Licznik odwiedziń: 2229013

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

Spotkania z pasjami - II edycja

23 kwietnia 2014, 17:42

Bohaterem pierwszego spotkania (10.04.2014 r.) pod tytułem „Moje miasto a w nim… najpiękniejszy mój świat”,  był Emilian Kamiński. Opowiadał nam o Warszawie, w której mieszka, pracuje, żyje i jest szczęśliwy. Celem spotkania było pokazanie, że odkrywanie miejsca, w którym żyjemy może stać się prawdziwą przygodą, a miłość do swojej miejscowości może przerodzić się w pasję, dzięki której można rozwijać swoje zainteresowania. Emilian Kamiński jest nie tylko aktorem, reżyserem i dyrektorem teatru. Jest także pasjonatem historii, szczególnie tej dotyczącej jego rodzinnego miasta w okresie międzywojennym. Pan Kamiński zawsze podkreślał wielkie przywiązanie właśnie do Warszawy. Często mówi, że to tu się wychował, tu zaczął pracę, temu miejscu zawdzięcza najwięcej, dlatego swoje serce oddał właśnie Warszawie. Miłość do stolicy widać także, odwiedzając założony przez niego teatr - Teatr Kamienica. Decydując się na założenie własnego teatru, wiedział już, że miejsce to powinno był wypełnione duchem i historią Warszawy. Sam budynek teatru jest miejscem wyjątkowym – jest to jedna z nielicznych kamienic, które przetrwały II wojnę światową. Wymagał jednak ogromnego nakładu pracy. Pan Emilian osobiście koordynował wszystkie działania związane z renowacją budynku, często angażując się nawet w prace budowlane. Nie chciał jednak poprzestać jedynie na odnowieniu zabytkowego budynku. Postanowił przypomnieć Warszawiakom i nie tylko, jakim miastem była stolica tuż przed wybuchem II wojny światowej. W tym celu zaprosił do współpracy dwójkę artystów architektów, którzy przygotowali na podstawie starych fotografii makietę przedwojennej Warszawy.


24.04.2014 r. naszym gościem on-line była psychoterapeutka z wykształcenia i powołania, felietonistka i przede wszystkim pełna ciepła, niezwykłości, radości i apetytu na życie Katarzyna Miller. Bohaterka spotkania mówiła nam o tym, że szczęście i radość życia to nie tylko chwile wielkich wzlotów i momenty spektakularnych sukcesów w naszym życiu, ale przede wszystkim drobne radości i niewielkie uśmiechy, które nadają życiu blask. Przekonywała nas, że szczęście mieszka w nas samych, musimy tylko uwierzyć w siebie, w swoje możliwości i zacząć bardziej świadomie przeżywać swoje emocje. W książce Beaty Pawłowicz pt. ,,Dekalog szczęścia” gdzie autorka prowadzi rozmowy z dziesięcioma niezwykłymi psychologami, pani Katarzyna Miller mówi: ,, Wielu ludzi zna taki stan, kiedy czujemy się całkowicie scaleni z naturą, z przyrodą bądź z życiem, i wtedy, kiedy mamy poczucie, że wszystko jest w porządku, na swoim miejscu. To wtedy dotykamy absolutu, czy nazwiemy go Bogiem, miłością czy energią. Ja nazywam to energią miłości i życia. Wierzę w nią i ona mi towarzyszy, mogę do niej wracać i się w niej leczyć. Choć czasem o niej zapominam, jak każdy głupi człowiek, prawda? Ogromnie się jednak cieszę, kiedy czytam że ludzie też mają takie doświadczenia, bo to jest cudowne, że ta duchowość jest wspólna, że możemy łączyć się w niej, choć nawet się nie znamy, nawet nie wiemy o swoim istnieniu. A więc nigdy nie jesteśmy samotni, bo zawsze, kiedy jesteśmy ze sobą, kiedy nie porzucamy siebie, jesteśmy też w jedności z innymi, z życiem, z absolutem, z energią miłości…”.


Bohaterką kolejnego „Spotkania z pasją” (8.05.2014 r.) była 75-letnia instruktorka fitness pani Urszula Szczurek, która od lat prowadzi zajęcia ruchowe dla seniorów oraz chętnie dzieli się z innymi pozytywną energią, płynącą z uprawiania ćwiczeń fizycznych. Spotkanie było zatytułowane „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Pani Urszula Szczurek sama o sobie mówi, że jest żywym srebrem. Od dzieciństwa miała w sobie mnóstwo energii i pogody ducha, którymi zawsze dzieliła się ze swoimi rówieśnikami. Na emeryturze kontynuuje działania, organizując regularne zajęcia fitness dla seniorów. Stawia przede wszystkim na zdrowie i dobre samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne, według pani Urszuli nie mają doprowadzić do utraty wagi czy zwiększenia mięśni. Najważniejsze jest zachowanie sprawności fizycznej oraz radości z życia. Poprzez realizację zajęć udowadnia, że aktywnością fizyczną oraz radością, jaka z niej płynie można cieszyć się nie tylko, gdy jest się młodym. Pokazuje również, jak niewiele trzeba, by zorganizować takie zajęcia i przekazywać dalej swoją pasję do uprawiania sportu.


5 czerwca 2014 r. temat spotkania brzmiał „Przemiany w Polsce okiem satyryka”, a bohaterem był Jerzy Kryszak. Włączając się w obchody 25lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce chcieliśmy zaproponować Państwu spojrzenie na temat historii trochę z innej perspektywy – perspektywy satyryka, komentującego na bieżąco sytuację w Polsce komunistycznej, Polsce w czasie transformacji oraz Polsce dziś. Mamy nadzieję, że to spotkanie było okazją do wspomnień i refleksji na temat przeszłości.


26 czerwca spotkanie było zatytułowane „Autostopem przez świat”, a jego bohaterką została pani Teresa Bancewicz, która całe swoje zawodowe życie poświęciła pracy artystycznej, a będąc już na emeryturze zdecydowała się realizować swoje największe marzenie – podróże w najodleglejsze zakątki Ziemi. Przez wiele lat obowiązki domowe, praca oraz ograniczenia związane z wyjazdami zagranicznymi nakładane przez państwo powodowały, że plany o dalekich podróżach zawsze schodziły na drugi plan. Po przejściu na emeryturę zdecydowała, że nie ma już więcej wymówek i ruszyła w drogę. Oczywiście skromna emerytura nie pozwalała jej zwiedzać świata poprzez wykupowanie wycieczek z biur podróży. Postanowiła więc podróżować autostopem. Wykorzystując doświadczenia zebrane przez lata, swoje umiejętności plastyczne oraz dodając do nich odwagę do realizowania swoich planów,udowodniła, że nie ma żadnych ograniczeń. Sama często powtarza, że ani wiek ani pieniądze nie powinny powstrzymywać nas przed sięganiem po swoje marzenia.

Blog prowadzony przez panią Teresę Bancewicz (w tworzeniu bloga pomaga Miejska Biblioteka w Bolesławcu): http://teresabancewicz.blogspot.com/


Danuta Płatek gościła u nas online 17 lipca. Bohaterka to artystka. Nie maluje jednak obrazów ani nie gra na pianinie, jest za to mistrzynią w swoim fachu i od ponad pół wieku tworzy dzieła sztuki na głowach swoich klientów. Tytuł spotkania brzmiał „na kłopoty…fryzjer”. Chcieliśmy pokazać, że satysfakcję i zadowolenie można odnaleźć we wszystkim, także w pracy którą wykonuje się niezmiennie od 60 lat.


„Nauczycielka życia - historia” – tak brzmiał tytuł spotkania, które odbyło się 7 sierpnia, a o swej pasji opowiadała nam dr Hanna Krajewska. Starała się zachęcić osoby starsze do rozpoczęcia przygody z poznawaniem historii. Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć, że historia to temat trudny, nierzadko wymagający dużego zaangażowania. Chcieliśmy pokazać Państwu, że historia to nie tylko szkolne i skomplikowane wykłady ale przede wszystkim świat pełen fascynujących opowieści, które nierzadko mogą nas dużo nauczyć i zaskoczyć! Bo przecież zgodnie ze znanym powiedzeniem - to życie pisze najlepsze scenariusze.


28 sierpnia bohaterką spotkania pod hasłem „Poradnik sielskiego życia - zrób to sam” została Jadwiga Wyrozębska- Badowska. Spotkanie miało na celu pokazanie, że nadawanie zapomnianym przedmiotom nowego życia może być przyjemnym i dającym dużą satysfakcję sposobem na spędzenie wolnego czasu. Chcieliśmy pokazać, że ekologiczny styl życia, ciekawie i efektownie urządzona przestrzeń w domu czy ogrodzie nie muszą być przeznaczone dla wybranych. Czasami wystarczą pędzel, farba i … odrobina dobrych chęci!


18 września zaprosiliśmy Państwa na transmisję online spotkania z reporterką Anną Musiałówną. Reportaże pani Anny, które przepełnione są niesamowitymi zdjęciami i pasjonującymi ludzkimi historiami możemy podziwiać dziś między innymi w tygodniu ,,Polityka”. Bohaterka skupiła się na swej pasji do fotografii, a w szczególności do fotografii reporterskiej - chęci zatrzymania w czasie wyjątkowych chwil. Chcieliśmy pokazać, że rzeczywistość w której żyjemy, cały otaczający nas świat, miejsca, ludzie - nasycone są inspiracjami i fantastycznymi, niewyczerpanymi pokładami wielkich i małych opowieści na których zatrzymanie doskonałym sposobem może być właśnie fotografia.


16 października uczestniczyliśmy w muzycznej podróży po dźwiękach ubiegłego wieku. Zaprosiliśmy gości do obejrzenia spotkania pełnego wspomnień o tym, jak wraz z nami zmieniała się muzyka popularna. Bohaterami  spotkania byli Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk – twórcy programu telewizyjnego ,,Wideoteka dorosłego człowieka”.


Gościem kolejnego spotkania online, które odbyło się 6 listopada, była Elżbieta Maruszczak. Pani Elżbieta opowieść o sobie zaczyna zawsze od stwierdzenia ,,lubię, gdy ludzie są zadowoleni”. To właśnie działanie na rzecz innych towarzyszą jej w kształtowaniu pasji i swojej ścieżki zawodowej. W przeszłości pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego i polskiego, a w wolnych chwilach jako pilot wycieczek zagranicznych. Aktualnie pracuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, gdzie od ponad 10 lat przygotowuje, realizuje, wspomaga i rozlicza projekty lokalne, regionalne, krajowe i międzynarodowe, ze środków krajowych i zagranicznych.


20 listopada 2014 r. spotkała się z nami Ewa Bem - królowa polskiego jazzu! W jednej ze swoich piosenek śpiewa: ,,Do przodu żyj. Z wesołą miną spotykaj swój kolejny świt”! Optymizm, charyzma, fantastyczne umiejętności wokalne i nienaganne maniery estradowe to pakiet, dzięki któremu rozkochała w sobie publiczność. Zaśpiewała setki koncertów w kraju, Europie, Ameryce, Afryce i Azji! Występowała z największymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej, nie zapominając jednocześnie o młodych wykonawcach, których słuchała i chętnie wspierała. Podczas spotkania pani Ewa mówiła nam o szczęściu z muzyką w tle.


Gościem ostatniego spotkania, które odbyło się 4 grudnia  była Katarzyna Grochola - jedna z najpopularniejszych pisarek w Polsce. Z panią Katarzyną rozmawialiśmy oczywiście o pisaniu i książkach, ale także o radościach dnia codziennego.


Spotkanie z Katarzyną Grocholą

Spotkanie z Katarzyną Grocholą

Spotkanie z Ewą Bem

Spotkanie z Ewą Bem

Spotkanie z Ewą Bem

Spotkanie z Ewą Bem

Spotkanie z Ewą Bem

Spotkanie z Ewą Bem

Spotkanie z Elżbietą Maruszczak

Spotkanie z Elżbietą Maruszczak

Spotkanie z Elżbietą Maruszczak

Spotkanie z Elżbietą Maruszczak

Spotkanie z M. Szabłowską i K. Szewczykiem

Spotkanie z M. Szabłowską i K. Szewczykiem

Spotkanie z Anną Musiałówną

Spotkanie z Anną Musiałówną

Spotkanie z Hanną Krajewską

Spotkanie z Hanną Krajewską

Spotkanie z Jerzym Kryszakiem

Spotkanie z Jerzym Kryszakiem

Spotkanie z Jerzym Kryszakiem

Spotkanie z Jerzym Kryszakiem

Spotkanie z Urszulą Szczurek

Spotkanie z Urszulą Szczurek

Spotkanie z Urszulą Szczurek

Spotkanie z Urszulą Szczurek

Spotkanie z Urszulą Szczurek

Spotkanie z Urszulą Szczurek

Spotkanie z Katarzyną Miller

Spotkanie z Katarzyną Miller

Spotkanie z Katarzyną Miller

Spotkanie z Katarzyną Miller

Spotkanie z Emilianem Kamińskim

Spotkanie z Emilianem Kamińskim

Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.