrządzenie wyśmienitego śledzia. Spotkanie było zatytułowane „Ostatki w bibliotece – mój ulubiony przepis na śledzia”. Uczestniczki dzieliły się wiedzą na temat walorów zdrowotnych i smakowych tej ryby, przygotowały kilka sprawdzonych przepisów na śledzia w śmietanie, zalewie czy sałatce, a kilka pań przyniosło śledzie samodzielnie przyrządzone w domu. Największą furorę zrobił śledź po warmińsku przygotowany przez panią Marię Teresę Rudkowską z Niezabyszewa. Dodatkowo pani Ewa Kalisz upiekła wspaniały chleb, który świetnie smakował w połączeniu z rybką. Jak zawsze było wesoło, miło i smacznie!


20 marca 2014 r. odbyło się siódme spotkanie w ramach „Kreatywnych czwartków”, tym razem pod hasłem „Joga w bibliotece”. Podobnie jak 30 stycznia tego roku, ćwiczyłyśmy pod okiem instruktorki Bożeny Ogar-Ekiert, która na koniec poczęstowała nas swojskim, dobroczynnym zakwasem buraczanym.


3 kwietnia 2014 r. gościliśmy u siebie strażaka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie, młodszego kapitana Pawła Pela, który mówił  nam jak zachowywać się w różnych trudnych sytuacjach, gdzie zagrożone jest nasze życie lub zdrowie. Podpowiadał  jak najlepiej postępować gdybyśmy stali się świadkami wypadku, co zrobić gdy zapali nam się komin budynku lub jak najskuteczniej udzielić pierwszej pomocy.


22 maja 2014 r. wyruszyłyśmy w plener by uczyć się rozpoznawać i zbierać zioła. Wyjazd był kontynuacją warsztatów zielarskich, jakie odbyły się w Bibliotece Miejskiej w dniach 5 i 12 grudnia 2013 r. Dwudniowe warsztaty poprowadziła wtedy pani Ewa Kalisz. Zioła to jej pasja i sposób na zdrowie. Przekazała nam wiedzę zdobytą na letnich warsztatach zielarskich w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Tym razem ponownie za sprawą pani Ewy Kalisz, wyruszyłyśmy do Rokitników – miejscowości oddalonej o 2,5 km od wsi Kramarzyny, by tam – wkoło położonego wśród lasów i łąk domu pani Ewy zbierać zioła potrzebne do przyrządzenia pysznej herbaty (liście malin, jeżyn, poziomek). Ponadto uczestniczki zbierały dobroczynne pokrzywy i działające przeciwzapalnie stokrotki. Panie dzieliły się również swoimi sprawdzonymi przepisami na syropy przeciwkaszlowe z mniszka lekarskiego lub nalewki z pędów sosny. Po zbiórce ziół, właścicielka domu oprowadziła nas po okolicy i pokazała własną hodowlę strusi. Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie i rozmowy w miłym towarzystwie.


29 maja 2014 r. zorganizowałyśmy wycieczkę rowerową, tym samym wpisałyśmy się na listę uczestników ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. „Odjazdowy Bibliotekarz” to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Zbiórka miała miejsce o godzinie 9:00 na parkingu przed nowym cmentarzem na Rzepnicy. Oprócz sprawnego roweru, uczestnicy zabrali ze sobą kiełbaskę i bułkę do upieczenia przy ognisku! Trasa przedstawiała się następująco: od cmentarza - nad jezioro Rzepnica, tam zjazd na nasyp kolejowy i nasypem dotarcie nad tzw. jezioro Kupca. Tu krótki odpoczynek, po czym jazda nad jezioro Jeleń, a tam przy wyznaczonym do tego miejscu - ognisko. Organizatorki zadbały o opał na ognisko oraz ciepłą herbatę i kawę. Z kolei uczestniczki rajdu zabrały ze sobą słodki poczęstunek, a jedna z pań upiekła na tę okazją ciasto! Jak zawsze w towarzystwie naszych przyjaciółek biblioteki i stałych bywalczyń „Kreatywnych czwartków”, było bardzo wesoło i miło. Padły nawet propozycje kolejnych spotkań w plenerze – spływie kajakowym w lecie i kuligu zimą. Czas pokarze czy uda się nam coś takiego zrealizować.


12 czerwca 2014 r. spotkanie było poświęcone dobroczynnym działaniom aloesu. Pomysłodawczynią spotkania była bytowska kosmetyczka - Paulina Saj.


11 września 2014 r. zaprosiłyśmy Państwa na spotkanie pod hasłem „Ruch to zdrowie! – fitness w bibliotece”. Tym razem dzięki uprzejmości naszych koleżanek z pracy, zebrałyśmy się w czytelni Oddziału dla Dzieci. Przez dwie godziny wspólnie ćwiczyłyśmy pod czujnym okiem naszej zaprzyjaźnionej instruktorki Bożeny Ogar-Ekiert. Pani Bożena jak zawsze z lekkością i uśmiechem na twarzy wycisnęła z nas siódme poty. Uczestniczki spotkania mogły na koniec odetchnąć przy szklaneczce zdrowego napoju z odrobiną octu jabłkowego.


Co roku zwieńczeniem sezonu wakacyjnego są obchody Światowego Dnia Turystyki, który przypada 27 września. Z tej okazji 25 września 2014 r. odbyło się u nas spotkanie zatytułowane "Podróż mojego życia". Przy kawie rozmawiałyśmy na temat ciekawych zakątków świata, opowiadałyśmy o naszych najciekawszych podróżach - niekoniecznie poza granicami Polski, przejrzałyśmy najnowsze wydawnictwa podróżnicze, zarówno książkowe, jak i czasopisma. Uczestniczki „Kreatywnych czwartków” bardzo często udają się w podróże zagraniczne, więc miały wiele ciekawych anegdot do opowiedzenia.


2 października 2014 r. zaprzyjaźniona z nami pasjonatka zielarstwa – pani Ewa Kalisz zdradziła nam tajemnicę przyrządzania jednego z najzdrowszych specyfików, jakie ludzie kiedykolwiek wymyślili – octu jabłkowego. Jego właściwości można porównać do czosnku, czy kapusty kiszonej. Dowiedzieliśmy się nie tylko jak go przyrządzać, ale także jak wykorzystywać ocet, jakie ma właściwości kulinarne, lecznicze i na co wpływa korzystnie.


Nadeszła jesień, a wraz z nią sezonowe osłabienia organizmu i naszej psychiki. To czas, w którym ciało choruje najczęściej na grypę, a duch na chandrę, przygnębienie, a nawet depresję. 9 października 2014 r. spotkaliśmy się w bibliotece, by wspólnie wesprzeć się w tym trudnym okresie i dowiedzieć się jak można sobie samemu pomóc. Zielarstwo ma już dawno patent w postaci rośliny, której działanie jest niezwykle silne, w dużych ilościach trujące, lecz stosowanie jej z umiarem, pomaga zwalczyć jesienne dolegliwości. Mowa tu o dziurawcu. Dlatego  nasze spotkanie było zatytułowane: „W roli głównej – dziurawiec”. Dowiedzieliśmy się jak zrobić nalewkę z dziurawca i w jakich dawkach ją stosować. Uwaga! Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne nie powinny przyjmować żadnych preparatów na bazie dziurawca, gdyż mogą one obniżyć działanie antykoncepcyjne  leku!!!


Dwa kolejne „Kreatywne czwartki” były poświęcone dobroczynnym właściwościom miodu. 23 i 30 października 2014 gościliśmy u nas pana Romana Bułkę z Niezabyszewa – znanego w naszym regionie pszczelarza, sprzedawcę miodu z własnej pasieki, znawcę tego najsłodszego i najzdrowszego arcydzieła natury. Opowiedział nam m.in. o swej wieloletniej pasji – pszczelarstwie, pszczołach, ulach, a nawet „szpitalach” dla pszczół, które sam wymyślił. Dowiedzieliśmy się jak rozpoznać prawdziwość i dojrzałość miodu, jak należy go zbierać i przechowywać. Pan Roman scharakteryzował najczęstsze odmiany miodu, ale też inne produkty pszczele, takie jak mleczko, propolis, pyłek kwiatowy i wosk. Podzielił się też z nami wiedzą na temat zastosowania produktów pszczelich przy różnych schorzeniach. Spotkanie było bardzo pouczające i … smaczne.


13 listopada 2014 r. rozmawialiśmy o kłamstwach w Internecie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. że marketing szeptany jest na wpół legalnym sposobem „wciskania ludziom kitu”. Ludzie ten kit kupują gdyż dane statystyczne potwierdzają iż 7 na 10 Polaków ufa Internetowi. Internetowy troll to nie byle jaki hejter w sieci. Dziś to pożądany piarowiec, który za niewielkie pieniądze wypromuje formę lub zniszczy konkurenta. Spotkanie było zatytułowane „Uwaga na komercyjne trolle” i prowadziła je pracownica Czytelni – Joanna Bojko-Pela.


„Nalejcie wosku na wodę,
Ujrzyjcie swoją przygodę.
Słucham od swej macierze,
że która mówi pacierze,
w wigiliją Jędrzeja Świętego
ujrzy oblubieńca swego.”
[M. Bielski]

27 listopada 2014 r. zebraliśmy się w Czytelni by porozmawiać o tradycjach związanych z obchodami wigilii Św. Andrzeja (tzw. Andrzejek). Podczas dwugodzinnego spotkania, prowadząca Joanna Bojko-Pela przedstawiła pokrótce biografię Św. Andrzeja, opowiedziała o symbolice tego święta oraz jak kiedyś obchodzono Andrzejki. Przypomniała starodawne zaklęcia, przysłowia i wróżby. Spotkanie nie mogło się obejść bez tzw. lania wosku! Każda z uczestniczek polała przez ucho od klucza roztopiony wosk, a potem wspólnie interpretowałyśmy zastygniętą figurę. Przeważnie okazywało się, że w przyszłości czeka na wróżących sobie - zagraniczna podróż:)


Boże Narodzenie to święto radości, pełne rodzinnej i ciepłej atmosfery. Obowiązkowym elementem tych świąt są ozdoby i dekoracje. Osoby mające dość monotonnych i co roku podobnych do siebie akcesoriów, przyszły do nas 11 grudnia 2014 r., by samemu wykonać oryginalne stroiki. Warsztaty poprowadziła pani Maria Teresa Rudkowska – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Niezabyszewo „Sploty”, która przybyła do nas w towarzystwie 3 innych członków „Splotów”. W Czytelni zebrały się 23 osoby, by w miłej, świątecznej atmosferze, przy zapachu świeżo ściętych gałązek drzew iglastych i przy dźwiękach kolęd, wykonać dla siebie piękne stroiki. Wykorzystano do tego gąbki florystyczne do kompozycji mokrych, żywe gałązki różnych drzew, szyszki, buczynę, suszone owoce i wiele innych ozdób. Wszystkie wykonane przez siebie stroiki uczestnicy warsztatów zabrali do domu. Mamy nadzieję, że będą przypominać im miły pobyt w naszej Bibliotece.


 

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne

Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

Spotkanie z pszczelarzem Romanem Bułką

W roli głównej dziurawiec

W roli głównej dziurawiec

W roli głównej dziurawiec

W roli głównej dziurawiec

Ocet jabłkowy na zdrowie

Ocet jabłkowy na zdrowie

Ocet jabłkowy na zdrowie

Ocet jabłkowy na zdrowie

Ocet jabłkowy na zdrowie

Ocet jabłkowy na zdrowie

Podróż mojego życia

Podróż mojego życia

Podróż mojego życia

Podróż mojego życia

Podróż mojego życia

Podróż mojego życia

Ruch to zdrowie! - fitnes w bibliotece

Ruch to zdrowie! - fitnes w bibliotece

Ruch to zdrowie! - fitnes w bibliotece

Ruch to zdrowie! - fitnes w bibliotece

Ruch to zdrowie! - fitnes w bibliotece

Ruch to zdrowie! - fitnes w bibliotece

Dobroczynne działanie aloesu

Dobroczynne działanie aloesu

Dobroczynne działanie aloesu

Dobroczynne działanie aloesu

Dobroczynne działanie aloesu

Dobroczynne działanie aloesu

Odjazdowy Bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz

Spotkanie ze strażakiem

Spotkanie ze strażakiem

Spotkanie ze strażakiem

Spotkanie ze strażakiem

"Joga w bibliotece"

"Joga w bibliotece"

"Joga w bibliotece"

"Joga w bibliotece"

Ostatki w bibliotece - mój ulubiony przepis na śledzia

Ostatki w bibliotece - mój ulubiony przepis na śledzia

Ostatki w bibliotece - mój ulubiony przepis na śledzia

Ostatki w bibliotece - mój ulubiony przepis na śledzia

Ostatki w bibliotece - mój ulubiony przepis na śledzia

Ostatki w bibliotece - mój ulubiony przepis na śledzia

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

Warsztaty zielarskie - kremy i toniki

„PIT przez Internet, szybko i bezpiecznie!”

„PIT przez Internet, szybko i bezpiecznie!”

„PIT przez Internet, szybko i bezpiecznie!”

„PIT przez Internet, szybko i bezpiecznie!”

Walentynkowe wyklejanki

Walentynkowe wyklejanki

Walentynkowe wyklejanki

Walentynkowe wyklejanki

Walentynkowe wyklejanki

Walentynkowe wyklejanki

"Wyginam śmiało ciało"

"Wyginam śmiało ciało"

"Moje noworoczne postanowienie"

"Moje noworoczne postanowienie"

Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.