Licznik odwiedziń: 2221779

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)

Jesteśmy na Facebooku

Nasz Instagram

Urząd Miasta Bytów

Starostwo Powiatowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Fundacja Orange

Program Rozwoju Bibliotek

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie

Spotkania

Kreatywne Czwartki 2016

15 lutego 2016, 13:53

Wraz z początkiem 2016 roku ruszyła trzecia edycja czwartkowych spotkań w Czytelni. Spotkania mają charakter otwarty, może uczestniczyć w nich każdy. Tematyka i działania podejmowane w ramach „Kreatywnych Czwartków” są bardzo urozmaicone: prowadzimy dyskusje, spotykamy się z fachowcami w jakiejś dziedzinie, organizujemy warsztaty, wycieczki i zajęcia ruchowe. Tematy spotkań wymyślamy my – bibliotekarki, ale jesteśmy otwarte na pomysły i sugestie uczestników. Jeżeli ktoś zechce wykazać się kreatywnością i poprowadzić jedno ze spotkań, będzie nam bardzo miło. Taka właśnie przyświeca idea „Kreatywnym Czwartkom” – każdy posiada jakąś wiedzę, którą może podzielić się z innymi.

 

 

14 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach „Kreatywnych Czwartków”. To już III edycja cyklicznych, otwartych spotkań, które nie tylko pobudzają kreatywność, ale jak się okazuje, integrują lokalną grupę emerytów. Celem inauguracyjnego spotkania III edycji było omówienie wszystkich kwestii organizacyjnych, a w szczególności ustalenie tematycznego zakresu kolejnych spotkań. Wspólnie utworzona podczas „burzy mózgów” baza pomysłów oraz potrzeb, pozwoliła ustalić  tematyczny harmonogram spotkań, jak również dostrzec potrzebę integracji uczestników.

 

21 stycznia w związku z przypadającym tego dnia Dniem Babci, tradycyjnie nasze spotkanie było poświęcone temu wydarzeniu. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, w przypadku, kiedy w dniu spotkania obchodzone jest jakieś święto lub przypada ważne wydarzenie, temat „Kreatywnego Czwartku” jest z nim związany. Tym razem skupiliśmy się na genezie i historii Dnia Babci. Skąd wywodzi się Dzień Babci i jak obchodzony jest na świecie? W celu uzyskania odpowiedzi na pytania posłużyliśmy się internetowymi źródłami informacji. Przy okazji poszukiwań porozmawialiśmy na temat wiarygodności informacji zamieszczanych w Internecie.

 

28 stycznia o potrzebie wartościowej diety i wzmocnienia odporności organizmu starszych ludzi, opowiadała Justyna Hajduk, propagatorka zdrowego stylu życia. W prelekcji szczególny nacisk położyła na istotną rolę prawidłowego odżywiania w procesie zatrzymywania rozwoju wielu chorób. W trakcie szkolenia prowadząca zwróciła także uwagę na różnice w zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe/odżywcze u osób starszych oraz różnice fizjologiczne związane z wiekiem, jak również pomogła w praktycznym przełożeniu tych zagadnień na przygotowywanie posiłków. 

 

4 lutego - to ostatni czwartek przed Środą Popielcową i Wielkim Postem, a zarazem ostatnia przed Wielkanocą okazja, by beztrosko oddać się karnawałowemu nieumiarkowaniu w jedzeniu. Tradycja oddawania się słodkim przyjemnościom towarzyszy Polakom od kilku wieków. „Kreatywny Czwartek” nie mógł, więc odbiegać od tradycji. Tego dnia zgodnie z wcześniejszą umową, uczestniczki przyniosły pączki i faworki upieczone według swojego przepisu. Chociaż degustacja wypieków była tym najprzyjemniejszym momentem spotkania, najważniejsza była przede wszystkim wymiana przepisami i doświadczeniami z innymi. 

 

18 lutego - to drugi czwartek postu, okresu przygotowującego do największych świąt dla chrześcijan, Świąt Wielkanocnych. Święta Wielkanocne są w hierarchii religijnej najważniejszymi spośród dziesiątków świąt i uroczystych dni celebrowanych przez wiernych. Temu okresowi towarzyszą liczne zwyczaje i specjalne rytuały. O kultywowanych miejscowych tradycjach, obrzędach i zwyczajach, ale także o tych zapomnianych, dyskutowaliśmy w oparciu o literaturę oraz wiedzę własną i doświadczenia. Czym właściwie jest tradycja i czy warto ją szanować? Spotkanie było próbą udzielania odpowiedzi na pytania.

 

25 lutego o diecie opartej na kuchni Pięciu Przemian opowiadała Stefania Malczewska, technolog żywienia. Było to pierwsze spotkanie poświęcone temu zakresowi tematycznemu. Miało charakter wykładowy połączony z dyskusją. Dowiedzieliśmy się o filozofii odżywiania wg Pięciu Przemian, jak również zapoznaliśmy się z najistotniejszymi jej zasadami oraz energetycznymi i termicznymi aspektami działania produktów. Prowadząca omówiła następujące kwestie: działanie termiczne produktów, zasady gotowania wg Pięciu Przemian, dietę zgodną z porą roku oraz prawidłowy rytm posiłków w ciągu dnia.

 

3 marca odbyło się kolejne spotkanie poświęcone kuchni Pięciu Przemian. Tym razem oprócz merytorycznych wyjaśnień, pojawiło się praktyczne zastosowanie metody. Zaprezentowane przez Stefanię Malczewską, technologa żywienia, proste przepisy pozwoliły zrozumieć w podstawowej wersji ideę kuchni Pięciu Przemian, przyswoić zasady gotowania oraz zastosować tzw. koło przemian, czyli właściwą kolejność włączania składników do potrawy. Każda uczestniczka spotkania otrzymała tabelę porządkującą produkty według odpowiednich smaków, właściwości i przynależności energetycznych produktów.

 

10 marca wyjątkowo spotkaliśmy się poza Biblioteką, a wszystko za sprawą Dnia Kobiet - święta, które obchodziliśmy 8 marca. Ze względu, że grupę „Kreatywnych Czwartków” stanowią same kobiety, pojawiła się inicjatywa zorganizowania spotkania poświęconego właśnie kobietom. Wyjątkowy dzień, wyjątkowe spotkanie, to i odstępstwo od reguły stałego miejsca „Kreatywnego Czwartku” oraz wiodącego tematu spotkania. Na miejsce spotkania w demokratyczny sposób została wybrana jedna z lokalnych kawiarni. Rozmawialiśmy o samopoczuciu, kondycji, urodzie, żywieniu… królowała różnorodność tematyczna.

 

17 marca odbyło się edukacyjne  spotkanie „Bezpieczny e-konsument” w ramach ogólnoeuropejskiej akcji Tydzień z Internetem, której koordynatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Tegoroczna kampania koncentrowała się na świadomym korzystaniu z sieci i bezpiecznych zakupach za jej pośrednictwem. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi: jak bezpiecznie kupować w Internecie, w jaki sposób chronić swoje dane, jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych oraz jakie są podstawowe prawa konsumenckie. Dzięki realnym zakupom uczestnicy mieli okazję przekonać się o łatwości ich wykonywania  za pośrednictwem Internetu.

 

31 marca swoją kreatywnością dzieliła się Barbara Mach - projektantka ręcznie robionej biżuterii artystycznej. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć unikatową biżuterię, zaskakującą ciekawym efektem dzięki konsekwencji łączenia szlachetnych kamieni z plastikiem i metalem, gdzie kryterium doboru materiałów stanowi kolor i faktura. Spotkanie pozwoliło zobaczyć proces powstawania biżuterii - od pomysłu do wykonania. 

 

7 kwietnia gościem honorowym 11 spotkania  Kreatywnych Czwartków była POEZJA - "druga twarz duszy", która rozgościła się w specjalnie zaaranżowanej na ten czas Kawiarence Literackiej. Były łzy i radość, sentyment i refleksja... indywidualne emocje wywołane odczytywanymi wierszami. Nie zabrakło wierszy znanych poetów, jednak najwięcej wzruszeń wzbudziły wiersze autorstwa Kazimiery Iskry, która swoje wiersze tworzy z potrzeby serca i pod wpływem chwili. 

 

14 kwietnia gościliśmy przedstawiciela Urzędu Skarbowego, Bohdana Kaczmaryka - kierownika Działu Obsługi Bezpośredniej, który wyjaśnił krok po kroku, jak złożyć e-deklarację. Szybko, łatwo i bezpiecznie - zalety składania deklaracji w formie elektronicznej rozwiały wszelkie wątpliwości i z całą pewnością przekonały wielu do skorzystania z tej formy e-administracji.

 

21 kwietnia spotkanie poprowadził Latarnik Polski Cyfrowej, który opowiadał o usługach świadczonych za pośrednictwem Internetu. Pokazanie praktycznej strony zautomatyzowanych usług miało przede wszystkim wskazać zalety e-usług. Pokazać wygodę, ekonomię czasu i oszczędność pieniędzy. Pokrótce omówione zostały wszystkie możliwe – od tych zwykłych, prostych, codziennych, po te bardziej zaawansowane.

 

28 kwietnia  o grupach krwi a odżywianiu opowiadała Stefania Malczewska, technolog żywienia. Uczestniczki dowiedziały się, że grupa krwi decyduje o podatności na choroby, upodobaniu do żywności, a nawet o rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Jest jednym z głównych czynników wpływających na bilans energetyczny oraz skuteczność, z jaką organizm spala kalorie.

 

5 maja o wpływie faz księżyca na nasze życie opowiadała Stefania Liwerska, uczestniczka "Kreatywnych Czwartków".  Dzięki znawczyni tematu dowiedzieliśmy się, że księżyc ma ogromny wpływ na życie całej Ziemi i każdego z nas z osobna. Rządzi fazami przyrody: przypływami i odpływami morza oraz cyklami biologicznymi człowieka (np. menstruacja u kobiet). Żyjąc zgodnie z rytmem Księżyca dopasowujemy się do naturalnych rytmów przyrody i zdobywamy potężnego sprzymierzeńca. Księżyc pomaga w pielęgnacji urody, dbaniu o linię, planowaniu miesięcznego cyklu aktywności.

 

12 maja zielarską pasją próbowała zarazić uczestników Ewa Kalisz, doświadczona zielarka. Poprzez opowieść o swojej pasji, mistrzyni zielarstwa przekazała wiedzę na temat ziół oraz ich zastosowania w leczeniu niekonwencjonalnym. Ewa Kalisz traktuje las jak aptekę, gdzie po prostu zbiera produkty z różnych półek. Podczas spaceru wraca z koszem ziół, owoców, grzybów. Stosuje rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie. Jej wieloletnie doświadczenie oraz praktyka, a także prawdziwe umiłowanie natury, czyni ją profesjonalistką najwyższej klasy. Zioła są jej pasją i życiem, a czwartkowe spotkanie dało możliwość podzielania się wiedzą w dziedzinie zielarstwa – czyli magicznego zastosowania ziół.

 

19 maja  swoją kreatywnością z uczestniczkami podzieliły się dzieci z Przedszkola nr 2 w Bytowie. W Czytelni Oddziału dla Dzieci przedszkolne „Muminki” wystąpiły z inscenizacją słowno-muzyczno-taneczną, a wszystko z okazji Dnia Matki. Po części artystycznej rozpoczęła się wspólna zabawa dorosłych i dzieci. Uczestniczki razem z dziećmi zaśpiewały kilka piosenek. Jak to przy święcie bywa, nie  mogło  obyć się bez prezentów - dzieci podarowały  własnoręcznie wykonane upominki, serduszka z masy solnej. To niecodzienne wydarzenie było także formą edukacji dla samych dzieci. Była to wspaniała lekcja nauki akceptowania i tolerancji wobec ludzi starszych oraz  uczenia empatii w stosunku do drugiego człowieka. 

 

2 czerwca miały miejsce terenowe warsztaty zielarskie. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu dwóch uczestniczek, udało się zorganizować od dawna planowane wyjazdowe zajęcia edukacyjne. Pierwsza z uczestniczek udostępniła na miejsce spotkania swój domek letniskowy położony pośród lasu, natomiast druga podzieliła się wiedzą na temat ziół. O ziołach w kuchni, lecznictwie i kosmetyce opowiedziała doświadczona zielarka – Ewa Kalisz. W części teoretycznej warsztatów uczestnicy poznali historię zielarstwa i wykorzystywania roślin w tradycji ludowej, a także metody klasyfikowania, gromadzenia, przenoszenia i przechowywania surowca zielarskiego. W części praktycznej nabyli umiejętności rozpoznawania ziół w ich naturalnym środowisku, zbierania surowca, a także praktycznego ich wykorzystania.

 

16 czerwca odbyliśmy kulinarną podróż z truskawkami w roli głównej wprowadzającą w klimat lata. Prelekcja połączona z dyskusją przyczyniła się do poszerzenia naszej wiedzy na temat właściwości odżywczych i leczniczych truskawek. Zorganizowane tego dnia warsztaty kulinarne miały przede wszystkim charakter prozdrowotny. Smaczne, zdrowe, dietetyczne dania i koktajle z truskawkami w roli głównej pozwoliły nie tylko poszerzyć zbiór przepisów kulinarnych, ale także dostrzec, że sezonowość owoców to jeden z elementów zdrowej diety.

 

23 czerwca postanowiliśmy odstąpić od tradycji. Mimo, że tego dnia przypadł Dzień Ojca, temat naszych dyskusji nie był z nim związany. Było to nasze ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą, dlatego też wiodącym tematem rozważań były wakacyjne podróże. Chociaż dyskusję zdominowały urlopowe plany uczestniczek, to pojawiły się także ważne wskazówki - zasady bezpiecznego podróżowania, których należy przestrzegać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Skoro mowa była o wakacjach, to nie obyło się bez połączenia wypoczynku z książką. Nieważne, czy wakacyjne plany wiązały się z czasem spędzonym w mieście, nad morzem, czy w górach. Dobrą książkę zawsze warto mieć przy sobie, a urlop to najlepsza okazja, żeby przeczytać te wszystkie wspaniałe książki rozmaitej wagi, które wciąż odkładamy na później – to wnioski z naszego spotkania. Ponadto czytanie przenosi w nieco inny świat, pozwala oderwać się od codzienności, jest swoistą podróżą idealną na wakacje. 

 

8 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie. Chociaż wiodącym tematem były wakacyjne wspomnienia, sporą część zajęły sprawy organizacyjne. Do stałej grupy „Kreatywnych Czwartków” dołączyły nowe osoby, tym samym powiększyło nam się grono kreatywnych uczestników. Pierwsze spotkanie w szerszym gronie wywołało potrzebę ponownej integracji, dlatego też do wystąpienia i opowiedzenia o wakacyjnych podróżach poproszeni zostali stali bywalcy bibliotecznych spotkań. Chętni i najaktywniejsi uczestnicy swoimi opowieściami nie tylko zarazili innych pasją do podróży, ale pokazali, że wystarczy chcieć, aby zwiedzać, poznawać świat i próbować nowych form aktywności

 

15 września rozmawialiśmy na temat muzyki:  czym jest muzyka, jaką rolę pełni w życiu człowieka. Głównym celem muzycznego spotkania była integracja nowych uczestników „Kreatywnych Czwartków” z resztą grupy. Muzyka towarzyszy nam przez całe życie, od kołyski aż po grób. U większości wywołuje chęć retrospekcji zdarzeń i wspomnień, jest także łącznikiem pokoleń. Prosty, a zarazem ciekawy temat nie tylko zintegrował grupę, ale przyczynił się do aktywności osób, które zazwyczaj są bardzo bierne. Uczestnikom czwartkowego spotkania w duszy grały największe polskie i zagraniczne przeboje. Dzięki wspomnieniom powróciliśmy do lat młodości.

 

22 września odbyło się wyjazdowe spotkanie, które miało charakter edukacyjno-integracyjny. Punktem docelowym wycieczki była Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie, filia bytowskiego Muzeum Zachodniokaszubskiego.  Motywem przewodnim "Kreatywnego Czwartku" była historia kaszubskiego rodu. Uczestniczki obejrzały ekspozycję historyczną poświęconą rodzinie oraz dziejom wsi Płotowo. Edukacyjne spotkanie pozwoliło poznać niezwykłe losy rodu Styp-Rekowskich i ich rodzinnego gniazda. Dworek tej szlacheckiej rodziny od XVIII wieku był ostoją polskości na ziemi bytowskiej. Członkowie rodu swoją postawą i czynami skutecznie wspierali Kaszubów Bytowskich w opieraniu się germanizacji. Tu podtrzymywano wiarę w odrodzenie Polski w okresie zaborów. Tutaj też rodziły się lokalne organizacje polskiej mniejszości narodowej w Niemczech, gdy ustaleniami traktatu wersalskiego ziemia bytowska nie znalazła się w granicach odrodzonej II Rzeczypospolitej. 

 

29 września w czwartkowe przedpołudnie odbyło się kolejne spotkanie, tym razem edukacyjno-warsztatowe poświęcone nowej ofercie Oddziału dla Czytelników Dorosłych, a dokładnie bezpłatnym kursom e-learningowym. Biblioteka Miejska w Bytowie od nowego roku szkolnego 2016/2017 rozszerzyła zakres oferty edukacyjnej o pakiet bezpłatnych kursów e-learningowych obejmujących naukę języków obcych i rozwój umiejętności specjalistycznych. Nauka odbywa się metodą e-learningową (przez Internet) na platformie multimedialnej. W ramach szkolenia uczestniczki dowiedziały się nie tylko o zasadach nauki na odległość, ale poznały krok po kroku jak uruchomić kurs: od aktywacji kodu, poprzez wiadomość mailową, do uruchomienia lekcji włącznie. Końcowym etapem zajęć była wspólna, pokazowa lekcja języka angielskiego. 

 

6 października czwartkowe przedpołudnie upłynęło w literackiej atmosferze. Wiodącym tematem spotkania była 20. jubileuszowa Nagroda Literacka Nike. Zarówno ogłoszenie laureatki, które miało miejsce 2 października 2016 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, jak również jubileuszowa 20. gala, były okazją do dyskusji na temat tej prestiżowej nagrody. Dzięki internetowym źródłom informacji zapoznaliśmy się z zasadami i warunkami przyznawania nagrody oraz listą wszystkich nominowanych i nagrodzonych książek w latach 1997-2016. Historyczne wspomnienia nagrodzonych książek wywołały ożywioną dyskusję na temat ulubionych gatunków literackich oraz wymianę spostrzeżeń i opinii. 

 

13 października  motywem przewodnim spotkania było kształtowanie właściwych postaw i nawyków prozdrowotnych. W ramach "Kreatywnego Czwartku" odbyły się warsztaty i pokazy przygotowywania zielonych koktajli, które poprowadziła Jolanta Pendrak. Prowadząca szkolenie podkreślała właściwości zdrowotne zielonych koktajli. Program warsztatów został tak ułożony, by przekazać jego uczestnikom najbardziej przydatne informacje i porady, których stosowanie prowadzi do odniesienia korzyści zdrowotnych. Podczas spotkania omówione zostały składniki koktajli, zasady doboru oraz różnicowania roślin zielono-listnych, jak również źródła pozyskiwania składników. Pokaz przygotowywania zielonych koktajli połączony był z degustacją.

 

20 października bohaterem spotkania był miód. O składnikach odżywczych i właściwościach leczniczych miodu opowiadał Roman Bułka - mistrz pszczelarski i rzeczoznawca chorób pszczelich, właściciel Zawodowego Gospodarstwa Pszczelarskiego MED-APIS w Niezabyszewie. Zakresem tematycznym, który zdominował spotkanie była apiterapia, czyli miodolecznictwo. Dzięki prowadzącemu warsztaty uczestniczki dowiedziały się o wielokierunkowym działaniu produktów pszczelich: antybakteryjnym, cytostatycznym, regeneracyjnym, lipostabilnym, stymulującym procesy metaboliczne, detoksykacyjne oraz immunomodulacyjne. 


27 października w związku z przypadającymi w okresie październikowo-listopadowym dniami osób starszych: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (1.10.), Europejski Dzień Seniora (20.10.), Ogólnopolski Dzień Seniora (14.11.), rozmawialiśmy na temat aktywnego życia na emeryturze, które w obecnych czasach nabiera nowego znaczenia. Współczesny senior to człowiek zadowolony z życia, wierzący we własne siły, ciekawy świata i ludzi. Aktywny tryb życia stanowi dla niego niepodważalnie klucz do szczęśliwości. Odpowiednim sposobem zagospodarowania wolnego czasu są podróże, na które osobom czynnym zawodowo najczęściej brakuje czasu. Warto wykorzystać okres emerytalny na nadrobienie zaległości, podróżowanie – to dobra okazja, by zobaczyć atrakcyjne miejsca, poznać ciekawych ludzi, a zarazem miło spędzić czas z dala od codzienności. Powodem podjęcia tematu podróży, jako jednej z form aktywności, był rejs statkiem po Morzu Śródziemnym jednej z uczestniczek „Kreatywnych Czwartków”. Poza tym czwartkowe przedpołudnie było też wspaniałą lekcją geograficzno-historyczną. Wiedza uczestniczek na temat tego regionu była imponująca. Zdjęcia z rejsu były dobrą okazją do dyskusji o tym regionie świata, który jest kolebką najstarszych cywilizacji i był miejscem narodzin wielu prądów umysłowych. 

 

10 listopada skupiliśmy się na tematyce funkcjonowania układu odpornościowego. W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcję. Powodem może być drastyczny spadek temperatury, deszczowa pogoda i spadek odporności. Istnieją choroby, na które w tym sezonie jesteśmy narażeni bardziej, niż w pozostałą część roku. Są jednak sposoby, by zminimalizować ryzyko zarażenia, dlatego też postanowiliśmy o nich porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Omawiane na spotkaniu zagadnienia dotyczyły m.in.: pobudzania układu odpornościowego, jego funkcjonowania oraz wzmacniania naturalnymi, domowymi metodami. 

 

24 listopada odbyło się spotkanie poetyckie. Spotkanie poświęcone było twórczości Agnieszki Osieckiej, poetce, autorce tekstów piosenek, pisarce, którą ludzie pokochali za jej wrażliwość literacką. Osiecka pisała piosenki dla wielu znanych wokalistów takich jak: Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski, Violetta Villas czy Magda Umer. Nieżyjąca od 19 lat pisarka ma na swoim koncie ponad dwa tysiące wierszy i piosenek, które w dalszym ciągu żyją i funkcjonują wśród nas. Spotkanie poprowadziła Maria Teresa Rudkowska - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Niezabyszewo „Sploty”, działaczka społeczna i animatorka kultury, inicjatorka i organizatorka wielu przedsięwzięć społeczno-kulturalnych.

 

1 grudnia wspominaliśmy obchodzony z 29 na 30 listopada wieczór andrzejkowy. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy. Skąd wzięła się tradycja andrzejkowego wieczoru przepowiedni? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła  Gabriela Pluto Prądzyńska – etnograf z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, która przedstawiła nie tylko rys historyczny, ale opowiedziała także o andrzejkowych wróżbach, przesądach i zaklęciach. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że już od rana dzień ten uważany był za niezwykły, a we wszystkim, co się wokół działo dopatrywano się ukrytego znaczenia. Spotkanie miało charakter wykładowo-warsztatowy. Po części merytorycznej uczestnicy m.in. lali stopiony wosk przez ucho klucza, a następnie z kształtu cienia, jaki zastygła figura rzuciła na ścianę odczytywali wróżbę na nadchodzący rok.

 

8 grudnia odbyły się warsztaty „Florystyczne dekoracje bożonarodzeniowe”. Udane Święta w rodzinnej atmosferze to między innymi także nastrój, jaki uda się  wykreować  w domu, gdzie przyjmujemy bliskich. Świąteczne dekoracje najprościej kupić gotowe. Można też zrobić je własnoręcznie, jeśli tylko takie prace sprawiają nam przyjemność. Dzięki zorganizowanym warsztatom uczestnicy własnoręcznie wykonali przepełniony symboliką, ciepłem i radością stroik świąteczny. Spotkanie poprowadziła Regina Wnuk-Lipińska, która przed przystąpieniem do części praktycznej zajęć zapoznała uczestników z zasadami kompozycji, doboru barw, z różnymi formami kompozycyjnymi oraz zaprezentowała materiały dekoracyjne wykorzystywane we florystyce.

 

15 grudnia odbyło się spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość rozpoczęła Bożena Mazur, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Bytowie, która  przywitała uczestników oraz złożyła świąteczne życzenia. Nie obyło się też bez edukacyjnego akcentu. O tradycyjnych, ludowych zwyczajach i wierzeniach związanych z cyklem świąt Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji świątecznych na Kaszubach (m.in.: zakazach i nakazach związanych z kolejnymi etapami świąt, wróżbach na nadchodzący rok, sposobach dekorowania izby wigilijnej, tradycyjnych życzeniach świątecznych i noworocznych oraz charakterystyce grup kolędniczych), opowiedziała Gabriela Pluto Prądzyńska – etnograf z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Spotkanie odbyło się w świątecznej atmosferze, której towarzyszył poczęstunek przygotowany przez uczestników oraz wspólne śpiewanie kolęd. 


    

 


Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Kreatywne czwartki 2016

Wróć Do góry
Copyright © 2010 Biblioteka Miejska w Bytowie | Created & Designed by KamilKarm
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem.